Havaalanı Haziran Ayında Uçuşa Hazırlanıyor

Havaalanı Haziran Ayında Uçuşa Hazırlanıyor
          Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesinde bulunan Zonguldak Havaalanı'nda traşlama işlemlerinin tamamlandığı, çevre düzenlemesi ve yol çalışmalarına hız verildiği bildirildi.
         Zonguldak Havaalanı Müdürü Hasan Özşahin, havaalanı için engel teşkil eden tepelerin traşlanması çalışmalarının tamamlandığı çevre düzenlemesi ve yol açma çalışmalarına start verildiğini söyledi. Havaalanı ve çevresinde kirli görüntüleri ortadan kaldırmak istediklerini anlatan Özşahin, yılbaşından itibaren başlatılan yoğun çalışma temposunda sona gelindiğini ifade etti. Test uçuşlarında başarılı sonuçlar alındığını vurgulayan Özşahin, şöyle konuştu: "Zonguldak Çaycuma Havaalanı'nda bu güne kadar yapılan çalışmalarla eksik ve aksaklıkların sonuçlandırılması konusunda yürütülen çalışmalarda büyük mesafe kaydedilmiştir. Bu havaalanının eksikliği ve aksaklıkları fazlaydı. Bunun için yılbaşından itibaren başlattığımız yoğun çalışma sürüyor. Fiziki olarak görmenin yanında teknik olarak tespit edilmesi gerekiyordu, geçen hafta bir kontrol uçağı tarafından test uçuşları yapıldı. Gayet olumlu sonuçlar elde ettik."
          Son yapılan test uçuşunda görülen eksikler ve kat edilen mesafe hakkında da bilgi veren Özşahin, sözlerine şöyle devam etti: "Bu çalışmalar neticesinde tepenin ilk konumuyla bugün gelinen konum itibarıyla yüzde 60-70 oranında bir iyileşme olduğunu görüyoruz. Pistin merkez hattına yönelik sahada uçakların belli bir düzeyde yaklaşacağı açı çok yüksek olması nedeniyle bir engeldi. Ancak bugün gelinen noktada açının oldukça düşük seviyelere çekildiği ve istenilen düzeye geldiği görüldü. Bazı elektronik
sistemlerden tepeler nedeniyle sinyal alınamıyordu. Bu da bir kusur ancak tepedeki çalışmalar neticesinde sistemler bugünden itibaren devreye girmiş durumda."

UÇUŞ PLANI
           Havayolu şirketlerinin Haziran ayı içerisinde uçuşlara başlama planı yaptıklarını da hatırlatan Özşahin, havayolu şirketlerinin de havaalanındaki çalışmalarla ilgili teknik raporları beklediğini söyledi. Traşlanan tepeden yapılan yol açma ve çalışma düzenlemesinin ardından havaalanı için başka engel gözükmediğini belirten Özşahin, şunları söyledi: "Yurt dışında çalışan gurbetçilerin büyük bir beklentisi haline gelen havaalanının bir an önce açılabilmesi için bazı hava yolu şirketleri uçuş planı yapıyor.
          Şirketler, burada tespit edilen raporların sonuçlarını bir an önce görmek ve programlarını yapıp uçak seferlerini başlatmak istiyor. Haziran ayı içi itibarıyla uçuş planı yapan uçak şirketleri var. Biz havaalanını bir an önce uçuşa hazır hale getirmenin çabası içerisindeyiz."
 
Haberin Kaynağı :www.caycuma.org/CUMA
 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2009-05-07
Bu haber 1647 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 757
  Bugün : 169
  Toplam: 5552397
   Online :

  84 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama