SİGORTA PİRİMİNİ DÜZENLİ ÖDEYEN İŞVERENLER, SGK'DAN PLAKETLERİNİ ALDI

SİGORTA PİRİMİNİ DÜZENLİ ÖDEYEN İŞVERENLER, SGK'DAN PLAKETLERİNİ ALDI
                         Sosyal Güvenlik Haftası etkenlikleri kapsamında Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda düzenli ve yüksek pirim ödeyen işverenlere plaket töreni düzenlendi.
Demir Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Demir’e plaketini veren Belediye Başkanı İsmail Eşref, “Sigorta borcu bulunan bir belediye başkanı olarak fazla söz söyleme hakkım yok. 1985'ten bu yana işçi fazlalığı ve sigorta prim yüksekliğinden dolayı prim ödenemez hale gelmiştir. Fakat bu sıkıntıları zamanla çözeceğiz. Yatırımlarını risk alarak İlimize yapan Salih Demir’e teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

                             Sosyal Güvenlik Haftası etkenlikleri kapsamında düzenli ve yüksek pirim ödeyen TTK Genel Müdürü Rıfat Dağdelen’e, Ereğli Demir Çelik Fabrikası Basın Halkla İlişkiler Müdürü Gülşin Yöre’ye, Demir Madencilik Yön. Kur. Başkanı Salih Demir’e, Çanakçılar Seramik Yön. Kur. Üyesi Hakan Çanakçı’ya, EMKO Yön. Kur. Başkanı Yusuf Günay’a, OYKA İdari Genel Müd. Yardımcısı Ali Yaçın’a, Cilas Kauçuk Yön. Kur. 2. Başkanı Ertan Civak’a, Arslanlar Maden Yön. Kur. Başkanı Mimar Ümit Velioğlu’na, Ereğle Gemi Tersane Müdürü Saltuk Erdemli’ye, Ustaoğlu Yat ve Gemi Yön. Kur. Başkanı Ali Arıkan’a, AK-AL Tekstil Fabrika Müdürü Murat İnceoğlu’na, Eren Enerji Genel Koordinatörü Erol Orhan’a ve Afşar Şah Denizcilik Yön. Kur. Başkanı Dursun Şahin’e plaket verildi.

                                    Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Muharrem Demirci, SGK’nin önemine değinerek, “Ülkemizde sosyal güvenlik hizmetleri 2006 yılına kadar SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur tarafından yürütülmüştür. 5502 sayılı kanunla Sosyal Güvenlik Kurumu kurularak sosyal güvenlik tek çatı altında birleştirilmiştir.
01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Güvenlik reformu ile birlikte soyal güvenlik kapsamı dışında kalan tüm vatandaşlar ile vatansız ve sığınmacılar genel sağlık sigortalısı kapsamına alınmıştır.

                               Kurumumuz ülkemizde yaşayan 7 den 77 ye 70 milyon insana hizmet vermektedir. Toplumda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasını sağlamak, kayıt dışı istihdamla mücadelenin ülke ekonomisinde ki yeri ve önemi vurgulanarak halkın bu konuda biliçlenmesini sağlamak amacı ile bu yıldan itibaren 11-17 Mayıs tarihlerinin Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanmasına başlanılmıştır” dedi.

                                  Demirci, primini düzenli ödeyen işverenlere 5 puan indirim yapıldığını söyeyerek, “Düzenli ve yüksek pirim ödeyen işverenlere ilk defa teşekkür plaketi verilmeye başlanılmıştır. Bu husus Sosyal Güvenlik Kurumunun istihdam yaratan, düzenli prim ödeyen iş verene verdiği önemi göstermektedir. Primini düzenli ödeyen işverenlerimize 5 puan prim indirimi yapılmıştır. İşçi sayısı artışında işveren priminin yüzde 100’ü hazine tarafından karşılanmaktadır.
                                 Kurum Başkanlığımız, yatırıma, fazla işçi çalıştırmaya, düzenli prim ödemeye teşvik için belirli sayıda işverene teşekkür plaketi verilmesini uygun görmüştür” şeklinde konuştu.
Vali Vekili Fethi Özdemir, vatandaşın doğumundan ölümüne kadar sosyal güvenlik çatısı altında olması için ne gerekiyorsa yapıldığını söyeyerek, “Ülkemizde sosyal güvenlik tek çatı altında toplandı. Devletimiz, vatandaşın doğumundan ölümüne kadar sosyal güvenlik çatısı altında olması için elinden geleni yapıyor.

                               Maalesef işveren, sanayici ve küçük orta ölçekli iş yerlerimiz işçi çalıştırırken yada çalışanları ile ilgili sigorta prim konusunda kayıt dışılık ve kaçaklar hala devam ediyor. Buna ne neden oluyor diye sorarsak eğitimsizlik ve bilgisizlikten kaynaklıyor. İş yerinde çalışan vatandaşlarımız sigortalı olmanın önemini kavrayamıyor. Çoğunlukla 'sigortasız çalışmak istiyorum' diyebiliyor, işverenin bunu çalışanına anlatması lazım” dedi.
Belediye Başkanı İsmail Eşref de sigorta borcu bulunan bir belediye başkanı olarak fazla söz söyleme hakkı olmadığını belirterek, ''Belediyeler biliyorsunuz sıkıntıda, borcunu ödememekten değil bu sıkıntımız. 1985'ten bu yana işçi fazlalığı ve sigorta prim yüksekliğinden dolayı prim ödenemez hale gelmiştir. Fakat bu sıkıntıları zamanla çözeceğiz” dedi.

                      Eşref, Demir Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Demir’e plaketini vererek, “Kömür üretimiyle başlayıp yerel basınla devam eden, kısa bir süre öncesinde açtıkları alışveriş merkezi ve açılacak otel ile büyüyen Demir ailesini kutluyorum. Birçok iş adamı il dışında yatırım yaparken kendileri risk alarak yatırımlarını İlimize yapıyorlar, kendilerine çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Haberin Kaynağı.www.zirvegazetesi.net/Ayşe İslamoğlu
Haber Resmi:www.latifaydemir.com

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-05-12
Bu haber 1935 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Bugün : 713
  Toplam: 5613276
   Online :

  111 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama