ÇAYCUMA’DA PTT ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKTI

Çaycuma İlçesinde, PTT çalışanları, PTT’yi Anonim Şirket haline dönüştüren yasa tasarısının geri çekilmesi için, tam gün iş bıraktı.
Çaycuma ilçe merkezinde, PTT Çalışanları, çalıştıkları kurumun önünde davul zurna çaldılar. Ardından çarşı merkezine gelerek davul zurna eşliğinde oynayıp halay çektiler. Haberleşme işkolunda faaliyet gösteren bağımsız Haber Sen, Birlik Haber Sen, Haber Sen ve Türk Haber Sen, birleşerek, tasarının geri çekilmesi için bugün itibarıyla ülke genelinde tüm PTT işyerlerinde tam gün iş bıraktıklarını açıkladılar. Çarşı merkezinde, basın açıklaması yapan haber Sen Zonguldak Temsilcisi Avni Koç, 5 Mart 2013 tarihinde, TBMM’nin internet sitesinde yayınlanan “Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı”, PTT’yi Anonim Şirket haline dönüştüren ve satılmasına zemin hazırlayan bir adım olduğunu vurguladı.

Koç yaptığı konuşmada, “Hükümet bu yasa tasarısıyla, PTT’nin düşük ücretlere verdiği kamu hizmetini, pahalı hale getirmeyi, çalışanları esnek, kuralsız ve iş güvencesiz istihdam etmeyi amaçlamaktadır. PTT’nin sunduğu kamu hizmetini sermayenin kar hırsına teslim etmeyi, PTT emekçilerini ise köleleştirmeyi, planlamaktadır. Emekliliği hak kazanmış olan arkadaşlarımızı, bir yıl daha çalışmaları halinde alacakları ücret karşılığındaki “yüzdelik teşvikler” ile aldatıp çalışma hayatından koparmayı, PTT’yi para babaları için, “Dikensiz gül bahçesi” haline getirmeyi, hemen ardında parça parça satmayı hedeflemektedir. Oysa PTT, Posta Dağıtım Hizmetleri, banka işlemleri ve lojistik (kargo) işlemleri ile en önemli kamu hizmetlerinden birini yerine getirmektedir. Bu yasa tasarısında ‘Kamu yararı’ bulunmamaktadır. Nitekim 1 Şubat 2013 Tarihinde kayıtlı posta ve kargonun taşeron şirkete devredilmesiyle 1,5 aylık süre içerisinde, PTT’nin yüzde 40’lık iş hacmi ve kamuoyu nezdindeki güveni kaybedilmiştir. Öncelikle bu yasa tasarısının derhal geri çekilmesi ve kurumumuzun halka daha iyi hizmet verebilmesi için, acilen kadrolu personel eksikliğinin giderilmesi, dağıtıcıların yıpranma hakkının geri verilmesi, yüksek gelir vergisi dilimlerimizin 657 sayılı kanuna uygun hale getirilmesi ve ücretlerimizin insanca yaşanacak düzeye yükseltilmesi gerekmektedir. Aksi halde eylemlerimiz devam edecektir. Biz haberleşme iş kolunda faaliyet gösteren sendikalar olarak, bu yasa tasarısının geri çekilmesi için tüm gücümüzle mücadele etmeye kararlıyız. Halkımızı haberdar etmek için bugün iş bıraktık. Bu yasa tasarısı geri çekilinceye kadar da üretimden gelen gücümüzü kullanmaya kararlıyız”dedi.
Açıklamanın ardından PTT çalışanları, davul zurna eşliğinde bir süre daha oynadı.

Kaynak: CUMA
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-03-28
Bu haber 1475 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 759
  Bugün : 496
  Toplam: 5550247
   Online :

  23 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama