“RÜŞTÜ ONUR” KİTABI ÇAYCUMA’DAKİ TÜM OKULLARDA

Gazeteci-Şair-Yazar İbrahim Tığ’ın hazırladığı ve Yılmaz Erdoğan'ın 'Kelebeğin Rüyası' filminin kahramanı Rüştü Onur’u tüm yönleriyle anlatan,“Rüştü Onur Yaşamı, Sanatı ve Eserleri" adlı kitapEğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından Çaycuma’dakiortaokul ve liselere ulaştırıldı. 'Kelebeğin Rüyası' filmi ise Türkiye sinemalarında vizyona girdiği gün olan 22 Şubat 2013 Cuma Günü Çaycuma Belediye Sineması’nda da izleyiciyle buluşacak. 

Gazeteci-Şair-Yazar İbrahim Tığ’ın hazırladığı, Devrekli şair Rüştü Onur’u tüm yönleriyle anlatan “Rüştü Onur Yaşamı, Sanatı ve Eserleri" adlı kitap Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından Çaycuma’daki tüm ortaokul ve liselere ulaştırıldı. 

Kurgu Kültür Merkezi Yayınları’ndan çıkankitapta, 22 yaşında yaşamını yitiren Rüştü Onur’un şiirleri, hikâyelerinin yanı sıra ölümünden bugüne kadar hakkında yazılan yazılar yer alıyor. Kitap, Rüştü Onur Sanat ve Kültür Derneği (ROSAK)’nin katkılarıyla basıldı. Rüştü Onur Sanat ve Kültür Derneği (ROSAK) Başkanı Hüsnü Y. Öztürk ile kitapların Çaycuma’daki okullara ulaşmasını sağlayan Gazeteci-Şair-Yazar İbrahim Tığ’a teşekkür eden Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, kitabın ilgiyle karşılandığını söyledi. Diğer taraftan İbrahim Tığ, Rüştü Onur’un 70 yıldır hiçbir yerde yayınlanmayan mektupları, fotoğrafları ve şiirlerini gün yüzüne çıkarak “Rüştü Onur / Mektubum Avucumda” başlığıyla kitaplaştırdı. Kitap Kaynak Yayınları tarafından basıldı. İbrahim Tığ ve Leyla Şahin'in hazırladığı kitaba, usta oyuncu-yönetmen Yılmaz Erdoğan da önsöz yazarak katkı verdi.

'KELEBEĞİN RÜYASI' FİLMİ, 22 ŞUBAT 2013 CUMA GÜNÜ ÇAYCUMA’DA

Zonguldak'ta, genç yaşta veremden ölen şairler Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu'nun yaşam hikâyelerinin anlatıldığı Yılmaz Erdoğan'ın yeni filmi "Kelebeğin Rüyası", vizyona girdiği gün olan 22

Şubat 2013 Cuma günü Türkiye genelinde olduğu gibi Çaycuma Belediye Sineması’nda da gösterime girecek. 22 Şubat Cuma günü saat 20.30 seansındaki gösterime Gazeteci-Şair-Yazar İbrahim Tığ’ın da geleceğini belirten Akyol,Eğitim Sen olarak, filmin geniş kesimlerce izlenmesi için çaba göstereceklerini belirtti.

FİLMİN KONUSU
Zonguldak'ta yaşayan, iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa'da da çetin bir savaş yaşanmaktadır. Belediye Başkanı'nın kızı Suzan'ın Zonguldak'a geri gelmesiyle Rüştü ve Muzaffer'in şiire olan inancı daha da artar. Henüz lise öğrencisi olan Suzan, çevrenin istememesine rağmen iki gençle yakın arkadaş olur. Fakat 1940'lı yılların vebası olan verem, iki genç insanın da sağlığını git gide tehdit etmektedir. Rüştü ve Muzaffer'in hem kendi gelecekleri, hem de dünyanın gidişatı hayra alamet değildir... Yönetmenliğini ve senaristliğini Yılmaz Erdoğan'ın üstlendiği filmin yapımcılığı yine BKM'ye ait. Çekimler Zonguldak ve İstanbul'da gerçekleştirilen yapım aynı zamanda Zonguldaklı madencilerin de öyküsüne değiniyor. Oyuncu kadrosunda Erdoğan'ın yanı sıra Mert Fırat, Kıvanç Tatlıtuğ, Belçim Bilgin, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan gibi genç-usta pek çok isim de yer alıyor.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-02-21
Bu haber 1792 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 818
  Bugün : 1235
  Toplam: 5611354
   Online :

  55 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama