ULUPINAR: DEMİRYOLU ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

AKP Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı yenileme sinyalizasyon ve elektrikfikasyon projesi ile İltisak Hattı Proje çalışmaları hakkında bilgi verdi.

  Konuyla ilgili bilgi veren AKP Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, şunları söyledi; “TCDD, mevcut taşımalarının yaklaşık % 30’u ERDEMİR, KARDEMİR ve TTK gibi önemli kuruluşların bulunduğu bu bölgede yapılmaktadır. Bu nedenle TCDD hattının kapasitesinin artırılabilmesi için istasyon yollarının uzatılması, hattın sinyalizasyonlu hale getirilmesini içeren Irmak-Karabük-Zonguldak Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon yapım işinin sözleşmesi 14.12.2011 tarihinde imzalandı. Yer teslimi 20.03.2012 tarihinde yapıldı. Proje kapsamında söz konusu hat yenilenecek ve Sinyalizasyon sistemi tesis edilerek hatta kapasite artışı gerçekleştirilecektir. İnşaat çalışmaları devam etmektedir. Bu projenin 70 km’lik bölümünü içeren kısmı Zonguldak İl sınırları içerisindedir. Bu yatırımların tamamlanması ile birlikte demiryolunda hat kapasitesi ve çekim gücü ile trafik emniyeti artacak olup ayrıca dizel işletmecilikten kaynaklanan çevre kirliliği de önlenecektir. Irmak-Karabük- Zonguldak hattı yük taşımacılık payını artırmak amacıyla Organize sanayi bölgeleri ile orta ve büyük ölçekli sanayi kuruluşlarının demiryolu ağına bağlanması için gerekli ortak çalışmalara devam edilmektedir. Bu kapsamda Eren Enerji AŞ’nin Çatalağzı’ndan iltisak hattı yapımı için çalışmalar sürdürülmektedir.

Ayrıca 2013 yılı yatırımları için 17.112.000 TL ödenek programlanmış ve 33.000 TL gerçekleşme sağlanmış olup,  bu kapsamda programa alınan önemli yatırımların içinde, Irmak-Karabük-Zonguldak Elektrifikasyon Tesisleri yapımı, Irmak-Karabük-Zonguldak Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon tesisleri yapımı, Irmak-Zonguldak hattı Karabük-Bolkuş istasyonları arası Km: 412+944-414+440 de bulunan 55 nolu tünelin iyileştirilmesi, Çatalağzı Depo Müdürlüğüne akaryakıt ikmal tesisi ve kum ikmal tesisi kurulumu, Çaycuma Gar saha aydınlatma tesisatının yenilenmesi, Gökçebey İstasyon sahasında ihata (Çevirme, Kavrama, Kuşatma) yapımı, Çatalağzı Gar sahasında ihata yapılması, Çatalağzı Yük Merkezi oluşturulması proje hazırlanması yer almaktadır.”

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-05-11
Bu haber 1461 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1024
  Bugün : 666
  Toplam: 5606683
   Online :

  78 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama