Çaycuma'da Geleneksel Uçurtma Şenliğinin Onuncusu Yapıldı

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği'nin okulöncesi ve ilköğretim öğrencilerine yönelik düzenlediği ve gelenekselleştirdiği uçurtma şenliği onuncusu, Çaycuma Nadır mevkiinde yapıldı. Şenliğe yoğun bir katılım oldu.

Şenlikte En yükseğe Çıkan Uçurtma, En Özgün Yapımlı Uçurtma (Kendi yaptıkları uçurtma) ve Yardım Almadan En İyi Uçurtma Uçuran En Küçük Yarışmacı kategorilerinde yarışma yapıldı. Kategorilerde ilk üçe giren yarışmacılara madalya verildi. Ayrıca 500 çocuğa anı madalyaları verildi. Katılımcılar yarışmaya kendi yaptıkları uçurtmaların yanı sıra hazır uçurtmalarla katıldılar.

Etkinliğe CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Çaycuma Belediye Başkan Vekili Volkan Yeşil, Milli Eğitim Şube Müdürü Seyfettin Ceylan, Tiyatro Arın Genel Sanat Yönetmeni Fahri Bozbaş, Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol, Eğitim Sen Gökçebey Temsilcisi Servet Büyükkol ve yürütme kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda sendika, dernek temsilcisi katıldı. Şenliğe Zonguldak, Bartın, Devrek ve Gökçebey ile Çaycuma’nın köy ve kasabaların da katılım oldu.

Jüri üyeliklerini Zeki Saim Oral, İbrahim Erman ve Mahir Akşan’ın yaptığı uçurtma şenliğinde En Yükseğe Çıkan Uçurtma kategorisinde, 1. Metehan Kurt, 2. Defne Kılınç, 3. Deniz Ulaş Mısırlı; En Özgün Yapımlı Uçurtma kategorisinde 1. Emircan Çengel, 2. Merve Yıldırım, 3. Beyzanur Kurt; Yardım Almadan En İyi Uçurtma Uçuran En Küçük Yarışmacı kategorisinde 1. Emre Yurtbay, 2. Orçun Kara, 3. Derya Sevcan Korkmaz oldu.

Ayrıca şenlik alanında 24-25 Mayıs 2014 tarihlerinde Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen Uçurtma Şenliği Satranç Turnuvasında dereceye girenlere madalya verildi.

Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan, sendika olarak uçurtma şenliğinin onuncusunu düzenlemenin gururunu yaşadıklarını söyleyerek, “Yaşamın içinde olan bir sendikayız. Çocuklarımızı önemsiyoruz. Uçurtma şenliği, tiyatro, drama, satranç turnuvası ve çocukları yazarlarla buluşturma gibi etkinliklerimiz devam edecek. Etkinliğimize katılan ve destek veren herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

ETKİNLİKLER
Merhaba Sanat Tiyatrosu’ndan Ali Sesal, Praksis Müzik Kollektifi’nden Serdar Türkmen ve pandomim sanatçısı İlker Kılıçal, çocuk etkinlerinden sorumlu Derya Altuner oluşan 3-5 Ağaç Kervanı Sanat Topluluğu şenlik alanında HES ve termik santrallere karşı doğayı koruma temalı etkinlikler ve pandomim gösterisi yapıp, şarkılar söylediler. Grup büyük beğeni topladı.

Zonguldak Fotoğraf Derneği tarafından “Termik Santrallerin Doğaya Verdiği Zararlar” adlı resim sergisi şenlik alanında açıldı. Sergide termik santrallerin bulunduğu Çatalağzı ve Muslu beldelerindeki ormanlık alanda İbrahim Kerem Öztürk, Hasan Koca, Kadir Orhan tarafından çekilen fotoğraflar yer aldı. Fotoğraf sanatçısı Yüksel Yılmaz ise manda yoğurdunun yapılış aşamalarını gösteren “Mandanın Mirası” fotoğraf sergisini açtı.

Yazarlar Mevlüt Kırnapçı, Seyfettin Ceylan ve Mehmet Paşakayaoğlu şenlik alanında okurlarıyla buluşup, söyleşi yapıp, kitaplarını imzaladılar.

Ressam Cengizhan Ünlütürk, şenlik alanında yağlı boya ile resim çalışması yaparak, çocuklara resim hakkında bilgi verdi.

Çaycuma Bisiklet Kulübü üyeleri bisikletleriyle şenlik alanına gelerek, bisiklet kulübünün çalışmaları hakkında bilgi vererek, şenliğe renk kattılar.

 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2014-06-16
Bu haber 1696 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Bugün : 755
  Toplam: 5613318
   Online :

  88 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama