GÖKÇEBEY’DE ASIRLIK DUT AĞACI

Gökçebey ilçesi, Uzunahmetler köyünde 300 yaşından fazla olduğu iddia edilen Dut ağacı köylüler tarafından tescillenmesi isteniyor.
Gökçebey ilçesinde, 300 yaşından fazla olduğu söylenen dut ağacının diğer özelliği ise dallarında siyah ve beyaz olmak üzere iki türlü dut yetiştiği belirtildi. Uzunahmetler Köyünün meydanında bulunan asırlık dut ağacını köylüler tescillenmesini istiyorlar.

Konu ile ilgili olarak köylülerden Tahir Karaadak şunları söyledi:
“Bu dut ağacı atalarımızın anlattığına göre 300 yıldan fazladır. Ağaca yıldırım düşmesi sebebi ile orta kısmı yanıktır. Bu dut ağacın dallarında siyah ve beyaz olmak üzere iki türlü dut olmaktadır. Biz bu asırlık dut ağacının tescillenmesini istiyoruz.”

Uzunahmetler köyü Muhtarı Nihat Gökmen ise daha önce ağaca yıldırım düşmesi sebebi ile içinde oyuklar oluştuğunu ifade etti. Gökmen, “Uzunahmetler köyümüzde bu dut ağacının 300 yıllık olduğu söylenmektedir. Daha önce dut ağacına yıldırım düşmesi sebebi ile içi oyulmuştur. Yaklaşık bir metre çapında içinde oyuk vardır. Biz bu dut ağacının tescil edilmesini istiyoruz. Bu ağacımızda siyah ve beyaz olmak üzere iki türlü dut yetişmektedir.” dedi.

Asırlık Dut Ağacının gövde kısmında aşağı ve yukarı olmak üzere oyuk olduğu kaydedildi. Ağacın metre ile ölçülerek çapı 4 metre geldiği kaydedildi.

Haber: CUMA
 Haber Video


 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-08-22
Bu haber 2106 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 759
  Bugün : 609
  Toplam: 5550360
   Online :

  68 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama