Alman vekil, Çaycuma'yı görmek istiyor

Zonguldaklıların yoğun olarak yaşadığı Almanya'nın Gladbeck şehrindeki SPD kutlamasına katılan, ÇAYDER Yönetimine, eyalet milletvekilinden büyük destek geldi.

Almanya Sosyal Demokrat Parti ( SPD ) NRW Eyalet Milletvekili Michael Hübner, Gladbeck Uyum Meclisi Başkanı ve SGG Başkanı Bahtiyar Ünlütürk, Avrupalı Çaycumalılar Kültür ve Dayanışma Derneği ( ÇAYDER ) Başkanı Muharrem Yiğit SPD Gladbeck'in kutlama programına katıldılar.

Çaycuma'yı görmek istiyor
SPD NRW Eyalet Milletvekili Michael Hübner, ÇAYDER Başkanı Muharrem Yiğit'den Çaycuma hakkında bilgi aldı. Hübner, seçim bölgesinde çok sayıda Çaycumalı olduğunu belirterek, ÇAYDER adına uyum meclisine girmeyi başaran Muharrem Yiğit'i kutladı.

ÇAYDER' destek
Çaycuma'ya yönelik projeler konusunda her türlü desteğini vereceğini ifade eden NRW Eyalet Milletvekili Michael Hübner, Çaycuma insanın azimli ve başarılı olduğunu gördüğünü.Kendisi de bir Çaycumalı olan Gladbeck Uyum Meclisi Başkanı Bahtiyar Ünlütürk'ün de bu konuda takdir ettiklerini söyledi. Çaycuma'yı da görmek istediğini belirten Hübner, Türkiye siyasetini de yakından takip ettiğini ifade etti.

Kültür köprüsü olduk
Avrupalı Çaycumalılar Kültür ve Dayanışma Derneği ( ÇAYDER ) Başkanı Muharrem Yiğit, ÇAYDER olarak Almanya ve Türkiye arasında bir kültür köprüsü vazifesi gördüklerini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

'' Biz, derneği kurarken de söyledik, şimdi de söylüyoruz. Kalıplaşmış bir dernekçilik peşinde değiliz. Amacımız bundan sonraki nesillerimize bırakabileceğimiz kalıcı eserler bırakmak. Türkler, Almanya'da 50 yıldır yaşamaktalar. Bu serüven içerisinde, ciddi anlamda geleceğe yatırım yapamadık. 50. Yılın sonunda, uyumdan söz etmek hoş bir durum değil. Bu çok önceleri olması gereken bir durumdu. Bunda hepimizin suçu var. Bazı olguları kırmamız lazım. Biz, ÇAYDER olarak iki ülke arasında ciddi anlamda projeler planlıyoruz. Dernek olarak uyum meclisine girmeyi başardık. Ciddi projeler yapacaksak, önce ciddiye alınmamız lazım. Almancası var mı diye tartışmıyoruz. Artık Almanya'da mecliste söz sahibiyiz. Bunu da buradaki siyasilerin desteği ile daha da geniş kitlelere taşıyacağız. Türkiye, her yönüyle güzel bir ülke. Almanya ve Türkiye arasındaki bazı ilişkileri hızlandırmalıyız '' dedi

Haber Mustafa Tığlı-GLADBECK -Almanya Sosyal Demokrat Parti ( SPD ) NRW Eyalet Milletvekili Michael Hübner ( ortada ), Gladbeck Uyum Meclisi Başkanı ve SGG Başkanı Bahtiyar Ünlütürk ( sağda ), Avrupalı Çaycumalılar Kültür ve Dayanışma Derneği ( ÇAYDER ) Başkanı Muharrem Yiğit ( solda ).  

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2014-06-29
Bu haber 1571 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 535
  Bugün : 725
  Toplam: 5610026
   Online :

  87 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama