ENGELLİ MİLLİ SPORCU TURMEPA’YA DESTEK İÇİN BU KEZ KARADENİZ’DE YÜZDÜ

Milli Sporcu Kemal Özdemir tek koluyla İstanbul Boğazı, İzmir, Antalya, Çanakkale’den sonra projenin son ayağında Zonguldak’ta temiz deniz mücadelesi için kulaç attı. 

Her Kulaç Denize Bir Nefes” projesi, hem engellilerin su sporuna ilgisini artırmak hem de TURMEPA’nın deniz kirliliği ile mücadelesine dikkat çekmek amacıyla 31 Temmuz Çarşamba günü saat 11.30’da Zonguldak’ta gerçekleştirildi.
Milli Sporcu, projenin beşinci ve son ayağında Kapuz Plajı’ndan Deniz Kulübü’ne yüzdü.
TURMEPA’nın ”Her Kulaç Denize Bir Nefes” projesi kapsamında, Türkiye’nin her kıyı bölgesinde planlanan ve bugüne kadar Türkiye’nin 4 ayrı bölgesinde yüzen engelli sporcu Kemal Özdemir, projenin ilk dört etabının üçünü geçen yıl İstanbul Boğazı’nda, İzmir Güzelbahçe’de ve Antalya’da, dördüncü etabını ise bu yıl Çanakkale’de başarıyla gerçekleştirdi. Projenin beşinci ve son ayağı da Zonguldak’ta gerçekleştirildi.

Çok küçük yaşlarda tek kolunu kaybeden milli sporcu Kemal Özdemir, 31Temmuz Çarşamba günü saat 11:00’de Kapuz Plajı’ndan yüzmeye başlayarak Deniz Kulübü’nün yakınında karaya ayak bastı. Etkinliğe ayrıca Zonguldak Belediyesi,  Zonguldak Liman Başkanlığı, Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü ve Zonguldak Sahil Güvenlik Komutanlığı destek verdi.

Etkinliğe, TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural, TURMEPA Zonguldak Şube Başkanı Cemil Kaya ve Zonguldak Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Akdemir katıldı. Kemal Özdemir, yerel ve ulusal basının yoğun ilgi gösterdiği “Her Kulaç Denize Bir Nefes” etkinliğinde, “ Hem TURMEPA’ya destek vererek,  gitgide azalmakta olan deniz canlılarına dikkat çekmek hem de engellilerin su sporuna olan ilgisini arttırmak amacıyla Türkiye’nin 5 ana noktasında yüzmeye karar verdim. Bugün de bu projeyi başardığımız için çok mutluyum. Lütfen çocuklarımıza denize çöp atılmaması gerektiğini öğretelim. Sadece Karadeniz’de 580 milyon metreküp çöp birikmiş durumda. Oysa deniz ve su varlıklarımızı biz kirletiyoruz. Lütfen denizlerimize sahip çıkalım. Örneğin Karadeniz’de balık çeşidi 24’e düştü. Eğer denizde balık nesli yok oluyorsa bunun sebebi denizin oksijen almamasıdır. O yüzden bizler çevremize ve denizlerin temizliğine çok dikkat etmeliyiz. Proje kapsamında yüzerken bir sürü plastik ve pislikle boğuşmak zorunda kaldım. Yakında yüzecek deniz bulamayabiliriz. Denize kirliliği ile mücadele olan TURMEPA’nın projelerine destek olmalıyız” dedi.

TURMEPA Genel Müdürü M. Akşit Özkural “Geçen sene başlattığımız bu projenin başarıyla nihayete ermesi bizim için de çok sevindirici bir durum. Türkiye’nin 5 farklı kıyısında gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik ile ülkemizdeki deniz kirliliğinin vahim boyutlarda olduğunu bir kez daha gözler önüne serdik. Bu etkinlik sayesinde hem kamuoyunda denizlerin korunması gerektiği ile ilgili bilinç yaratmış olduk, hem de engelli vatandaşlarımıza spora katılmaları için örnek olduk.” dedi.

 Zonguldak Şube Başkanı Cemil Kaya “ Etkinliğin son ayağının TURMEPA’nın da etkin olduğu Zonguldak’ta olması bizim için de çok gurur verici. Biz de TURMEPA Zonguldak Şubesi olarak etkinliğe elimizden gelen desteği verdik. Kemal Bey’in bize verdiği desteği saygıyla karşılıyor ve başarılarının devamını diliyoruz” dedi.

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Aydemir’in de katıldığı etkinlikte, halktan da ilgi büyüktü.

Kemal Özdemir Kimdir?
Kemal Özdemir 1960 yılında Zonguldak’ta doğdu.1969 yılında bir tren kazası sonucu sol kolunu kaybetti. Dokuz yaşında atletizmle tanışan, 10 yaşında yüzme öğrenen Özdemir, 1981 yılında Türkiye Atletizm Pist Şampiyonasıyla profesyonel atletizm hayatına başladı. Marmara Üniversitesi Spor Akademisinden 1998 yılında mezun oldu.

Kemal Özdemir sırasıyla, katıldığı uluslararası maratonlar,

1996 Atina Yarı Maratonu,
2002,2003,2005 New York Maratonu,
2006 Hollanda Dünya Şampiyonası,
2007 Çek Cumhuriyeti Avrupa Kupası,
2007 Berlin Maratonu,
2008 Stutgart Yarı Maratonu,
2008 Pekin Olimpiyatları Maratonu,
2010 Helsinki Maratonu.

Özdemir;1987 yılında profesyonel atletizm antrenörlüğüne başladı; halen Deniz Harp Okulu atletizm antrenörlüğüne devam ediyor.  Özdemir ayrıca atletizm koçluğu da yapıyor.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-08-01
Bu haber 1501 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 535
  Bugün : 657
  Toplam: 5609958
   Online :

  79 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama