DEVREK BASTON TARİHİ YAZILDI
DEVREK BASTON TARİHİ YAZILDI. Devrek Tarihinin yazılması için Devrek Belediyesi tarafından oluşturulan komisyon da görevli Raşit Korum; yıllardır sürdürdüğü baston tarihi araştırmalarını tamamladığını açıkladı. Şimdiye kadar Devrek Baston tarihi konusunda çok şeyin yanlış bilindiğini söyleyen Raşit Korum; örneğin Baston ustası olarak tanınan Ali Ziya'nın yüzbaşı rütbesinde bir asker olduğunu, II. Abdülhamit'in sarayında mobilya tasarımcısı ve marangoz olarak görev yaptığını, İngilizlere falan esir düşmediğini, bunu belgelerle ispat ettiklerini, oysa Devrek Baston tarihi konusunda yazanların birçok konuyu okuyucuya yanlış aksettirdiğini ifade etmiştir. Devrek Bastonunda kullanılan yılan figürünün ve diğer kabartmaların hangi sosyal ve kültürel etkenlerden kaynaklandığını bilimsel metotlarda ortaya koyduklarını söyleyen Raşit Korum; Devrek bastonu hakkında üniversitelerde hazırlanan bütün tezleri gözden geçirdiklerini, baston çizimlerinden yararlandıklarını, baston hakkında bilinmeyen birçok şeyi ortaya çıkardıklarını belirtmiştir. Türkiye'de nerede baston yapılıyorsa inceleme yaptıklarını, Beykoz'dan Ahlat'a, Devrek'ten Ordu'ya bir çok yerde baston ustasıyla görüştüklerini kitapta onlara yer verdiklerini söyleyen Raşit Korum, kitapta yüzlerce baston resmi ve orijinal çizimlerinin bulunduğunu bu nedenle sanatsal bir içerik taşıyan kitabın, üniversitelerde ve meslek liselerinde ders kitabı olarak okutulabileceğini gündeme getirmiştir. Devrek Baston Tarihini Emekli eğitimci yazar Ömer Yılmaz ve daha önce Devrek Tarihi kitabını yayınlayan, Başbakanlık Basın Müşaviri Ömür Çelikdönmez'le birlikte hazırladıklarını söyleyen Raşit Korum, hazırladıkları kitabın kendi gayretleriyle yayım aşamasına geldiğini, Devrek Belediyesi'nin oluşturduğu tarih komisyonundan bağımsız bu araştırmayı sürdüklerini söylemiştir. Bilindiği gibi Raşit Korum; Devrekli tanınmış baston ustalarından sayılmaktadır. Yurt içinde yüzlerce sergiye katılan Raşit Korum; Guinness Rekorlar kitabına dünyanın en küçük ve en büyük bastonunu yapmakla geçmiştir. Üç yüz sayfayı bulan Devrek Baston Tarihi kitabı, bu günlerde kendisini okuyucuyla buluşturacak, sanatsever sponsorları arıyor.
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2008-10-17
Bu haber 2269 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Bugün : 761
  Toplam: 5613324
   Online :

  85 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

mesut 2008-10-21 :

Gün yüzüne çıkmamış bir gerçekliğin böylesine emektar bir çalışma ile temayüz etmiş olması,bizler gibi karanlıkta el yordamıyla birşeyler bulup kendine ait değerleri izah edebilmekten aciz insanların bundan böyle çok daha cesurca ‘’evet bu baston Devrek Bastonudur,Baston demek Devrek demek,bize ait,bizimle özdeş’’söylemini kullanabilmemizi salık verecektir.Bu kabil çalışmaların hakikate ulaşmakta güçlük çeken dimağlarımızı cilaladığından, asl-öz-ünden öğrenilmesine katkıda bulunduğundan,müellife saygıyla eğiliyor,başarılarının daim olmasını temenni ediyorum.


Abdullah KORUM 2008-10-18 :

Devrekli olarak yoğun emek ve çabalarla hazırlamış olduğunuz ,sanatsal nitelik taşıyan eseriniz için sizleri kutlar, başarılar dilerim sağlıcakla kalın. Devrekli TEKAB REKLAM Abdullah KORUM


celali pamuksuz 2008-10-17 :

hayırlı olsun


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama