Kızılay’dan Afet Eğitimi

Türk Kızılayı Gökçebey Şube Başkanlığı tarafından düzenlenen “Afetlere Hazırlıklı Toplum Oluşturma Projesi” tanıtım toplantısı yapıldı.

    Olası afet zararlarını için Kızılay Şubeleri aracılığıyla, yerelde kurumlar arası işbirliğinin geliştirilmesini amaçlayan projenin hedefi ise ; toplum liderlerinin aracılığıyla halkı yaşadıkları bölgedeki afet tehlikeleri ve riskler hakkında bilinçlendirmek ve bu yolla zarar azaltma kültürünün oluşturulmasını sağlamaktır.

   Bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak,  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müşaviri Nazmiye Uzun, Maden Mühendisi Şükran Kırömeroğlu, Maden Mühendisi Emine Uzun ve Maden Mühendisi Dr. Ayşen Yavuzdoğan katıldı.

Toplantıya, köy muhtarları, öğretmenler, cami imamları ve diğer davetliler katıldı.Toplantıya konuşmacı olarak katılan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müşaviri Nazmiye Uzun, Kızılay’ın görevleri hakkında bilgiler verdi. Uzun; “1868 Yılında savaşta yaralanan askerlere yardım amacıyla kurulan Hilal-i Ahmer Cemiyeti, Atatürk tarafından Kızılay olarak değiştirilmiştir.

Savaşta ve barışta yardıma muhtaçlara hiçbir yardım beklemeden hizmete koşan Kızılay, 7  temel prensip üzerinde çalışmaktadır. Bugün dünyanın  2. büyük yardım kuruluşu olarak ülkemizin büyük gururudur. Kızılay’ın çadır üretimi dünya standartlarında olup,yanmaz,su geçirmez ve dayanıklılığı ispatlanmıştır.

 Türk Kızılayı’nın bir başka görevi de ülkemizin kan ihtiyacının %80 i gibi, yüksek oranda karşılamaktadır. Japonya da 9 şiddetindeki depremde bir elin sayısı kadar can kaybı olurken,ülkemizde malesef daha düşük orandaki depremlerde can kayıpları yüksek sayılara ulaşmaktadır.Türk Kızılay’ı İzmit ve Düzce depreminde bunu fark etmiş ve toplum liderlerini aydınlatma projesini başlatmıştır” dedi.

Uzun, konuşmasına şu şekilde devam etti; “Toplum lideri; köyde muhtardır. Okulda öğretmendir, camide din görevlisidir, şehirde toplum destekli polis ve diğer liderlerdir. Kısaca sözü dinlenen, güvenilen kişidir. Zonguldak merkezde şimdiye kadar 260 öğretmene 316 din görevlisine ve 123 muhtara eğitim verilmiştir.Diğer ilçelerde de bu eğitimleri sürdüreceğiz.

 Türk Kızılay’ı olarak afetlere en hızlı giden ülkeyiz.Ancak iletişimin ilerlemesiyle gelişen düşünce ise;afet öncesi alınacak tedbirleri almamız ve bunu yaşam biçimi haline getirmemizdir.Bakıyorsunuz  gökdelende çıkan yangında ,panik yapıp aşağıya atlayan bizim insanımız çıkıyor. Türk Kızılay’ı olarak deprem riski çok olan illerde afet öncesi alınacak tedbirlerle,can ve mal kayıplarının en aza indirilmesini hedeflemektedir.Çok basit gibi görünebilir ama,afetlerde kişilere yapılacak moral desteği çok büyük önem taşımaktadır.İnsanlar bu kötü günde sarılacak,kendini teselli edecek birini arar unutmayalım.”

 HABER:ZEKİ BAŞOĞLU 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-03-30
Bu haber 1598 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 945
  Bugün : 319
  Toplam: 5616109
   Online :

  80 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama