8 MART’TA “KADIN AĞACI” İLE YÜRÜYÜŞ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Çaycuma’daEğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından çeşitli eylem ve etkinliklerle kutlandı.  

İlk olarak Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da okullar ve Milli Eğitimde çalışan tüm kadınlara karanfil dağıtıldı. Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği Yönetim Kurulu üyeleri Çaycuma Huzurevinde kalan kadınları ve çalışan kadınları ziyaret ettiler.  Kadınların taleplerinin yanı sıra şiddete uğrayan kadınların neler yapması gerektiğini anlatan 2 bin adet bildiri Eğitim Sen tarafından Çaycuma genelinde dağıtıldı. 9 Mart Cumartesi günü saat 20.00’de ise Güngör Dilmen’in yazıp, Tiyatro Arın’ın sahnelediği “Kurban” oyunu Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezinde sahnelenecek.

KADIN AĞACI” İLE YÜRÜYÜŞ YAPILDI

Akşam ise Çaycuma Atatürk anıtı önünden Çarşı Meydanına alkış ve sloganlarla yürüyüş yapıldı. “8 Mart’ta; kapitalizme, erkek egemenliğine, güvencesizliğe, gericiliğe, şiddete ve savaşa karşı alanlardayız!” pankartının açıldığı ve farklı kesimlerden çok sayıda kadının katıldığı yürüyüşe, CHP Çaycuma İlçe Başkanı Umut Başoğlu, SES Zonguldak Şube Örgütlenme Sekreteri Cemil Satılmış, ADD Çaycuma Şube Başkanı Bayram Cura da destek verdi.

Yürüyüş boyunca, Barbaros Kutlutaş Ortaokulu öğretmenlerinden Özlem Yılmaz, Şule Türkoğlu ve Fidan Emine Yüksel Yılmazer tarafından hazırlanan ve toplumun farklı kesimlerinden kadınların temsil edildiği fotoğrafların yer aldığı “Kadın Ağacı” figürü en önde taşındı.  “Kadın Ağacı”na Çaycuma esnafı ve halk da büyük ilgi gösterdi.  

Yürüyüşün ardından Çaycuma Çarşı Meydanında Eğitim Sen üyesi İlknur Kiremitçi Oral tarafından basın açıklaması yapıldı. İlknur Kiremitçi Oral, 8 Mart’ı Çaycuma’da çeşitli etkinliklerle kutladıklarını belirterek, 9 Mart Cumartesi günü saat.20.00’de Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezinde Tiyatro Arın tarafından sahnelenecek “Kurban” oyununa katılım çağrısı yaptı. Katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan İlknur Kiremitçi Oral; kapitalizme, erkek egemenliğine, güvencesizliğe, dinsel muhafazakârlaşmaya, şiddete ve savaşa karşı alanlarda olduklarını belirterek şöyle dedi:

“8 Mart 1857 tarihinde ABD‘nin New-York kentinde 40 bin dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları ve eşit işe eşit ücret  istemiyle bir tekstil fabrikasında başlattığı mücadelenin ve bu mücadele sonucunda polisin işçilere saldırarak çoğu kadın 129 işçinin hayatını kaybetmesinin anısına, dünyanın her yerinde ve ülkemizde daha iyi bir dünya özlemi taşıyan kadınların hak arama mücadelesinin günüdür.

Ve bugün NewYork’lu dokuma işçisi kadınların 1857’de yaktığı direniş meşalesi, eşitlik, özgürlük, adalet ve barış arayan kadınların elinde yanmaya devam ediyor. Biz kadınlar da, savunduğumuz değerlerden aldığımız güç ve kararlılıkla 8 Mart’ta alanlarda, meydanlarda, sokaklardayız. Çalışma yaşamında, eğitimde ve diğer alanlardaki ayrımcılığa, güvencesizliğe, şiddete ve savaşa karşı sesimizi yükseltiyoruz.

Bizler bugün, 8 Mart mücadelesinin haklılığından aldığımız cesaret ve güç ile  kapitalizmin ve onun erkek egemen zihniyetinin  yarattığı ekonomik, siyasal ve sosyal kuşatılmışlığı kırmak, umut ve güven dolu onurlu bir geleceği kurmak, kaybettiklerimizi kazanımlara dönüştürmenin güçlü adımlarını örgütlemek için bir araya geliyoruz.

Bizler, kadın ve erkeği eşit görmediğini açıklayan; kadının kimliğini reddeden, eril, iktidarını her gün yeniden üretmek için kurguladığı aile içine hapseden, “fedakâr anne, iffetli eş ve sigortasız işçi” haline getiren; kürtaj yasağı, çocuk doğurma baskısı altında bırakan;  ırkçı, gerici, piyasacı politikalarla eğitim ve sağlık başta olmak üzere temel haklarına ulaşmasını engelleyen AKP politikalarına karşı sözümüzü söylemek için bir araya geliyoruz.

Bizler küresel ekonomik kriz, savaşlar ve yaşamlarımızı kuşatan muhafazakârlık biçimleri ile sürekli yeniden üretilen şiddet, cinsiyetçilik ve ırkçılığa karşı bir araya geliyoruz.

Örgütlenmek ve sesimizi yükseltmek için haklı nedenlerimiz var. Çalışma yaşamında zaten eşit olmayan konumumuz, giderek daha da marjinalleştiriliyor. Kadınlardan en az üç çocuk isteyen siyasi iktidar, onları sosyal haklardan, iş güvencesinden ve bakım kolaylıklarından da mahrum bırakacak düzenlemeler yapıyor. Böylece kadınların hem daha kolay sömürülmesine, güvencesizleştirilmesine hem de eve kapanmasına giden yollar döşeniyor. Her gün en az üç kadın öldürülüyor ve yasalar kadını değil aileyi korumayı öncelikli görev olarak görüyor.

Biz kadınlar tüm bunlara karşı kararlılığımızı göstermek ve taleplerimizi daha güçlü haykırmak için ve savaşa, şiddete, güvencesizliğe karşı alanlardayız.

Bizler; "8 Mart‘ın resmi tatil olması"  talebi başta olmak üzere:                                                                                                                                

 • Başta Genel Merkez Kadın Sekreterimiz Sakine Esen Yılmaz olmak üzere tutuklu sendikacı arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını,
 • Kadın istihdamında tek seçenekmiş  gibi görünen esnek-güvencesiz-kayıt dışı ve taşeron çalıştırmaya son verilmesini,
 • Şiddete uğrayan kadınların korunmasını ve kadın cinayetlerinin engellenmesini,
 • Eşit işe eşit ücret ve insanca yaşanmasına olanak veren ‘yeterli ücret’ verilmesini,
 • Ev işçisi ve ev eksenli çalışan kadınların emeklerinin görünür kılınarak sosyal güvence kapsamına alınmasını,
 • Çocuklarımızı güvenle bırakacağımız ücretsiz, sağlıklı kreşler ve bakım evlerinin sağlanmasını,
 • Kadını eğitimden,  yaşamdan koparan, çocuk gelinleri meşrulaştıran, çağdışı gerici yaklaşımın son örneği 4+4+4 eğitim düzeninin kaldırılmasını,  
 • Sözleşmeli, kısmi zamanlı geçici öğreticilik ve ücretli öğretmenlik gibi uygulamaların son bulmasını,
 • En temel haklarımızın, sağlık ve eğitimin ticarileştirilmesine son verilmesini,
 • Kadın bedeni üzerindeki tüm söz ve karar haklarının kadına ait olduğunun kabul edilmesini, siyasi iktidarların kadının bedeninden elini çekmesini,
 • ‘Kadın’ı aile ve namus ile kurumsal olarak da özdeşleştirilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı‘nın kaldırılarak Kadın ve Eşitlik Bakanlığı‘nın kurulmasını,
 • Militarizmin ve savaşın en çok kadınları etkilediği bilinci ile barışın bir an önce demokratik yollarla sağlanması,
 • Sendikalaşma ve örgütlenme önündeki her türlü yasal ve fiili engellerin kaldırılmasını,
 • Başta cinsiyet ayrımcılığı olmak üzere her türlü sömürü ve ayrımcılığa son verecek eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir anayasa hazırlanmasını,
 • Eşitlik ve özgürlük talebi ile mücadele yürüten kadınlara yönelik gözaltı ve tutuklamaların son bulmasını,
 • İşyerinde, sokakta, evde kadına yönelik taciz, tecavüz ve mobbingin son bulması için düzenleme yapılmasını,
 • Kadından yana imza atılan uluslararası sözleşmelerin uygulanmasını İSTİYORUZ!

Her Gün 8 Mart, Her Yer Mücadele Alanı! Şiarıyla mücadele etmeye inatla devam edeceğiz. Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!” 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-03-09
Bu haber 1904 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 535
  Bugün : 622
  Toplam: 5609923
   Online :

  74 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama