Soma şehidi Kilit, Gökçebey'de son yolculuğuna uğurlandı...

Soma faciasında cenazesi son çıkarılan madencilerden olan 4 çocuk babası Ali Kilit(49), olayın 6. gününde memleketi Zonguldak'ın Gökçebey ilçesine bağlı Pazarlıoğlu köyünde gözyaşları arasında toprağa verildi.

Evli ve 4 çocuk babası Kilit'in cenazesi, yakınları tarafından Manisa'nın Akhisar ilçesinden alınarak Pazarlıoğlu Camii önüne getirildi. Burada öğle namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Cenaze törenine Zonguldak Vali Yardımcısı Ekrem Aylanç, Gökçebey Kaymakamı Bülent Hamitoğlu  ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kilit'in cenazesi köy mezarlığında toprağa verildi.

Madencinin aynı ocakta çalışan oğlu Muhammed Kilit (27), gazetecilere yaptığı açıklamada, faciayı telefonla arkadaşlarından haber alması üzerine ocağa gittiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Soma'ya 6 yıl önce gittim. 3,5 yıldır aynı ocakta babam ile çalışıyordum. Babam emekliye ayrılmasının ardından maddi yetersizliklerden dolayı çalışmaya devam ediyordu. Madendeki koşullar çalışma koşulları kötüydü. Köle gibiyiz. Şirket, kömür çıkartmak için işçilere baskı yapıyor. Madende çalışmaya devam edeceğim, yapacağımız başka meslek yok. En küçük kardeşim özel üniversiteyi kısmen burslu kazandı, gönderemedik. Diğer erkek kardeşim de başka firmada madenci olarak çalışıyor. 400 lira kira veriyoruz, geçinmek zor. Göçtük, buralara gittik. Maden kapatılırsa başka kömür firmalarını araştıracağız."

 BİN 500 LİRA MAAŞ ALDIĞI İÇİN GÖREVİNDEN AYRILMAK İSTEMEMİŞTİ
Madencinin kardeşi Aydın Kilit ise şunları söyledi: “Ağabeyim 900 lira civarında emekli maaşı alıyordu. Ocakta ise yaklaşık bin 500 lira maaş aldığı için görevinden ayrılmak istememişti. Edindiğimiz bilgiye göre, ağabeyim ocakta gazı fark ediyor. İşçileri uyarıyor. Bulundukları yerde hava azalınca bir grup arkadaşıyla temiz havanın olduğu alana gidiyorlar. Bu sırada hava akımı tersine çevrilince orada zehirleniyorlar. Bulundukları yerde kalanlar kurtulmuş.” 

Kaynak: Halkın Sesi Haber:Barış DOĞAN

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2014-05-18
Bu haber 2731 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 937
  Bugün : 410
  Toplam: 5613910
   Online :

  96 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama