Böyle bir bölgeyi kasaba kanunlarıyla yönetmek idari cinayettir

Saadet Partisi Kurucu Üye ve 20. Dönem Zonguldak Milletvekili Necmettin Aydın, Büyükşehir olmak için sadece nüfus kıstasının olmasının büyük bir haksızlık olduğunu ileri sürerken, "Hele Zonguldak 2014 mahalli seçimlerine mutlaka Büyükşehir olarak girmelidir.

Zonguldak zaten bölünerek bu hak elinden alınmıştı.  Zonguldak Türkiye’nin en büyük sanayi bölgelerinden biridir, enerjinin merkezidir.  Filyos limanı ile Orta Anadolu’nun Avrupa’ya ve Dünya’ya açılış kapısı olacaktır.  Böyle bir bölgeyi kasaba kanunlarıyla yönetmek idari cinayettir.” dedi.

Necmettin Aydın şu görüşlere yer verdi; “Ordu ilimiz de sonunda büyük şehir olma sınırını geçti. Böylece büyük şehirlerimizin sayısı otuz oldu.
Büyükşehir olma kıstasının yalnızca nüfus olması aslında büyük bir haksızlığı da beraberinde getirmektedir. Zaten Belediyeler nüfuslarına göre bütçeden pay almaktadırlar. Yani nufüsu çok olan çok; az olan az para almaktadır. Ayrıca siz belli bir nüfusun üzerinde olanlara büyükşehir deyip bir o kadar daha kaynak aktarmanız büyük bir haksızlıktır.

Ayrıca konu yalnızca para da değildir. Büyükşehir standartları imardan idari yapılanmaya kadar daha gelişmiş konseptleri içermekte diğer şehirlerimiz ise bir nevi kasaba olmaya mahkûm edilmektedir. Bu ise çok büyük yanlışlıktır, adaletsizliktir.

Mahalli idareler reformu yeniden gözden geçirilmeli, şehirciliğin en geniş konsepti olan büyükşehir mevzuatı tüm iller için geçerli hale getirilmelidir.. Bunun için ekonomik, sosyal, kültürel, politik yakınlığı ve iç içeliği olan iller birlikte değerlendirilerek büyük şehir sayısı elliye kadar  çıkartılarak tüm iller bu çerçevede yeniden değerlendirilmelidir. Türkiye’nin tüm illerinin modern birer şehir olmak haklarııdır.

Buna en güzel örnek Zonguldak, Karabük, Bartın’dır. Zaten eskiden tek vilayetti. Yine tek bir büyük şehir belediyesi çatısı altında toplanabilir.(Sayın Köksal TOPTAN’ın bu konuda bir kanun teklifi vardır. Bu teklif Zonguldak –Bartın olarak da revize edilebilir ve merkez Filyos vadisi olacak şekilde düzenlenebilir.). Seksen bir ilimizin tamamı aynı mantıkla değerlendirilerek Türkiye’nin tamamı  büyükşehir konseptine uygun yeniden düzenlenmelidir. Modern,gelişmiş bir ülke olacaksak bu şarttır.

 Şayet bu gün için bu mümkün değilse veya zorsa en azından nüfus kıstası 750 binden 500 bine  çekilmelidir. Beş yüzbin nüfuslu  bir şehri kasaba görmek gericiliktir.  Dolayısıyla on  il (Adıyamamn-Afyon-ağrı-Batman-Çorum-Elazığ-Kütahya-Sivas-Tokat-Zonguldak) daha  büyükşehir statüsüne kavuşabilir.

Bu da zor görünüyorsa nüfus kıstası ilk etapta 600 bine çekilebilir. Bu sayede de 4 il (Afyon,Sivas, Tokat, Zonguldak) büyükşehir statüsüne kavuşmuş olacaklardır ki bu illerimiz her şeyden öte büyükşehir olmayı çok çok hak eden illerimizdir.

Hele Zonguldak 2014 mahalli seçimlerine mutlaka büyükşehir olarak girmelidir.
Zonguldak zaten bölünerek bu hak elinden alınmıştı.
Zonguldak Türkiye’nin en büyük sanayi bölgelerinden biridir, enerjinin merkezidir.
Filyos limanı ile Orta Anadolu’nun Avrupa’ya ve Dünya’ya açılış kapısı olacaktır.
Böyle bir bölgeyi kasaba kanunlarıyla yönetmek idari cinayettir.” dedi

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-03-12
Bu haber 1332 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1033
  Bugün : 475
  Toplam: 5551259
   Online :

  84 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama