GÖKÇEBEY CHP VE ADD’DEN ALTERNATİF ZAFER BAYRAMI KUTLAMASI

Cumhuriyet Halk Partisi Gökçebey ilçe Teşkilatı ile Atatürk düşünce derneği şube başkanlığı 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 91.yıldönümünü Cumhuriyet meydanında Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak kutladı.

Öğle saatlerinde düzenlenen kutlama törenine, Gökçebey Belediye başkanı Zeki Kılınçarslan, CHP Gökçebey ilçe Başkanı Vural Cebecioğlu, ADD Gökçebey Şube Başkanı Hasan Oktay, CHP Gökçebey eski ilçe başkanı Ömer Başoğlu, CHP İlçe teşkilatı, ADD şube yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende CHP ve ADD çelenk koymasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.
Daha sonra CHP Gökçebey ilçe Başkanı Vural Cebecioğlu kutlama programında yaptığı konuşmada, “Bugün burada 30 Ağustos Zafer Bayramını 91. yıldönümünü onur ve gururla kutlamak üzere toplanmış bulunmaktayız. Günün anlam ve önemine geçmeden önce birkaç konuyu paylaşmak istiyorum. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü sağlayan, onur ve gururumuz olan Milli bayramımız, milli anma günlerimiz ne yazık ki son 10 yılda mevcut hükümet tarafından önemsenmemekte, Milli birlik ve beraberliğimiz yok edilmeye çalışmaktadır. Ülkenin başında bulunan Cumhurbaşkanı ve Başbakanı bu günlerde özellikle hastalanmakta veya yurt dışına kaçmaktadırlar. Bununla da kalmayıp mevcut hükümet, sivil toplum örgütlerinin Milli Bayram ve anma günlerinde çelenk koymasını ve tören yapmasını yasaklamış ve gelen tepkiler üzerine izne bağlamıştır. Bu izni de vermemektedir. Sevgili Gökçebeyliler bu hükümet ve bunun gibi düşünen devlet erkanına buradan Gökçebey Cumhuriyet meydanından sesleniyorum. Biz, Milli Bayramlarımız ve anma günlerimiz için hiç kimseden izin alacak değiliz. Bu günler bizlerin onur ve şerefimizdir. Bizlerin bu günlere gelmesini sağlayan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve aziz milletimize en derin şükranlarımı sunar, sizleri selamlarım. Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla, ülkemiz sürekli işgal altında tutulmak, insanlarımız esaret altında bulundurulmak isteniyordu.
Tarih boyunca, bağımsız bir şekilde varlığını devam ettiren Türk milleti, asla bu durumu kabul etmemiş, Büyük Önder Atatürk’ün önderliğinde verdiği bağımsızlık mücadelesini yüz binlerce şehit vererek kazanmasını bilmiştir.
19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla, lideriyle kucaklaşan Anadolu, Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış, Amasya Genelgesi’nin yayınlanması ile birlikte kongrelerini yaparak milli birlik ve beraberlik sağlamıştır.
23 Nisan 1920’de TBMM kurulmuş, böylelikle hem memleketin yönetimi halkın iradesine verilmiş, hem de Kurtuluş Savaşı’nın merkezi Ankara olmuştur.
TBMM “Misak-ı Milli” sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı görüşünü benimsemiş, düşmanla mücadele kararı almış, oluşturulan düzenli ordularla savaşa girilmiştir.
  İlk başarı, Doğu’da Ermeni çetelerine karşı kazanılmış. Batı cephesinde, Yunanlılarla, 1.İnönü ve 2. İnönü Savaşları yapılarak elde edilen başarılarla ordu ve milletin moral gücü en üst seviyeye çıkmıştır. Mustafa Kemal, Türk ordusuna: “Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Bu satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz. “ emrini vermiştir.
Bu emirle birlikte Türk ordusu, 23 Ağustos ve 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muharebesiyle savunma durumundan taarruz durumuna geçmiştir. Bu zaferin sonunda, TBMM’ce Mustafa Kemal’e “Gazi” unvanı ve “Mareşal” rütbesi verilmiştir.
 Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı’nın kazanılmasının ardından büyük bir taarruz hareketiyle düşmanın tamamen yok edilmesi kararı alınmıştır.
1922 yılı Ağustosuna kadar, hazırlıklar tamamlanmıştır. Bu hazırlıklardan sonra, Gazi Mustafa Kemal’in başkomutanlığını yaptığı ordumuz, 26 Ağustos 1922’de düşmana saldırmış, bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirilmiştir. 30 Ağustos’ta düşman çember içine alınmış, sağ kalanlar ise esir alınmıştır.
Atatürk’ün başkanlığında yapılan bu savaş, “Başkomutanlık Meydan Muharebesi” olarak adlandırılmış, Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman, İzmir’e kadar takip edilmiş, 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmandan tamamen temizlenmiştir.
Düşmanın, haksızca ve alçakça işgaline “dur” d,yen ve kanının son damlasını akıtmadan yurdunu bırakmayacağını tüm dünyaya ispatlayan ordumuzun bu onurlu zaferini, her yıl 30 Ağustos günü kıvançla kutlamaktayız.
 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladığımız bu günde Türkiye Cumhuriyetimizin varlığını devam ettirmek adına var gücümüzle çalışacağımızı ifade ederek, burada bulunan herkesin ve büyük Türk milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramını canı gönülden kutlarım
dedi

Ardından ADD Gökçebey Şube başkanı Hasan Oktay bir konuşma yaptı Oktay yaptığı konuşmada”  Zafer Bayramı'nın 91.yıldönümünde bütün olumsuzluklara rağmen mandacılık ve sömürgeciliği yenilgiye uğratmış,mazlum milletlere yol göstermiş bir mîllet temsilcileri olarak tam bağımsızlığa dayalı onurlu duruşumuzla Mustafa Kemal ATATÜRK'ün gösterdiğ hedeflere ulaşma kararlılığım bir kez daha haykırıyoruz.
Türk Milleti ve onun içinden doğan Türk ordusu 30 Ağustos'ta Dünya'da benzersiz bir mücadele ile emperyalist kuvvetlerim kesin yenilgiye uğrattı .Bu nedenle 30 Ağustos'u "Ya istiklal Ya Ölüm'* emriyle tam bağımsız yaşama bilincine erişmiş bir ulusun çağdaş demokratik laik bir devletin temelini attığı gündür.
Mevcut iktidar darbeci,militarist çağrışımla; yaptığı iddiaları ile siyasi iktidarın uygulamaları tüm milli bayramlarımızda olduğu gibi 30 Ağustos Zafer Bayramının uygun şekilde kutlanmasını engellemektedir.
Oysa Dünya'd a hangi ordu vardır ki emperyalizme karşı kazandığı savaşı milletiyle birlikte gururla kutlayan ? "Yurtta Barış Dünya'da Barış" ilkesini benimseyen,bağımsızhğmı ilke edinen,Başkumandanlık meydan muharebelerinin şanlı ordusu bu gün itibarsızlaştınlıp halkın gözünde küçük düşürülmeye çalışmaktadır. Açılım süreci adı altında pkk terör Örgütü ile görüşmeleri hedeflerini ortaya koymaktadır.
Atatürk'ün ilke ve inkılapları dünyamın değişik ülkelerinde rehber olmuştur.Hilafeti kaldırmış,etnik kimlikleri ayırmadan bireyi ulus yapan yurttaşlık bağı ile birbirine bağlı olan herkese Türk dcmiştir.Ne mutlu Türk'üm diyene sözü buradan gelmektedir. Bugün ise bütün komşularımızla sorunluyuz,adeta korku imparatorluğu kurularak generaller ve subaylar terörist ilan edilerek müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır. Aynı zihniyet terör örgütü pkk ile de iş birliği yapmaktadır.Halka bunun hesabını vereceklerdir.Bu korku imparatorluğunu yenen gençler Taksim'de ve Gezi Parkı'ndaki direnişleriyle Muştam Kemal Atatürk'ün gençleri olduklarım hatırlatmıştır.Fakat bu gençlere karşılık olarak tomalarla,biber gazlarıyla ve plastik mermilerle saldınlmıştır.Ardından BOP eşbaşkam bu gençlere geçmiş olsun demek yerine polislere emri ben verdim demiştir.Bunu şiddetle kınıyoruz. Macun tüpten çıktı.Hiç bir kuvvet Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyeti bir adım geriye götüremez.Ülkesini ve demokrasiyi seven halk buna hayır diyecektir. ADD örgütü: Anayasanın değiştirilemez maddeleri ulusal yaşam tarzı olan Cumhuriyeti korumak ve kollamak için tek devlet tek bayrak için görev basma geçme misyonunu ilke edineceğinize inanıyorum ve güveniyorum. Cumhuriyet kanun ve irfanla kurulmuştur.Akıl ve bilimle Kemalizm'le yaşayacaktır.İç ve dış ulus devletlere karşı olanlar bunu böyle bilmelidir
”  dedi

 Konuşmaların ardından törene katılanlar sessizce alandan dağıldı. 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-08-31
Bu haber 1763 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1602
  Bugün : 67
  Toplam: 5611788
   Online :

  52 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama