Bakan Bağış, ÇAYDER'i kutladı.

Avrupalı Çaycumalılar Kültür ve Dayanışma Derneği ( ÇAYDER ) Genel Başkanı Muharrem Yiğit, Almanya'da, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği ( UETD ) Hamm şehri şubesi açılış törenine katılan, Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

Başmüzakereci Egemen Bağış açılışta yaptığı konuşmada, '' Almanya'ya ilk gelen Türk vatandaşlarının büyük zorluklar yaşadıklarına vurgu yaparak, "Bugün sadece işçilik yapmıyoruz, siyasetçiler, gazeteciler, futbolcular, hukukçular arasında bizim insanlarımız da var. Buradaki insan kaynağımızın daha güçlü olması bizim için çok önemli. UETD'nin çalışmalarını önemsiyoruz. Almanya'da yaşayan Türklerin, bilinçli, çalışan, üreten ve yöneten vatandaş olduklarını son seçimlerde bir kez daha ortaya koydular . '' dedi.

ÇAYDER'i kutladı
Şube açılışının ardından Bakan Bağış, Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger-Petermann'ın, Oberwerries Şatosu'nda onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.

Buradaki yemekte ÇAYDER Genel Başkanı Muharrem Yiğit, bakan Bağış ile görüştü. Yiğit, ÇAYDER'in yapısının tüzük üzerinde ' Avrupalı ' olarak özellikle hukukçular tarafından belirdiğini ifade ederek, Avrupa'daki derneklerin hizmet çıtasını yükselttiklerini söyledi. Yiğit, konuşmasında; '' Sayın Bakanım, sizler buralara gelerek, buradaki insanlarımıza manevi güç katıyorsunuz. Herşeyden önce değerli ülkemizin bakanısınız. AB Bakanlığı bizim için önem arz ediyor. ÇAYDER, Avrupa'nın dört bir köşesindeki Çaycumalılara hitap ediyor. Biz, dernek olarak AB Projelerine önem veriyoruz. Bu konuda da bakanlığınızın desteğini bekliyoruz. Bizler de dernek olarak Avrupa Birliği konusunda üzerimize düşen görevi üstlenmeye hazırız. Sizleri makamınızda da ziyaret etmek isteriz '' dedi.

Bakan Bağış ise ÇAYDER'i kutlayarak, Avrupa'daki Türklerin çoktan AB'ye girdiğini. 3-3,5 yıl sonra Türkiye'nin tüm vatandaşları, 28 Şengen ülkesine vizesiz seyahat edebileceklerini vurguladı. Bağış, '' Siz yeterki burada büyümeye devam edin, güçlenin. Arkanızda kapı gibi duran, güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti var. Bizler burada ülkemiz adına faydalı hizmet sunan sivil toplum kuruluşlarını destekliyoruz. Sizin başarınız, bizim başarımızdır. Çaycumalı ve tüm vatandaşlarımıza selamlarımı iletiyorum '' şeklinde konuştu.

HABER:MUSTAFA TIĞLI-HAMM-  
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-12-16
Bu haber 1356 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1033
  Bugün : 530
  Toplam: 5551314
   Online :

  91 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama