GÖKÇEBEY’DE YERLİ KARPUZ TEZGAHLARDAKİ YERİNİ ALDI

Yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olan Karpuz’un Gökçebey üretimi tezgahlardaki yerini aldı. Gökçebey Uzunahmetler Köyü İbadecelebioğlu mahalle sakinlerinden Nihat Adakoğlu bahçesinin açık alanında  her yıl  10 ton’a yakın karpuz yetiştirip satıyor.
    Bereketli toprağımızda Karpuz, Kiraz, Elma, İncir, farklı ürünler üretiyorum” diyen (Melek) Nihat Adakoğlu,” Bu topraklarda çalışana iş ve ekmek her zaman var. Yeter ki çalışalım. Ben 12 yıl önce bahçeme kurduğum beş sera’da domates, salatalık, biber, marul, ıspanak yetiştiriyorum. Yine bahçemin açık alanında; 200 Kiraz, 400 Elma, 70 İncir ve her yıl 10 ton’a yakın karpuz yetiştiriyorum. 

Bizler milli değerlerimize sahip çıkmalıyız. Köylerimizde yapılan tarım tamamen organik tarımdır. Şuan ülkemizde yapılan tarımın büyük bölümü tarım organik değildir. Sanayi ile eşdeğer çalışmakta. Suni, fenni gübreyle ürün rekoltesi artırılmaya çalışılmaktadır. Zaman zaman duyuyoruz; her yerde hormon kullanarak tohumların genetiğiyle oynanarak tornadan çıkmış gibi domates, salata üretilmekte. Bu çok yanlış, Halkımız bu ürünlerden uzak durmalı. Sağlıkları için organik ürün tüketmeli ve üreticileri halkımız desteklemeli. Bu sektörde çok yoğun emek sarf ederek ürün üretilmektedir. Gökçebey iç piyasası kendi çiftçisinden ürün alarak pazarlanmasında yardımcı olmalı. Gökçebey kendi kendine yetebilen bir ilçe olmalıdır

 Gökçebey gibi bakir kirlenmemiş doğasında gerçek anlamda üreticilik yaparak, insanımız ekmeğini kazanabilir. Bu vesileyle boş bırakılan bereketli topraklarımızı eskisi gibi işleyerek göçün önüne geçmeliyiz.”dedi.

 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-07-26
Bu haber 2062 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Bugün : 814
  Toplam: 5613377
   Online :

  78 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama