Gökçebey’de KESK, Soma İçin İş Bıraktı

Soma için grev yapan KESK Gökçebey Bileşenleri ilçe merkezi Cumhuriyet Meydanı Atatürk büstü önünde basın açıklaması yaptı. KESK Gökçebey Bileşenleri adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Gökçebey Temsilcilisi Bahri Çetinoğlu şunları söyledi” Manisa'nın Soma ilçesinde özelleştirilen Soma Maden İşletmeleri AŞ. ‘ne ait maden ocağında meydana gelen patlamada resmi açıklamalara göre şu ana kadar en az 205 işçi kardeşimiz yaşamını kaybetti, yüzlerce işçi kardeşimiz yaralandı, yüzlercesi yeraltında kurtarılmayı bekliyor. KESK olarak hayatını kaybeden işçilerin ailelerine başsağlığı, yakınlarına sabırlar diliyoruz.

Yüreğimiz yanıyor! Türkiye işçi sınıfı Soma`da yitirdiği arkadaşlarının anısı önünde ayağa kalkıyor
Sadece işçiler değil tüm Türkiye halkları, onların anısını yaşatmak, yakınlarına başsağlığı dilemek, Soma`nın acısını paylaşmak ve sorumlulardan hesap sormak için bugün işyerlerinde, sokaklarda, meydanlarda bir araya geliyor.  
Soma`da yüzlerce işçinin can verdiği katliam bu ülkede biraz olsun vicdanı olan, biraz olsun onuru olan herkes için bir milat olacaktır. Türkiye işçi sınıfının iş cinayetlerine, güvencesiz çalıştırmaya karşı sabrı kalmamıştır.  

Çünkü biz biliyoruz ki bu katliam "kaza" ile olmamıştır. Ve yine çok iyi biliyoruz ki, önceki cinayetlerde olduğu gibi işçi kardeşlerimizin ölümü kader değildir. Özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarını hayata geçirenler Soma`da yaşananların başlıca sorumlularıdır.

Yıllarca kamu eliyle üretimin yapıldığı madenler, özel sektöre devredildikten sonra iş kazalarında patlama yaşanmıştır. 2002 yılından 2011 yılına kadar kömür madenlerindeki iş cinayetleri yüzde 40 artmıştır. Bunun nedeni özelleştirmedir, taşeronlaştırmadır, maliyetleri düşürmek için işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin savsaklanmasıdır, TTK bünyesinde çalışan işçi sayısının üçte bir oranında azaltılmasıdır.

Bu dönüşüm sayesinde Soma`da katliamın yaşandığı işletmenin patronun övündüğü rakamlar ortaya çıkmış, kömürün tonunun maliyetini 130 dolardan 23 dolara düşmüştür. Bunun tasarrufun bedeli de yüzlerce işçinin ölümüyle ödenmiştir.”dedi

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2014-05-16
Bu haber 1803 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 945
  Bugün : 358
  Toplam: 5616148
   Online :

  79 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama