FİZYOTERAPİ Notalar ve Dans Eşliğinde Öğrencilerle Buluştu

Gökçebey Mithat-Mehmet Çanakcı meslek yüksek okulu öğrencileri, "Dans ve Müzik Eşliğinde Hareket Terapisi" Etkinliği ile stres attılar.
meslek yüksek okulu öğrencileri Programda, günlük hayattaki beden duruşunda, monotonlaşmış hareketlerde, kendini ifade etmekte kullanılan jestlerde yaşanan gerginliğin derecesine bağlı olarak oluşmuş uyumsuz ve kısıtlanmış kalıpların serbest bırakılmasını sağlayacak dansın ve müziğin iyileştirici gücüyle tanıştılar. Fizyoterapist Halit Nart ve Fizyoterapist Mustafa Cemali yönetiminde gerçekleştirilen etkinlik sayesinde öğrenciler, sınav döneminin gerginliğinden uzaklaştılar.

Gökçebey Mithat Mehmet Çanakçı Meslek Yüksekokulunun bahçesinde, 30 Mayıs 2014 tarihinde kurulan dev minder üzerinde gerçekleştirilen terapi, şu bölümlerden oluştu:

1-Vücudumuzu tanıyalım
2-Egzersiz ve faydalan
3-Dans Terapi, Müzik Terapileri ve insan bedenine etkileri 4-Uygulama:

•          Dans Terapi ile ısınma
•          Klinik Pilates ile yoğun egzersiz temposu
•          Müzik terapi ile negatif dışavurum ve pozitif olumlama
•          Müzik ile doğaçlama dans koreografisi
•          Kendini selamlama
•          Kapanış

Etkinlik hakkında bilgi veren Fizyoterapist Halit Nart; "Dansın sağaltıcı ve yaratıcı gücü. kişinin algısını ve bakış açısını değiştiren ve dönüştüren bir araçtır" dedi. Dansın, kişilerin kendini fark etmesine, dönüşmesine, duygusal, zihinsel ve fiziksel sorunların bütünsel olarak iyileşmesine olanak sağladığının altım çizen Halit Nart şunları söyledi: "Kişi, kimseyle yarışmadan, kendini ifade etmek için spontane hareketlerle varlığının otantik özellikleri ve özgün yanlarım keşfetmeye ve onların farkına varmaya başlar. Dans Hareket Terapisi, sözlerin ötesine geçerek, kişinin varlığının dört boyutu olan beden, zihin, ruh ve tinselliği ile birlikte uyumlu hareket etmesini sağlayan bir deneyim sunar.

 Fizyoterapide müziğin önemine değinen Fizyoterapist Mustafa Cemali ise şuyle konuştu: "Müzik terapi ise, bireylerin fiziksel, psikolojik, sosyal ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamada müziği ve müzik, aktivitelerini kullanan uzmanlık dalıdır. İnsan yaşamında etkili ve güçlü bir iletişim aracı olan müzik, yalnızca ruhsal yapının kötü olduğu durumlarda değil, iyi olduğu durumlarda da insanı etkilemektedir. Müzik kendine özgü dili, yapısı ve anlatım öğeleriyle insanın duygu ve düşüncelerine seslenmektedir." 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2014-05-30
Bu haber 1822 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1033
  Bugün : 465
  Toplam: 5551249
   Online :

  81 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama