ÇAYCUMA’DA 1 MAYIS COŞKULU KUTLANDI

1 Mayıs Çaycuma’da KESK Çaycuma Bileşenleri tarafında coşkulu bir şekilde kutlandı. -

Çaycuma çarşı merkezinde toplanan Kesk Çaycuma Bileşenleri, işçi ve memurlar etkinlik öncesi İstanbul’da 1977 yıllarda yaşanan 1 Mayıs olaylarında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Daha sonra Kesk Çaycuma İlçe Temsilcisi İsmet Akyol bir konuşma yaparak 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nı kutladı. 

Akyol şöyle dedi. “Bugün kapitalizmin içinde bulunduğu krizle tarih yeniden bir dönüm noktasını yaşıyor. Dünya kapitalizmi II. Dünya Savaşından beri ilk kez bu denli bir daralma yaşarken, tüm dünya işçilerine, emekçilerine neoliberal saldırılar artıyor. Yoğun mücadelelerle kazanılmış haklar ellerinden alınıyor, ücretleri düşürülüyor, sermaye birkez daha emeğin kazanımları üzerinden hegemonyasını güçlendirmeye çalışıyor, sömürüyor, yıkıyor, yok ediyor, talan ediyor. Ekonomik alandaki kriz, kapitalizmin yarattığı her anlamdaki eşitsizlikleri ve adaletsizlikleri derinleştirirken, tüm dünyada emekçiler talepleri için sokağa çıkıyor. Portekiz’den, İspanya’ya, İtalya’dan Yunanistan’a ve Güney Afrika’ya işçiler, emekçiler egemenlerin işsizlik, uzun çalışma saatleri ve düşük ücretler üzerine kurduğu sömürü düzenine başkaldırıyor ve “Başka Bir Dünya Mümkün!” diyerek haykırıyor. Yolumuz aydınlıktır. Çünkü bu ülkenin emekçileri, ülkenin gerçek sahipleri özgür, eşitlikçi, barışçı, demokratik bir Türkiye yaratmaya kararlıdır.

Şimdi kalbimiz burada tüm dünya emekçileriyle birlikte atıyor. Sermayenin zulmüne, sömürüsüne karşı seslerimizi birleştiriyor, bu baskı, sömürü ve zulüm düzenine karşı eşit, özgür ve demokratik bir ülke kurma mücadelesini yükselteceğimize söz veriyoruz.” 

YÜRÜYÜŞ YAPILDI
Akyol’un konuşmasından sonra davul ve zurna eşliğinde halaylar çekildi, türküler söylendi. Emekli maden işçisi ve tiyatrocu sanatçısı Fahri Bozbaş, “Göçük Mehmet” tiplemesiyle ise 1 Mayıs’a katılanlara keyifli anlar yaşattı. Bozbaş ülke gündemindeki güncel konuları esprili ve eleştirel bir şekilde dile getirdi. 

 Kutlamanın ardından alkış ve sloganlarla Atatürk Anıtına kadar yürüyüş yapıldı. Yürüyüşün ardından Zonguldak Madenci Anıtında yapılan kutlamaya katılmak için  otobüslerle Zonguldak’a  hareket edildi.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-05-01
Bu haber 1497 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 687
  Bugün : 93
  Toplam: 5551564
   Online :

  47 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama