Gökçebey’de Bir Sayaç Hikâyesi

           Kıymetli hemşerilerim! Uzun bir zamandır su sayaçları ile ilgili bir önceki belediye döneminden kalma sorunların vatandaşlara yansıtıldığı, benim de meclis üyesi bulunduğum kurulun hataları yüzünden sizin zarara uğradığınızı ve gene bizim aldığımız ya da almadığımız kararlar yüzünden bazı sorunların yaşandığı dedikoduları bizim de kulağımıza geldi. Gökçebey kamuoyunda hakkımızda asılsız ve mesnetsiz suçlamaların bini bir para olmuş durumda! 
            Atalarımız “Söz gümüşse sükût altındır.” demiş; gel gelelim, bu iddiaların arkası gelmeyince kalemimize davranalım dedik. İstedik ki “İşin aslı o değil, bilmediğiniz şeyler var.” diyelim… Yani Gökçebeyli vatandaş; su sayaçları ile ilgili haksız yere suçlanıyoruz! Sen de bu yazımızı birkaç dakikalığına okuyuver de madalyonun arka yüzünden haberdar ol !
            Meselenin aslı 2012 yılının başlarına dayanıyor. 06.06.2012 tarihinde Gökçebey Belediye Meclisi’nin Haziran Ayı olağan Meclis toplantısında su aboneleri için ön ödemeli (kartlı) sayaç tanıtımı yapıldı. Bu tanıtımda ön ödemeli sayaca geçilmesi halinde Gökçebey belediyesinin su tahsilâtı ve sayaç okuma sorunu olmayacağını anlatıldı. Toplantıya katılan Metlap firma yetkilisi ön ödemeli su sayacı hakkında meclise sunum yaptı ve su sayacının kolaylıklarını anlattı. Daha sonra 04.07.2012 Temmuz ayı olağan toplantısına gelen TEBAŞ, ELEKTROMED, BAYLAN firmaları da ön ödemeli sayaçlarını tanıtıp sunumlarını yaptılar; ancak TEBAŞ ve BAYLAN firmalarının bilgisayar programına uyumlu olmadıkları fark edildi. Uyumun sağlanması için firmaların yapması gerek masraf yüksek bulununca iki firma bu işten çekildi. Dolayısıyla, Metlap ve Elektromed firmalarının ön ödemeli (kartlı) sayaçlarının kullanılması uygun bulundu.
            Yukarıdaki bu durum, 05.09.2012 tarihinde yapılan eylül ayı oğlan meclis toplantısının 3. maddesi 53 numaralı karar olarak gündeme geldi. Oylanması istenilen kararda Ülkemizin çeşitli il ve ilçe ve beldelerinde hızla artmakta olan ön ödemeli kartlı elektronik su sayaç sisteminin başarılı bir şekilde uygulandığı görülmektedir. Söz konusu sistem etkin kaynak kullanımı, su tasarrufu, tahsilat kolaylığı, denetim, insan kaynaklı hataların ortadan kalkması, tahakuk ile tahsilat arasındaki kaybın ortadan kalkması tahsilatın maksimum seviyeye ulaşması, ev sahibi –kiracı arasındaki sorunların ortadan kaldırılması, zaman, personel, teçhizat, kırtasiye tasarrufunun sağlanması ve istismarların engellenmesi gibi belediyemize büyük fayda sağlayacağı düşünüldüğünden belediyemizde teknik şartname düzenlemek kaydıyla ön ödemeli kartlı elektronik su sayacına geçmesi “  ifadeleri görüşüldü. Karar mecliste oylandı ve ön ödemeli sayaca geçilmesi kararı alındı.
            03.10.2012 Ekim ayı olağan meclis toplasının 4. maddesi 59 numaralı karar olarak ön ödemeli (kartlı) su sayacını satan firmalarının teknik şartları hakkında karar gündeme geldi. Oylanması istenilen kararda;

1: Su sayaç firmalarının teknik şartnameleri incelenerek şartnamelere uygun olan firmalara yetki verilmesine.
2: Yetkilendirilen firmaların ilçemizde anlaştıkları esnafa satış yetkisi vermelerine 3:Yetkilendirilen firmaların ilçemizde kullanacak kartlı su sayaçları için yetkili servisleri kurmalarına
4: Yetkilendirilen firmalar belediyemiz bilgisayar programlarını ücretsiz kuracak gerekirse komple programlandırılmış bilgisayar sistemi kurup program konusunda sürekli sorumlu olmalarına
Ön ödemeli su sayacına geçen abonelerimize ilk kart yüklemesinde abone olma tarihinden itibaren 1 yıl süre ile %20 indirimli su kullanım hakkı verilmesi“ hususları görüşüldü. Karar mecliste oylanarak kabul edildi.

            Meclis kararından sonra ön ödemeli kartlı su sayaçları için METLAP ve ELEKTROMED firmalarından Metlap firması şartları kabul etti; Elektromed firması ise Gökçebey belediyesinin davet yazısına iki firma için su abone azlığını gerekçe göstererek katılmadı.
            Metlap firması ile belediye başkanı arasında bir protokol imzalandı. Bu protokolde; ön ödemeli kartlı su sayacı satan firma Gökçebey belediyesine ürettiği kartlı sayaca uygun su yükleme programı ile gerekli diğer elektronik sistemini belediye bilgisayarına kurmak, gerekli olan tüm yazılım ve donanım malzemelerini belediyeye çalışır vaziyette teslim etmek v.s şartlar bulanmaktaydı.
            21.11.2012 tarihinde toplanan Gökçebey belediyesi kasım ayı 2. bileşimi olağan toplantısının 7. maddesinde; ön ödemeli kartlı su sayacına geçilmiş olup abonelerimizin sisteme geçişleri ile ilgili olarak;

“1 Ocak 2013’de hizmete girecek ön ödemeli ( Kartlı) su sayacı kullanım şartları şu şekilde ;
1:01.01.2013 tarihinden itibaren abonelik işlemleri yapılacak tüm yeni su abonelerinin ön ödemeli sayaç kullanacak.
2: Ön ödemeli su sayacına geçen abonenin abone tarihinden itibaren Bir yıl boyunca suyu % 20 indirimli kullanacak.
3:Arızalanan su sayaçlarının ön ödemeli su sayaç ile değiştirilecek.
4:Herhangi bir nedenle su sayacı değişimi ve geçmiş dönemlerden borcu bulunanlardan satışı yapılan bedelin % 25 oranında geçmiş dönem borcundan mahsup edilecek.
5:Abonelerde değişiklik yapacaklar ( Kiracı, Satın alma, vb) borcu olup suyu kesilenler açılışta ön ödemeli sayaç kullanacaklar.” kararı görüşüldü ve kabul edildi. (5. madde 03.09.2013 tarihinde toplanan Eylül ayı olağan meclis toplantısında alınan kararla kaldırıldı)

            Ön ödemeli (kartlı) sayaçlarla ilgili alınan bu kararlardan sonra Gökçebey belediyesi meclis üyeliğimin sona erdiği Şubat 2014 tarihine kadar başka bir karar alınmadı!
            30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde yeni seçilen Gökçebey belediye meclisi 06.05.2014 mayıs ayı olağan toplantısında; 03.09.2013 tarihinde toplanan eylül ayı olağan meclis toplantısında alınan kararla kaldırılan Abonelerde değişiklik yapacaklar ( Kiracı, Satın alma, vb) borcu olup suyu kesilenler açılışta ön ödemeli sayaç kullanacaklar”  maddeyi değiştirerek, “Abonelerde; isim değişikliği yapılarak abone devirlerinde ve kiracı olarak aboneliği üzerine almak isteyen kişiler ile borcundan dolayı belediyemiz tarafından suyu kesilerek kullanıma kapatılan abonelerin, yeniden suların kullanıma açılmasını talep etmeleri halinde ön ödemeli elektronik kartlı su sayacına geçirilmeleri” kararını alındı. Yani bizim iptal ettiğimiz karar, bir parça biçim değiştirerek tekrar kabul edildi.

            Şimdi Gökçebeyli vatandaş! Yeni su sayaçlarının kullanılması ile ilgili zarara uğradığın, cebinden haksız yere fazladan para harcadığın gibi söylemler kullanılıyor. Bu duruma sebep olan kişi ya da kurum olarak senin karşına, benim de üyesi olduğum geçmiş dönem Belediye meclisi çıkartılıyor!
            Bütün bunları herkesin bilmesini istediğimiz için yazdık. İşin altında yatan gerçek işte budur. Sen uğradığın zarar ile ilgili olarak, işin altında yatan asıl meseleyi ne kadar iyi bilirsen seni zarara uğratan kişi ya da kurumu o kadar iyi tanırsın. Gerisi paşa gönlünün bileceği iştir.

            Kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2014-06-30
Bu haber 2879 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 570
  Bugün : 531
  Toplam: 5607938
   Online :

  68 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama