Eğitim Sen’den 8 Mart Çağrısı

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü, Çaycuma’da çeşitli eylem ve etkinliklerle kutluyor.

YÜRÜYÜŞ ve BASIN AÇIKLAMASI YAPILACAK
Kadınların taleplerinin yanı sıra şiddete uğrayan kadınların neler yapması gerektiğini anlatan 2 bin adet bildiri Eğitim Sen tarafından Çaycuma genelinde dağıtılacak. 8 Mart Cuma günü ise saat 17.00’de Çaycuma Atatürk anıtı önünde toplanılıp, Çarşı Meydanına yürünecek ve burada basın açıklaması yapılacak. 

“KURBAN” OYUNU ÇAYCUMA’DA SAHNELENECEK
Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği, Güngör Dilmen'in yazıp, Tiyatro Arın'ın sahnelediği "KURBAN" oyununu, "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü" etkinlikleri kapsamında Çaycuma’da tiyatro severlerle buluşturacak. Erkek egemen törelere başkaldıran Zehra adlı kadınının dramını konu alan oyun, 9 Mart 2013 Cumartesi günü saat 20.00’de Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezinde sahnelenecek.
Ayrıca, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği her yıl olduğu gibi bu yıl da okullar ve Milli Eğitimde çalışan tüm kadınlara karanfil gönderecek.
Kapitalizme, erkek egemenliğine, güvencesizliğe, dinsel muhafazakârlaşmaya, şiddete ve savaşa karşı 8 Mart’ta KESK’li kadınların ülke genelinde hizmet üretmeyeceğibelirtildi.
Açıklamada, “8 Mart‘ın resmi tatil olması talebi olmak üzeresorunlarımızı ve taleplerimizi hep birlikte daha güçlü dile getirmek için, 8 Mart 2013 Cuma günü saat 17.00’de Çaycuma Atatürk Anıtı önünde toplanıp, Çaycuma Çarşı Meydanına yürüyeceğiz. Yapılacak basın açıklamasına tüm halkımızı davet ediyoruz. 

8 Mart 1857 tarihinde ABD‘nin New-York kentinde 40 bin dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları ve eşit işe eşit ücret  istemiyle bir tekstil fabrikasında başlattığı mücadelenin ve bu mücadele sonucunda polisin işçilere saldırarak çoğu kadın 129 işçinin hayatını kaybetmesinin anısına, dünyanın her yerinde ve ülkemizde daha iyi bir dünya özlemi taşıyan kadınların hak arama mücadelesinin günüdür. Bugün NewYork’lu dokuma işçisi kadınların 1857’de yaktığı direniş meşalesi, eşitlik, özgürlük, adalet ve barış arayan kadınların elinde yanmaya devam ediyor.

Biz eğitim emekçisi kadınlar da, savunduğumuz değerlerden aldığımız güç ve kararlılıkla 8 Mart’ta alanlarda, meydanlarda, sokaklardayız. Çalışma yaşamında, eğitimde ve diğer alanlardaki ayrımcılığa, güvencesizliğe, şiddete ve savaşa karşı sesimizi yükseltiyoruz. Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!” denildi. 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-03-07
Bu haber 1366 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 818
  Bugün : 1391
  Toplam: 5611510
   Online :

  78 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama