Araştırmacı Yazar Sefer Köse’ye Armağan

Devrek tarihi yazımı çalışmalarında tanıma fırsatı yakaladığım, gerek yazım üslubu gerekse nevi şahsına münhasır kişiliği ile saygıdeğer insan Sefer Köse; bu saydığım meziyetlere sahip olmak ile birlikte, köklü bir ailenin de mensubudur. Bendenizin; naçizâne yerel tarih çalışmalarım vesilesi ile birçok farklı bilgi ve belgeye sahip olmuşluğum vardır. Bunlardan bir tanesinde elde ettiğim küçük bir noktayı açıklamayı kendime bir görev bildim: Zonguldak adının menşei konusunda araştırma yaparken Devrek’in 16. Asır vakıf defterlerine ulaştım. Bu defterde; Sefer Köse’nin mensubu olduğu ailenin 500 yıl önce Devrek’te ikamet ettiği, çeşitli sayı ve miktarda arazilere sahip olduğu sonucunu elde ettim. Bir kısmını yayınladığımız belgede; Sabunlar köyünde yaşayan Köseler ailesinin arazi işletme belgesidir.
 İAK. MC B/15- Bolu Efkaf (Vakıf) defteri- H.925 (M.1519) 15, v. 141b Sayfasında orijinal çevirisinden geçen kısımdan alıntı şöyledir “Sabunlar köyünde Hacı Köse Muhammed'in bir çiftliği vardır. Büyüklerinden mirastır. Beyazit Hüdavendigar nişanıyla (tescillenmiştir.) Bunun üzerine Halil Naib ve Çeribaşı tanıklık edip yemin ettiler. Eski defterlerdeki sureti budur.”

Kıymetli çalışmalarının devamını dilediğim Sefer Köse’ye bir armağan olması dileği ile bunu ifade etmekten mutluluk duyarım.

       Sadi Uyar
Yerel Tarih araştırmacı

Kaynak: İAK. MC B/15- Bolu Efkaf (Vakıf) defteri- H.925 (M.1519) 15, v. 141b

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-04-21
Bu haber 1815 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 535
  Bugün : 610
  Toplam: 5609911
   Online :

  67 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama