“Yandım Ela Gözüne” kitabı okuyucuyla buluştu!

Çaycumalı yazar Mevlüt Kırnapçı’nın araştırma kitabı Yandım Ela Gözüne soğuk ve karlı havaya karşın okuyucusuyla buluştu.

Çaycuma Bölgesi Gelenekleri, Sözcük ve Deyimler, Değişen Sosyal Yaşam konulu araştırma kitabı Yandım Ela Gözüne, Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezinde yapılan tanıtım ve imza etkinliğiyle tanıtıldı.
Hüseyin Çakır’ın türküleri eşliğinde Çaycuma ve Çaycuma’dan insan manzaralarının işlendiği slayt gösterisiyle başlayan etkinliğin açış konuşmasını araştırmacı yazar Seyfettin Ceylan yaptı.
Seyfettin Ceylan, bölge kültürü ve buna yönelik araştırma çalışmalarının önemi ve gerekliliğinden söz etti. “Bölge kültürünün geçmişi ve bugününün geleceğe aktarılabilmesi için bu tür çalışmaların yapılıp yazıya dökülmesi, tarihe iz düşülmesi gerektiği”ni söyledi.

Kitabın yazarı Mevlüt Kırnapçı da kitaba ilişkin yaptığı konuşmada, otuz kırk yıl öncesinin yaşam şekli ve kullanılan araç gereçlerinin bugün bilinmediğini, bu kitabın hem bu gelenek ve yaşam biçimlerini, hem de sözcük ve deyimleri kapsadığını, yazarak geleceğe bir not düşmeyi amaçladığını söyledi. Kırnapçı ayrıca, Çaycumalı ozan Hüseyin Çakır’ın anıt mezarının yapılmasını, Çaycuma Etnografya Müzesi ve Filyos Arkeoloji Müzesinin yaşama geçirilmesini önerdi.
Soğuk ve karlı bir akşam olmasına karşın ilginin yüksek olduğu etkinlikte, kitaplarını okurlarına imzalayan Mevlüt Kırnapçı, Yandım Ela Gözüne adlı bu çalışmasının yeni çalışmaları tetiklemesini umduğunu söyledi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Çaycuma İlçe Başkanı Vedat Emeksiz, Cumhuriyet Halk Partisi Çaycuma İlçe Başkanı Umut Başoğlu, Saadet Partisi Çaycuma İlçe Başkanı Seyfettin Aydemir, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Bayram Cura, Çaycuma Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hayri Kandemir, Ziraat Odası Başkanı İsmail İnam, Gazeteci Yazar Hasan Ataman, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akyol geceye katılanlar arasındaydı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Çaycuma İlçe Başkanı Vedat Emeksiz, “Mevlüt Kırnapçı çok sevdiğimiz bir abimiz. Toplum için sanat en az diğer alanlar kadar önemli. Mevlüt Kırnapçı Çaycuma’mızın sanata dönük yüzünü temsil eden bir isim. Böyle bir kitabı yayınlamış olmasından mutluyum. Çaycuma’da geçmişi ve bugünü yaşayanların bilmesi gerekenlerin bulunduğu bir kitap. Ben bu kitabı Çaycumalı gençlerin okuması için elimden geleni yapacağım. Bu gibi çalışmalarla Çaycumalılık bilincinin oluşması gerektiğine inanıyorum. Bu güzel çalışması için Mevlüt Kırnapçı ağabeymizi kutluyor, başarılı çalışmalarının sürmesini diliyorum” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Çaycuma İlçe Başkanı Umut Başoğlu; “Mevlüt Kırnapçı’nın Yandım Ela Gözüne kitabı bu türdeki ilk kitabı. Şiir kitapları var ama bu tür araştırma kitabı olarak ilk çalışması. Çaycuma’nın bilinmeyen yaşamını, araç gereçlerini, gelenek göreneklerini anlatan bu kitabı kendisi de bize tanıttı. Biz şimdi heyecanla bu kitabın okunmasını, anlaşılmasını bekliyoruz. Böyle bir kitabı Çaycuma’mıza kazandırdığı için Mevlüt Kırnapçı’ya teşekkür ediyor, kutluyorum” dedi.

Saadet Partisi Çaycuma İlçe Başkanı Seyfettin Aydemir; “Bu akşam Mevlüt Beyin Yandım Ela Gözüne kitabının tanıtım programına davetliydik. Çaycuma için bu tür etkinliklere büyük önem veriyorlar. Biz de Saadet Partisi olarak bu tür etkinliklere destek vermek amacıyla geldik. Kendisini tebrik ediyoruz. İnşallah Çaycuma’mızla ilgili daha değişik araştırmalarla yeniden karşımıza çıkarlar” dedi.

Haber: CUMA

TIKLA İZLE;

 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-12-12
Bu haber 1343 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 818
  Bugün : 1329
  Toplam: 5611448
   Online :

  81 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama