Gökçebey ve Çaycuma’nın Dosya Sayısı Az

Ak Parti Çaycuma İlçe Başkanı Vedat Emeksiz, Çaycuma ve Gökçebey Kadastro Mahkemelerinin kapatılarak Devrek ilçesine alınması konusunda açıklamada bulundu.

Emeksiz yaptığı açıklamada şöyle dedi; “Son günlerde Çaycuma’mız kamuoyunda İlçemiz Adliyesi bünyesinde görev yapmakta olan Kadastro Mahkemesinin Devrek ilçemize taşınması ile ilgili oluşan gündem hakkında açıklama yapma ve konuyu aydınlatma zarureti hasıl olmuştur.

Şöyle ki; öncelikle açıklığa kavuşturulması gereken konu Kadastro mahkemelerinin görev alanı konusudur. Kadastro mahkemeleri, İdarenin yapmış olduğu kadastro çalışması neticesinde ve sadece bu çalışmaların sonuçlarına karşı olmak üzere ve bu sonuçlar askıya çıkıp ilan edildikten sonra en fazla 1 ay içerisinde açılan davalara bakar. Onun dışında vatandaşlarımız arasında ortaya çıkan gayrimenkul, yer, arazi, tarla, bina ile ilgili her türlü ihtilafın çözüm yeri Sulh Hukuk ve Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Bu nedenle hiçbir Çaycumalı hemşerimiz hiçbir şekilde gayrimenkulle ilgili ortaya çıkan ihtilafları için başka bir yere gitmek zorunda değildir, bu davaları yine Çaycuma Adliyemiz bünyesinde görülmeye devam edecektir.

Bununla birlikte söz konusu düzenleme ile ilgili de bilgi vermek gerekirse; Bu düzenleme Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun 22.05.2013 tarih ve 460 sayılı kararı ile yapılmış ve bu çerçevede aralarında Kilis ve Bilecik illerinin de olduğu ve yine aralarında Gaziosmanpaşa, Bakırköy, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Silivri, Gebze, Karşıyaka, Kemalpaşa gibi nüfusu yüzbinlerle ifade edilen ilçelerin de bulunduğu 335 noktanın Kadastro mahkemeleri kapatılarak mevcut dosyalar da en yakın Kadastro mahkemelerine yönlendirilmiştir.

Bu doğrultuda Çaycuma ve Gökçebey ilçelerinin Kadastro mahkemeleri kapatılmış ve mevcut dosyalar Devrek Adliyesine yönlendirilmiştir. Bu düzenleme yapılırken Kadastro mahkemelerinin iş yoğunluğu dikkate alınmış ve iş yoğunluğunun az olduğu yerler daha yoğun yerlere yönlendirilmiştir. Devrek ilçesinin nüfusu her ne kadar Çaycuma ilçemizden az olsa da Kadastro mahkemelerinin iş yoğunluğu Çaycuma İlçemizden fazladır. Sayıları vermek gerekirse Devrek Kadastro mahkemesinde mevcut dosya sayısı 170 iken, bu sayı Çaycuma’da 127, Gökçebey’de ise 40 ‘tır.

Çaycuma ilçemizde yürütülmekte olan bir kadastro çalışması da olmadığı için Kadastro mahkemesine yeni bir dava açıla bilinmesi de söz konusu değildir. Yani şu durumda hiçbir Çaycumalı hemşerimiz yeni bir dava için Kadastro mahkemesine Devrek’e gitmek zorunda kalmayacaktır. Zaten yukarıda verdiğim 127 sayısı da çok uzun yıllardır devam etmekte olan ve bir türlü taraf teşkili yapılamadığı için sonuçlandırılamamış olan dosyalardır. İnşallah bu dosyaların tarafları bir an önce teşkil edilir de bu dosyalar da bir an önce çözüme kavuşturulur.

Ben Ak Parti Çaycuma İlçe Başkanı olarak Mısır’da darbeci yönetimin masum ve mazlum Mısır halkı üzerinde uyguladığı katliamı şiddetle kınıyorum ve uluslar arası kamuoyunu bu katliamı durdurmak için derhal göreve davet ediyorum.
Bu vesileyle tüm halkımıza saygılarımı sunuyor ve her zaman hizmetlerinde olduğumu ifade temek istiyorum.”
Haber: CUMA

 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-08-16
Bu haber 1701 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 818
  Bugün : 1343
  Toplam: 5611462
   Online :

  79 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama