Denizcilik Fakültesi Dekanlığı'na Gökçebey’li Prof. Dr. Hazer, Vekaleten Atandı

Bülent Ecevit Üniversitesi'ne (BEÜ) bağlı yeni kurulan Ereğli Denizcilik Fakültesi Dekanlığı'na, Ereğli Eğitim Fakültesi Kurucu Dekanı da olan Prof. Dr. Baki Hazer vekaleten atandı.
BEÜ’den yapılan açıklamada, “Denizcilik Fakültesi Dekanlığı’na, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 16’ncı maddesi uyarınca 16 Ocak 2014 tarihinden itibaren Prof. Dr. Baki Hazer vekaleten atanmıştır” denildi.

Prof.Dr. Baki Hazer Kimdir?

2 Eylül 1950 yılında Gökçebey'de doğdu Tefen ilkokulunda okudu 1961 yılında Kastamonu göl ilk öğretmen okuluna girdi 1966 yıllında çapa yüksek öğretmen okuluna seçildi 1967 yılında İstanbul üniversitesi kimya bölümüne girdi.1972 yılında İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesinden Kimya Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünde Fizikokimya-Polimer Bilim Dalında 1978 yılında doktorasını tamamladı. 1984 de doçent, Şubat 2000 de profesör oldu. 1997 yılında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünde tam zamanlı profesör olarak göreve başladı.

 KTÜ Kimya Bölüm Başkanlığı, Giresun Eğitim Fakültesi Dekanlığı, ZKÜ Kimya Bölüm Başkanlığı ve Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevlerinin yanı sıra lisans ve lisansüstünde fizikokimya-polimer kimyası alanında dersler verdi ve öğrenciler yetiştirdi. 2005 yılında Türkiye Kimya Derneğince Profesör Baki Hazer’e kimya biliminin ilerlemesine katkılarından dolayı şeref üyeliği verildi.

Profesör Baki Hazer bilim yaşamı süresince tanınmış üniversitelerde bilimsel araştırma bursları kazanarak doktora sonrası araştırmalar yaptı. Fulbright Profesörü olarak 1 yıl (1992) ve NATO bursu ile 3 ay (1995) Massachusetts Üniversitesinde, 1987 de 3 ay süreyle Royal Society-TÜBİTAK bursuyla Liverpool Üniversitesinde, NSF projesi ile 2000-2003 yılları arasında kısa sürelerle ve 2007 de NASA projesinde uzman araştırıcı olarak 6 ay Akron Üniversitesinde tanınmış bilim adamlarıyla ortak araştırma çalışmaları yaptı. 1979 yılında East Anglia Üniversitesinde 2 ay süre ile ileri organik kimya kursu aldı. TÜBİTAK-Marmara Araştırma Merkezinde 1994-2002 yılları arasında araştırma projesi danışmanlığı yaptı. Bu arada Gıda Enstitüsünde bakteriler yardımıyla polyester üretme laboratuarı kurulmasına öncülük etti. Polonya Bilimler Akademisi ve Gıda Enstitüsü ile beraber 1997-2000 yılları arasında biyobozunur gıda ambalaj malzemeleri üretimi üzerinde bir EUREKA projesi tamamladı. Halen amfifilik ısıya duyarlı polimerler, post polimerizasyon, biyobozunur polimerler, yağ polimerleri ve makromonomer başlatıcılar alanında araştırma çalışmalarını sürdürmektedir. Altın nanoparçacıklar içeren yeni amfifilik polimerler sentezi konulu bir TÜBİTAK projesini yürütmektedir.

İstanbul, Kafkas, Celal Bayar, Sabancı ve Uludağ Üniversiteleriyle ICS-UNIDO Workshop on “Environmentally Degradable Polymers (Antalya), Silesian Meeting on Macromolecules (Zabrze-Polonya), Production and Uses of Biodegradable Plastics (Sao Paulo-Brezilya), Tokyo Institute of Technology (Tokyo), Tamkang University ve Fu-Jen Catholic University (Tai-pei-Tayvan) da son on yıl içinde davetli bilimsel konferanslar verdi. 6 doktora öğrencisi ve 11 yüksek lisans tez yönetip tamamladı. Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölüm Başkanı, 1997-2002. Üniversite-Sanayi İşbirliğini Geliştirme Merkezi Müdürü, (B.E.Ü), 2012. İki Türkçe ders kitabı var. Evli ve iki çocuk babasıdır.
 


  

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2014-01-17
Bu haber 2448 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 570
  Bugün : 669
  Toplam: 5608076
   Online :

  70 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama