Zonguldaklılar, bu gecede buluşacak

Almanya Zonguldaklılar Derneği geleneksel gecesini 1 Aralık 2012 tarihinde Gelsenkirchen kentinde gerçekleştirilecek. Geceye Türkiye’den Zonguldak milletvekilleri, Zonguldak valisi ve belediye başkanları da katılacak.

Almanya'nın Gelsenkirchen kentinde faaliyet gösteren Zonguldak Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Erol Yukarıbaş, geleneksel hale getirdikleri dayanışma gecesinin 1 Aralık 2012 Cumartesi günü Gelsenkirchen Vizyon Düğün Salonu’nda gerçekleştireceklerini belirterek, tüm Zonguldaklıları ve Zonguldak sevdalılarını bu dayanışma gecesine davet ettiklerini söyledi.

Kültür köprüsü

Başkan Yukarıbaş, gece ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘’ Avrupa’daki Zonguldaklılar, birlik ve beraberlik içerisinde olduklarını bir kez daha gösterecekler. Amacımız Zonguldaklıları bir araya getirmek ve birlik içerisinde hareket etmelerini sağlamaktır. Bundan önceki gecemizi göçün 50. Yılına özel düzenlemiştik. Avrupa’da yaşayan Zonguldaklılar,  nüfus olarak ciddi rakama ulaşmışlardır. Bizim en son edindiğimiz bilgilere göre, Avrupa genelinde ortalama 300 bin Zonguldaklı yaşıyor. Biz bu gücü tek bir çatı altında, yani Zonguldaklılar Derneği çatısı altında toplamak istiyoruz. Hemşehrilerimiz bu geceye gelsinler. Bu gecede sadece eğlence yok. Kültür var, dayanışma var. Bu geceninde amacı budur zaten. Biz adete bir kültür köprüsü görevi görüyoruz. Memleketimiz ile buradaki hemşehrilerimiz arasında bir köprüyüz. Geçtiğimiz haftalarda Almanya’da eğitim gören kız öğrencilerimizi Zonguldak başta olmak üzere, bir çok ile getirdik. Onların hem ülkelerini tanımalarını, hem de onları Almanya’da memleketlerini tanıtan birer fahri kültür elçisi olmalarını istedik. Dernek olarak çocuklarımıza ve gençlerimize büyük önem veriyoruz. Dernek çatısı altında düzenlediğimiz, folklor kursları, değişik müzik kursları ile onların sosyal yaşamda daha etkili olmalarına yardımcı oluyoruz. Derneğimiz, bu ve buna benzer bir çalışma ile buradaki hemşehrilerine hizmet veriyor. Biz, tüm hemşehrilerimizi derneğe üye olmaya davet ediyoruz. Bizler ne kadar güçlü olursak, bir o kadar da faaliyet alanımız genişler. Bizim kapımız herkese açık önerisi olan çalışmalarımızı bir adım daha ileriye götürecek her arkadaşımızın görüş ve önerilerine ihtiyacımız var. Biz kişiler olarak değil ekip olarak hareket ediyoruz ‘’ şeklinde konuştu.

Dolu dolu eğlence

Zonguldak’ın yöresel tvsi olan 67 TV’den canlı oarak yayınlanacak gecenin eğlence bölümünde ise Niran Ünsal, Bedia Akartürk, Aydın Çimen, Şendoğan Karadereli , DJ Timur, DJ Tamer, DJ Silver, Zonguldaklılar Derneği Karaelmas Folkor Ekibi ve şampiyon tekvandocular sahne alacak. Geceye katkı  amaçlı forma satışınında yer alacağı belirtildi. Gecenin giriş biletleri ile ilgili derneğin www.zonguldaklilar.org adlı internet web sitesi üzerinden bilgi alabilirsiniz.
Kaynak: Mustafa Tığlı
GELSENKİRCHEN

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-11-25
Bu haber 1689 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 535
  Bugün : 783
  Toplam: 5610084
   Online :

  93 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama