Çaycuma’da 5 Ekim Coşkusu

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından 200 kişinin katıldığı yemekli bir programla kutlandı.

Çaycuma Paradise Otel'de yapılan geceye Eğitim Sen üyelerinin yanı sıra CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Nebioğlu Belediye Başkanı Ertan Aydoğan, Milli Eğitim Şube Müdürleri Ünsal Çetin ve Seyfettin Ceylan, İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü Kemal Gökcan, CHP Çaycuma İlçe Başkanı Umut Başoğlu, CHP İl Genel Meclis Üyesi İsmail Korkmaz, ADD Çaycuma Şube Başkanı Bayram Cura, SES Çaycuma Temsilcisi Mehmet, İlker Demirel, BES Çaycuma Temsilcisi Hüsnü Verim, Kastamonu Gölköy Köy Enstitüsü ilk mezunu Mahir Tekin, TÖS Çaycuma eski Şube Başkanı Ali Nuri Güntekin, Yazı İşleri Müdürü Ercan Candan , Boyut Dershanesi Müdürü Adem Usta’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda sendika, dernek ve parti yöneticisi katıldı.
Gecede emekli olan Eğitim Sen üyeleri Yahya Kaplan, Sevgi Arslan, Lütfiye Yıldırım, Mehmet Sandal, Cemile Sesli, Gürler Sesli, Hasan Akşan, İnan Özbaş, Metin Köse ile tayinleri çıkan Gülsen Zeren Ulus, Hakan Baki ve Belgin Turhan’a plaket verildi. Eğitim Sen’in tarihini ve mücadelesini anlatan sinevizyon gösterisi ilgiyle izlendi. Yemeğe katılanlar, Murat Demirtaş ve Özgün Demirsoy’un söylediği türküler eşliğinde gecenin geç saatlerine kadar eğlendiler.
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol, 5 Ekim’in öğretmenlerinin örgütlenme mücadelesi açısından önemli bir gün olduğunu belirterek, Türkiye’de öğretmenlerin yaşadıkları sorunlara özellikle de 4+4+4 sistemi ile birlikte artan sorunlara dikkat çekti. Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in öğretmenlerin emeğini sık sık aşağılayan, yaptıkları işi küçümseyen, onurunu kıran ve itibarsızlaştırmaya yönelik sözlerin hala tazeliğini koruduğunu söyledi. Bakan Dinçer’in geçtiğimiz günlerde ataması yapılmayan öğretmenlerle yaptığı görüşmede yanında duran bir milletvekiline söylediği; “Ben öğretmen olmak isteyenleri, Eminönü’deki caminin önünde bekleyen güvercinlere benzetiyorum. Bekliyorlar ki biri önlerine yem atsın. Allah’tan çocuklarım memur olmadılar” sözlere sert tepki gösteren Akyol, “Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in Dünya Öğretmenler Günü öncesinde sarf ettiği sözler ibretlik ve utanç vericidir. Bu utanç AKP’nin utancıdır. Eminiz ki, Bakan Dinçer’i okutan öğretmenler de tıpkı bizler gibi utanmıştır. Bu sözler, asıl mesleği ‘işletme’ olan bir bakanın Türkiye’de öğretmenliğe verdiği değeri yansıtması açısından dikkat çekicidir.” dedi.
Milli Eğitim Bakanı ve Başbakan’ın aksi yöndeki bütün iddialarına karşın, OECD ülkeleri içinde öğretmenleri en çok çalışan ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini söyleyen Akyol, “Öğretmenlerin yıllık çalışma saati ortalaması OECD ülkeleri içinde 1675 saat iken, Türkiye’de öğretmenler 1816 saat ile OECD ortalamasına göre 141 saat daha fazla çalışmaktadır. Geçmişten bugüne doğru baktığımızda OECD ülkeleri içinde öğretmenlerin yıllık toplam çalışma sürelerinin düzenli olarak arttığı tek ülke Türkiye’dir.” dedi.
Özelleştirmenin önünü açmak, sermayeye ucuz iş gücü yaratmak, dindar gençlik yetiştirmek ve muhafazakâr bir toplum yaratmak için 4+4+4 gibi dünyanın hiçbir ülkesinde uygulanmayan bir sistemi akademisyenlerin, eğitim fakültelerinin çocuk gelişimi uzmanlarının sendikaların itirazlarına rağmen uygulamaya soktuklarını belirten Akyol, “Bilimi ve aydınlığı savunmaya devam edeceğiz” dedi.
Meclis'te kabul edilen tezkereye değinen Akyol, “Meclisten geçirilen savaş tezkeresini kabul etmiyoruz. Suriye ile girilecek savaşın emekçiler için büyük bir yıkım olacağını biliyoruz. Ortadoğu’da ve Arap Dünyası’nda barış içinde bir arada yaşamayı imkânsızlaştıran, halkları birbirine düşmanlaştıran bu politika, halka ihanet politikasıdır ve emperyalizmin ekmeğine yağ sürmektedir. Binlerce insanımızın ölümüne yol açacak olası bir savaşın karşısında olduğumuzu her fırsatta söyleyeceğiz. Ne ABD’nin emperyalist hevesleri ne de AKP’nin ırkçı, gerici ABD işbirlikçisi politikaları kazanacak. İşgale ortak, savaş tezkeresine geçit vermeyeceğiz.” dedi.
CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk de gecede yaptığı konuşmada eğitim emekçilerinin zor koşullarda görev yaptığına dikkat çekti. 4+4+4 düzenlemesinin birçok sorunu beraberinde getirdiğini vurgulayan Köktürk, düzenlemenin ideolojik olduğunu söyledi. Mecliste çıkarılan teskereye değinen Köktürk, Türkiye’nin savaşa çekilmeye çalışıldığını söyledi. 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-10-07
Bu haber 2247 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1024
  Bugün : 682
  Toplam: 5606699
   Online :

  79 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Nihat Yasa 2012-10-07 :

Tüm öğretmen arkadaşların "Dünya Öğretmenler Günü"nü kutlar.Başta değerli sınıf arkadaşım Nurcan Tekin Doğan'ın babası Köy Enstitülerinin ilk mezunu Çaycuma eski İlköğretim Müdürü Mahir Tekin ve diğer katılımcılara sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama