Kuzeyin Oğlu büyüledi

Ereğli’de bu yıl 11.’si düzenlenen Hamsi Festivali’nin finalinde, ünlü sanatçı Volkan Konak konser verdi.

 

Ünlü sanatçı Volkan Konak, Ereğli Belediyesi tarafından düzenlenen Hamsi Festivali kapsamındaki etkinliklerin finalinde sahne aldı. Sevilen şarkılarını Ereğli halkı için seslendiren Kuzeyin Oğlu, esprili tavırlarıyla da konser alanını dolduranları sık sık güldürdü.

 

“EREĞLİ TEZ KONUSUDUR”

Ünlü sanatçı Volkan Konak, sevilen şarkılarını seslendirdiği sırada, Ereğli’nin sosyal ve kültürel etkinliklere ilgisinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Ereğli gerçekten bir tez konusu. Ekonomik durum nedeniyle mi, deniz insanı oldukları için mi, başkan bu konuları çok desteklediği için mi böyle yurttan sesler korosu oluşmuş bilemiyorum ama Ereğli üniversitelere tez konusudur.” dedi.

Karadeniz’de kahvehane kültürünün var olduğunu yadsımadıklarını ifade eden Konak, “Evet doğrudur Karadeniz kadını çalışkandır. Ama Karadeniz erkeğinin tembel olduğu iddiasını asla kabul etmem. Ekmek-aş için gurbete düşmüşüz, boş zamanlarda da kahvehanede otururuz ne yapalım? Karadeniz erkeği de, kadınını tutkuyla sever.” şeklinde konuştu.

 

“AYDIN İNSAN, İLK DARBEYİ ALANDIR”

Trabzonlu sanatçı Volkan Konak’ın birbiri ardına seslendirdiği şarkılarına, konser alanını dolduran kalabalık da eşlik etti. Konak, Türkiye’de aydın olmanın da ağır bir sorumluluk olduğunu dile getirirken, şöyle dedi: “Aydın, söylenmemiş sözü en önde söyleyen olduğu için ilk darbeyi alandır. Toplum alışana kadar… Önce size vatan haini derler. Sonra komünist derler, sonra dinsiz derler, sonra homoseksüel derler… Sonra ajan derler. Öldükten sonra da heykelinizi yaparlar. Fransız düşünürün bir sözü var, ‘Heykelleri yapılan insanların heykelleri, yaşarken üzerlerine atılan taşlardan oluşur’ demiştir. O yüzden, sanatçılarımıza, aydınlarımıza, yazarlarımıza, gazetecilerimize kıymayalım. Nitelim Nazım Hikmet de zamanında vatan haini ilan edilmemiş miydi? Oysa o da sizler, bizler kadar vatanını severdi. Biz vatanımızı öyle severiz ki, uğruna yârimizin yanağından gayrisini veririz. Nazım Hikmet aynı zamanda Kurtuluş Savaşı destanını yazan tek şairdir.”

Volkan Konak’ın, Nazım Hikmet’in Kuvâyi Milliye şehitleri şiirini okuması da büyük alkış aldı. Konak, şiirinin ardından da İzmir Marşı’nı seslendirdi.

 

POSBIYIK TRABZONLULARA MEYDAN OKUDU

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, eşi Neriman Posbıyık ile birlikte Volkan Konak’a çiçek, elpek bezinden yapılmış şal ve tablo armağan etti. Belediye Başkanı Posbıyık, şu görüşlere yer verdi: “Ülkede aydınlar, öğretim üyeleri konuşmuyorsa tehlike baş göstermiş demektir. Ama bizim ülkemizde konuşan sanatçılarımız var. Fazıl Say’lar var. Bizim ülkemizde, Rutkay Aziz’ler var, Uğur Dündar’lar var. Levent Kırca’lar var. Benim ülkemde hemşerim var, Kuzeyin Oğlu var. Size mesaj gönderiyor. Çağdaş, Cumhuriyetçi, Atatürkçü insanlar, Ereğlililer var. Yıllardır bu işin içerisindeyim ama burada Volkan Konak’ı ağırlamak, apayrı bir mutluluk. Onunla gurur duyuyorum. O sadece bir sanatçı değil, aynı zamanda devrimci bir insandır.”

Ereğli’nin, hamsinin en lezzetle tadına varılabilecek tek yer olduğunu iddia eden Posbıyık, hamsi kültürünü kendilerine ait gören Trabzonlulara da açıkça meydan okudu. İlk Hamsi Festivali ile iki kilometre uzunluğundaki mangalla rekor kırıldığını anımsatan Posbıyık, “Haydi Trabzonlular madem ‘hamsi kültürü bizimdir’ diyorlar, buyurun Trabzonlular bizim rekorumuzu kırın da; biz de altı kilometre kırmazsak namerdiz.” diye konuştu.

Volkan Konak’ın yaklaşık bir buçuk saat süren konserinin ardından, havai fişek gösterileriyle Hamsi Festivali etkinlikleri sona erdi.

Kaynak: Ereğlibülteni

İZLEMEK İÇİN VİDEO TIKLA.......


Kuzeyin Oğlu büyüledi ile EregliBulteni

FOTOĞRAFLAR
 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-11-27
Bu haber 1634 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 945
  Bugün : 343
  Toplam: 5616133
   Online :

  79 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama