Gökçebey Kadastro Mahkemesinin Kapatılmasına Tepki

Çaycuma ve Gökçebey Kadastro Mahkemesinin Kapatılmasına Tepki.
KÖKTÜRK; “Adliyelerin Kapatılması Ne Kadar Yanlışsa, Mahkemelerin Kapatılması da O Kadar Yanlıştır.” dedi.
TBMM Adalet Komisyonu Üyesi, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk yaptığı açıklamada şöyle dedi;
Zonguldak ili Çaycuma ve Gökçebey ilçelerindeki Kadastro Mahkemesi, Adalet Bakanlığının önerisi, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulunun kararı ile kapatılmış, Çaycuma Kadastro Mahkemesindeki dosyalar Devrek Kadastro Mahkemesine devredilmiştir.
Ancak alınan karar yargı hizmetlerinin daha iyi yürütülmesine katkı sağlamayacağı gibi pek çok açıdan ciddi sorunlar yaratacaktır. 
Şöyle ki; 
Öncelikle söz konusu ilçeler nüfusu 5- 6 bin olan küçük bir ilçeler değildir. Örneğin Çaycuma, 100 bin civarında nüfusu olan, 5 belde ve 83 köyü bulunan bir ilçedir. Dolayısıyla, nüfus belde ve köy sayısı itibarıyla söz konusu ilçelerdeki Kadastro mahkemesinin iş kapasitesi oldukça fazladır. 

Diğer taraftan, “Gayrimenkulün aynına ilişkin davaların” bulunduğu yer mahkemesinde görülmesi temel bir yetki kuralı olduğu gibi, ihtilafların bulunduğu yerde ve en az masrafla en hızlı şekilde çözülmesi temel- evrensel bir hukuk prensibidir. Bu prensiplerin yok sayılarak Çaycuma’ nın 83 köyündeki kadastro itilaflarının ve Gökçebey’deki Kadastro itilaflarının Devrek adliyesinde görülmesi hak arayanların hem ulaşım güçlüğü, hem masraf, hem de zaman açısından ciddi anlamda sıkıntıya sokulmasına neden olacak, hak aramanın kolaylaştırılması gerekirken bizzat devlet eliyle güçleştirilecektir.
Yine Kadastro Mahkemesindeki davalar “ keşfe müteallik“ davalardır. Kışın ve yağışlı havalarda arazi başında keşif yapılması mümkün olmadığından, Karadeniz iklimi de göz önüne alındığında keşif yapılacak günler oldukça sınırlıdır. Keşfe giderken teknik bilirkişilerin, mahalli bilirkişilerin keşif günü ve mahallinde hazır edilmesinin uygulamada yarattığı güçlükler göz önünde tutulduğunda Devrek’ ten Çaycuma köylerine keşfe gelinmesi, bu konuda koordinasyonun sağlanması daha büyük aksamalara ve davaların daha da uzamasına neden olacaktır. Duruşmanın uzun sürmesi, vatandaşların geç saatlerde Devrek’ ten Çaycuma’nın köylerine geri dönmesi ayrıca başka problemler yaratacaktır.

Bu anlamda Devrek Kadastro Mahkemesinin kapatılarak Çaycuma’ ya bağlanması ne kadar yanlışsa, Çaycuma ve Gökçebey Kadastro Mahkemelerinin kapatılarak Devrek’ e bağlanması o kadar yanlıştır. Ayrıca; yargılama faaliyeti devlet açısından temel bir görev, yurttaşlar açısından temel bir haktır. Yapılması gereken; her üç Kadastro mahkemesinin yani Devrek, Çaycuma ve Gökçebey Kadastro mahkemelerinin ayrı ayrı muhafaza edilmesidir. Kapatılan her kurumun Zonguldak için bir kan kaybı olduğu göz ardı edilmemelidir.
Adalet Bakanı Müsteşarı ile yaptığımız görüşmede iş yükü itibarıyla iki mahkemenin kapatılarak her üç mahkemenin tek bir mahkemede birleştirilmesinin hizmet gerekleriyle bağdaşmadığı ve kararın geri alınmasının gerekliliği sayın müsteşarca da ifade edilmiştir. Bu görüşme sonrasında Çaycuma’daki sivil toplum örgütleri ve Zonguldak Barosu tarafından itiraz dilekçeleri yazılarak gönderilmiştir. Adalet Bakanlığında ve HSYK ‘ da bundan sonraki sürecin ve hatadan dönülmesi konusundaki sözlerin takipçisi olacağız. 

Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı’nın büyük illerdeki acemi birliklerinin göç veren illere kaydırılacağı ve bu illerin ve ilçelerin ekonomisinin düzeltileceği, bu anlamda da on yedi ilin saptandığına yönelik açıklaması, Devrek’ in durumunu bir kez daha belleğimize taşımıştır. Şayet büyük illerdeki acemi birlikleri göç veren illere ve ilçelere kaydırılacaksa, büyük ekonomik sıkıntı yaşayan Devrek’ deki acemi birliği neden kaldırılmıştır? Milli Savunma Bakanlığının almış olduğu karar ve Devrek’ deki acemi birliğinin kapatılması birlikte değerlendirildiğinde bu çelişki nasıl izah edilebilir? Bu soruların yanıtı Sayın Milli Savunma Bakanı ve iktidar partisinin bölge Milletvekilleri tarafından verilmelidir…

Haber: CUMA

 HABER VİDEO

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-08-15
Bu haber 1799 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 818
  Bugün : 1284
  Toplam: 5611403
   Online :

  77 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

misafir 2013-08-15 :

canın mı yandı sayın vekil.geçen yıl gökçebey adliyesinin tamamen kapatılmasını 6 ay önceden bildiğiniz halde ses çıkarmadınız belki çaycumaya bağlanır gökçebey adliyesi diye.bu sefer işin ucu size de dokununca tepki ha.yazık size ve hiç konuşmamalısınız bu konuda şuçlu sizsiniz.sizi bu millet bostan korkuluğu diye yollamadı ankaraya.gökçebeyden aldığınız oylara yazık.


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama