GÜNAYDIN ZONGULDAK ..

Türkiye İstatistik Kurumu, "Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (31 Aralık) 2012 Nüfus Sayımı Sonuçları"nı açıkladı. Buna göre,Zonguldak’ta 31 Aralık 2012 tarihi itibariyle nüfus 5 bin 879 kişiye düştü. Bir yılda ki göç sayısı 6 bin. Zonguldak basını bu konuyu manşetine taşıdı

Halbuki tefen67’yi yakından takip edenlerin hatırlayacağı gibi Nüfus yoğunluğu, Göç sorunu haberi 14 ay önce tefen67’de yayınlandı Yani Zonguldak’ın yeni gördüğü ve manşetine taşıdığı haber tefen67’de 14 ay önce yayınlanmıştı. Yazımız “Gökçebey’de Göç Sorunu “ başlığıyla yayınlamış olmamamız sorunun sadece bir ilçenin göç sorunu olarak görülemez sorun Zonguldak’ın genel sorunudur.

22.11.2010 tarihinde tam 14 ay önce buradan yayınladığımız “Gökçebey’de Göç Sorunu” adlı haber metnini bugüntekrar yayınlıyoruz.

"Gökçebey’de Göç Sorunu"

Göç, Zonguldak için özellikle son yıllardaki en büyük sıkıntılarından biridir. Bu sorun, mübarek Kurban bayramını yaşadığımız bugünlerde daha da keskin görülmektedir. İlçemize dışarıdan ziyarete gelen yerli insanlarımız, otobüsler dolusu kafilelerle gelmiş; evlerimiz, sokaklarımız ve hatta mezarlıklarımız dolup taşmış vaziyettedir. Bunu fark etmek için çok dikkatli bir izleyici olmaya zannederiz ki gerek yoktur.

 Göç meselesinin oluşumunda özellikle mevcut maden işçilerinin sayısında yapılan azaltma, il genelini ciddi şekilde etkilemiş; iç piyasanın anapara yollarından birinin tıkanmasına neden olmuştur. Meydana gelen bu depremin artçılarından biri, oluşan işsizlik vesilesiyle il dışına yönelen göç meselesidir. Göç, tıpkı gün ışığına bırakılmış bir buz tanesi gibi yavaş ancak emin adımlarla memleketimizi zedelemeye başlamıştır.

Hiç şüphe yoktur ki, göç, Gökçebey için de önemli bir meseledir. O kadar ki, sokakta kime “Hiç il dışında herhangi bir yakınınız var mı?” diye sorsak, alacağımız cevapların çoğunluğu olumlu olacaktır. Adeta, ilçe dışında bir tane daha Gökçebey mevcuttur.

Şimdi, bu noktada sorulması gereken ilk soru “Neden?”dir. Hangi geçerli ya da geçersiz sebep bu kötü manzaranın oluşmasında etkili olmuştur?  Gerçek neden tek midir; yoksa farklı nedenlerin oluşturduğu bir bileşke midir?

Verilebilecek cevaplar, hiç şüphesiz sizin de tahmin edeceğiniz noktalardır. İşsizlik, eğitim yetersizliği, memuriyet… Bu liste uzar da uzar ki her birini yarım sayfa olsun anlatmaya kalksak, önü alınmaz. Bize düşen görev, bunları hatırlatmak olmalıdır.

Dediğimiz üzere, Gökçebey’in “Göç” sorunuyla alakalı olarak konuşabileceğimiz, tartışabileceğimiz birçok durum vardır. Bu yazıdan maksat ise, akıl vermek değil; meseleye dikkat çekmektir. Günlük polemiklerin sürgit olduğu dönemimizde, asıl sorunun ne olduğunu herkese alenen bildirmektir. Yoksa öyle bir gün gelecektir ki, Gökçebey, ilçe makamından aşağı indirilmiş ve tekrar “kasaba” makamına verilmiş olacaktır. İlçemizin kaymakamı, belediye başkanı, hâkimi, hastanedeki doktoru ve daha bir sürü değer, kaybedilecektir.

O halde, son bir soru soralım ve kabuğumuza çekilelim: Ey vatandaş! Sen bunların olmasını ister misin, istemez misin? Gerisi sana kalmıştır…  

21.11.2010 tarihinde yayınladığımız “Gökçebey’de Göç Sorunu” haberimiz için lütfen resmi tıklayınız........

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2013-01-30
Bu haber 2177 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1602
  Bugün : 128
  Toplam: 5611849
   Online :

  93 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama