Pazaryeri'nde Yaşanan Belirsizlikler..

Gökçebey belediyesi yapımına başladığı “Pazaryeri” projesi ne kadar uygun? Gökçebey Belediye Başkanı Sayın Zeki Kılınçarslan Pazar yerinin yapımı için kendi kaynaklarımızla imkanı yok diyerek 03.10.2012 tarihinde toplanan olağan meclis toplantısında iller bankasından 300,00 tl çekilmesi için oy çokluğu ile meclis kararı aldı. 

Biz konuyu fazla uzatmadan Pazaryeri ile ilgili Gökçebey Belediye Başkanı Sayın Zeki Kılınçarslan’a olağan meclis toplantısında sorduğumuz soruları bir de buradan soralım dedik, belki cevap verir de cevapları yayınlarız. 

Konu 12 Temmuz 2012 Tarihinde resmi gazetede yayınlanan pazaryeri yönetmeliği ile 31.Aralık.2012 Tarihinde yayınlanan ek yönetmeliği ve 13 Temmuz 2013 tarihinde yayınlanan yönetmeliğinin 7. maddesine göre Pazaryeri kuruluş komisyonu 

Yönetmeliğe göre, Pazar yeri kurulması için komisyonun raporu göz önünde bulundurularak belediye meclisince karar verilir deniliyor. Komisyon kimlerden oluşuyor, ona da bakalım: “Başkanlığı ilgili belediye başkanı ya da onun görevlendireceği yardımcısı tarafından yürütülen pazaryeri kuruluş komisyonu, belediyenin imar ve denetim ile ilgili müdürlüklerinden görevlendirilecek iki temsilci ile il müdürlüğü, il/ilçe emniyet müdürlüğü, il/ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü, il/ilçe sağlık müdürlüğü, ilçe sağlık grup başkanlığı, ilgili meslek kuruluşu ve ziraat odası ile o yerde faaliyet gösteren en fazla üyeye sahip tüketici örgütünce belirlenecek birer temsilci olmak üzere on üyeden oluşur.” deniyor 

Pazar yeri kurulmasında komisyon raporu istenmesinin amacı; “Tüketici piyasasının büyüklüğü, ulaşım imkânları, semt pazarı sayısı ve bunların birbirlerine yakınlığı ile semt pazarının çevreye, altyapıya ve trafiğe getireceği yükler ile can ve mal güvenliği riski göz önünde bulundurulur” deniyor. 

Ayrıca 5. maddenin 1 fıkrasına göre; “Pazar yerleri, imar planında belirlenmiş alanlarda bu Yönetmelikte belirtilen asgari koşulları taşıyacak şekilde belediyeler tarafından kurulur” deniyor

 Şimdi bize de buradan sormak düşüyor!

Gökçebey Belediye Başkanı Sayın Zeki Kılınçarslan halkın altyapıya ve trafiğe getireceği yükler ile can ve mal güvenliği riski göz önünde bulunduğu bir alanı pazaryeri yapmak için neden bir komisyon kurmadan Pazar yeri inşaatına başladı?  Pazar yeri için hazırlanan komisyonun raporu göz önünde bulundurularak belediye meclisinin karar vermesi gerekirken belediye meclisini yok mu saydı? 

Pazar yeri alanı Vakıflar Genel Müdürlüğünden bir senelik sözleşmeyle kiralandığını bize meclis toplantısında söylemişti. Bir senelik kiralanmış bir alana 300.000 TL’ik bir yatırım yapılır mı? Bu kiralık alanı pazaryeri olarak imar planında nasıl belirledi? 

Bunları neden mi yazıyoruz? Unutmayalım; Gökçebey’e yapılan PTT binasının konumu ortada! Eğer Gökçebey’in, çok değil 30 yıl sonrasını düşünselerdi, PTT binasını oraya yapılır mıydı?

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-08-28
Bu haber 1870 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 759
  Bugün : 511
  Toplam: 5550262
   Online :

  36 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama