Almanya'daki Bartınlılar, iftar yemeğinde buluştu

Almanya'nın Essen şehrinde faaliyet gösteren Almanya Bartınlılar Derneği, dernek lokalinde iftar yemeği programı düzenledi. İftar yemeğine, Türkiye'nin Essen Konsolosu Mete Zaimoğlu başta olmak üzere, çevre şehirlerdeki dernek başkanları ve çok sayıda dernek üyesi katıldı.

Uyum vurgusu
Essen Konsolosu Mete Zaimoğlu iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, uyum konusunda her iki tarafın da çaba sarf etmesinin önemine vurgu yaptı.

Zaimoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:'' Hoşgörü dini olan İslam'ın çok özel zamanlarından biri olması nedeniyle, on bir ayın sultanı olarak tanımladığımız Ramazan ayında, barış, hoşgörü, dostluk, kardeşlik ve paylaşım gini değerler ön plana çıkmaktadır. Dini duyguların daha yoğun olarak yaşandığı Ramazan ayı, zor koşullarda yaşam mücadelesi veren ve açlık çeken insanları anlamamızda ve bunların sorunlarının çözümünde olanak sağlamaktadır. Biz de, barış ve huzurun hakim kılındığı, insan haklarının ön planda olduğu bir hukuk devletinin hüküm sürdüğü bir ortamda yaşamak istemekteyiz. Küresel anlamda arzulanan bu yaşam tarzına ulaşmak, ancak ve ancak farklı kültür, din ve etnik gruplara mensup olan insanların, birbirlerine hoş görü ile yaklaşması ve karşılıklı anlayış içerisinde bulunması, birlikte yaşayabilme kabiliyetini geliştirmesi ile mümkün olacaktır. Burada farkında olunması gereken nokta, birlikte uyum içerisinde yaşamanın tek taraflı olmayacağıdır. Diğer bir ifadeyle, tarafların üzerlerine düşen görevleri yerine getirmesi ve ayrıca uyum ve katılım konusunda çaba sarf etmesi büyük önem taşımaktadır '' dedi.

Çil: '' Yardımlarımız devam edecek ''
Dernek başkanı Yaşar Çil ise her yıl olduğu gibi, bu yılda iftar yemeği ile üyeler arasında bir kaynaşma sağladıklarını ifade ederek, dernek olarak Bartın'daki engelli vatandaşlar için yardım kampanyaları düzenleyeceklerini belirtti.

Başkan Çil, yaptığı açıklamada şunları söyledi:'' Yine bir iftar yemeğinde başkanlarımızla, konsolosumuzla birlikteydik. Güzel bir iftar yemeği oldu. Bu tür faaliyet ve yardımlarımız devam edecek. Memleketimiz Bartın'daki engelli vatandaşlarımıza sağlık malzemesi göndereceğiz. Tüm hemşehrilerimizin Ramazan'ın hayırlara vesile olmasını dilerim '' dedi.

Kadınların büyük ilgi gösterdiği iftar yemeği programı, derneğin kadın kollarının hazırladığı yöresel tatlı yemekleri ve Türk çayı eşliğindeki Ramazan sohbeti ile devam etti.

Haber:Mustafa Tığlı -ESSEN- 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-07-15
Bu haber 1437 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 288
  Bugün : 65
  Toplam: 5671516
   Online :

  61 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama