Yolcuların Gözünden Karabük Yolculuğu ve Mecburiyetten Doğan Çile

             Atalardan kalma güzel bir söz vardır: Eşekten düşmüşün halinden eşekten düşmüş anlar. Çok doğrudur; karşımızdakinin bize uzun uzadıya yana yakıla anlattığı bir derdini, eğer biz de o dertten muzdarip değilsek, katiyen anlayamayız. Ta ki aynı musibete uğrayalım…
            Zonguldak-Karabük arası tren yolu hatlarındaki bakım ve onarım işleri; en çok, o yöne yolculuk yapanları etkiledi. Karabük’te okuyan üniversite ve lise öğrencileri, çalışan memur ve işçiler, hısım-akrabaları olanlar, vs. halkımızın hemen kesiminden birileri ucundan bucağından bu işten zarar gördü. Güzergâhın işlek bir yol olmayışı, etrafındaki sarp dağların oluşturduğu zorlu coğrafya da eklenince sorun daha da büyümüş oldu.
           Soru 1: Durum nasıl oluştu ve nasıl geliştir?
           Sorun Devlet Demir Yollarının bakım ve onarım işlerine başlamak üzere, günlük tren seferlerini azaltmasıyla bilfiil başlamış oldu. Sefer sayıları azalınca, o yönle kurulan irtibat sekteye uğramaya başladı. Ancak, okulların tatilde oluşu durumun vahametinin anlaşılmasını erteledi; insanlar, başlarına gelecek olan sıkıntıyı net olarak idrak edemediler.
           Ta ki okullar açılıp eğitim-öğretime başlanınca, meselenin boyutları tüm çıplaklığıyla göz önüne geldi. Trenler günlük çift sefere düştü; sabah ve akşam olmak üzere birer gidiş geliş kaldı. Bir müddet böyle devam eden seferler, Demir Yolları’nın uzattığı sürenin bitmesi üzerine tamamen kaldırırdı. İşte film de asıl bundan sonra koptu! Trenler seferden kaldırıldıktan sonra,  o yöne gitmek isteyen vatandaşlar, bahsi geçen hatta çalışan firmaların insafına kaldı.
           Bu noktada açıklanması gerek birkaç nokta var: Zonguldak-Karabük karayolu hattında işleyen firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar, uzun yıllardır Zonguldak-Karabük-Kastamonu hattında faaliyetlerini sürdürmektedir. Yani Zonguldak’tan Karabük ve Kastamonu istikametine gitmek isteyen vatandaşlar, bu firmaların uygulamalarıyla muhatap olmak zorundadır. Ek sefer koyması gerektiği halde sefer koymamak, ara duraklarda bekleyen yolcuları almadan yoluna devam etmek ve daha birçok uygulamanın yapıldığı vatandaşlarımızca malumdur.
           Soru 2: Durumu somutlamak gerekirse, örnek bir durum verilebilir mi?
           Bu yazı kaleme alınırken okuyuculardan “empati” yapmaları beklendi. Haydi, başlayalım; kendinizi Karabük’e gitmek zorunda olan bir memur olarak düşünün:
           “Cuma akşamı memleketine geldi. Hoş-beşle geçen zaman, eş-dost ziyaretleri, arkadaş sohbetleri derken pazar günü geldi. Geri dönmek zorundasın. Devlet işi senin durumunu beklemez. Bu hatta çalışan firmayı arıyoruz. Diyoruz ki “Ben Gökçebey yol ayrımından bineceğim. Araçta yer varsa bir kişilik yer ayırtmak istiyorum.” Karşıdaki görevli diyor ki “Özür dilerim, yer ayırtamıyoruz.” “ Sorun değil, internet adresinizden bilet alırım o halde.” diyoruz. “ Kusura bakmayın, biz o kadar büyük bir firma değiliz; internetten bilet satışı yapamıyoruz.” cevabı geliyor. “ Anlıyorum; peki ben gidip buradaki (adı geçen büyük firmanın) yazıhanesinden alırım artık, nasıl olsa sizin firmanız.” diyoruz. “Bizim diğer yazıhanelerle anlaşmamız yok, oralardan bilet alamazsınız.” Buyur, buradan yak! “ Peki, hanımefendi; ben şimdi ne yapayım ?! Gökçebey’den Karabük yaklaşık 65 km! Ben şimdi 65 km yol gitmek için 40 km geri mi gitmeliyim?!” El-cevap geliyor :” Özür dilerim beyefendi; yapabileceğim bir şey yok…”
          Soru 3: Madem böyle bir mağduriyet varsa, sizce yapılması gereken nedir?
          Bizler sade vatandaş olarak, karar ya da öneri makamı değiliz. Memleketimiz, vatanımız burası; Allah kısmet ederse de burada yaşayıp öleceğiz. Başka bir yerde çalışmamız ya da okumamız, “burası ile olan bağlantımızın kopmasını gerektirmez”! Elbette ki naçizane önerilerimiz olacaktır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:
           Öneri 1: Adı geçen güzergâha Gökçebey’den kalkan bir araç konulması
           Bu öneri için gereken prosedür hakkında bizim net bilgimiz maalesef ki yoktur. Nereye gidilmesi, ne tür yazışmaların yapılması ve izinlerin alınması, terminal işletmecilerinin bilebileceği bir husustur. Ancak olasıdır ki halledilebilir. Başarıldığında da, sadece Gökçebey’den giden yolcular değil; Çaydeğirmeni, Devrek, Çaycuma, Bakacakkadı ve Karabük’ün sınır yerleşimlerindeki yolcular için çok çok önemli bir seçenek olacaktır. Bu da demek olur ki yolcu sayısında herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır.
            Öneri 2: Zonguldak-Karabük hattında çalışan firma ile bilet şatışı konusunda yapılacak bir anlaşma
            Bu önerimiz, gerçekleşmesi bakımından, daha olası görünmektedir. Yeni bir otobüs seferi oluşturmak, bu seferin maliyeti, vb durumlar terminal işletmecilerini tedirgin edebilir. Bu noktada haklılıkları da şüphesiz ki vardır. Yolun uzunluğu, ortalama yakıt gideri, bu masrafı karşılayacak yolcu sayısı gibi noktalar, üzerinde ciddi düşünülmesi gereken konulardır.
           Bu bakımdan, ilçedeki mevcut bilet yazıhanelerini kullanmak; maliyet, prosedür ve zaman konularında büyük kolaylıklar sağlayacaktır.
          Sonuç:
          Zonguldak-Karabük hattında yaşananlar bu ve benzeri durumdadır. Sabahlara kadar da anlatsak, anlaşılanlar değişmeyecektir. Baş kısımda da söylediğimiz gibi; bizim anlatabileceğimizin sınırı sizin onu hissedebilmenizle ilgilidir. Atalarımız boşuna dememiş: Eşekten düşmüşün halinden eşekten düşmüş anlar!!! Varın gerisini siz düşünün…

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-02-10
Bu haber 2059 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 937
  Bugün : 422
  Toplam: 5613922
   Online :

  97 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

.... 2013-02-14 :

birde küçücük arabalar ve o arabalara rağmen 30 tl olan fiyatı


Nevzat Eser 2013-02-11 :

Çaycumada ikamet ediyoruz, Karabük Üniversitesinde okuyan torunum var,benim bildiğim Çaycamadan ve beldelerinden de öğrenciler var.Tren seferleri kalkınca bilhassa geri dönüşler sorun olmaya başladı,benim naçizane önerim Karabaükteki özel hastahaneye her gün sabah gidiş,akşam dönüş seferi nasıl organize edildiyse öyle bir şey yapılabilir. Bu vesile ile saygılar..


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama