Karikatür Davasında Beraat…

Mazlum Der Çaycuma Temsilcisi Recep Karagöz’ün suç duyurusunda bulunarak yargıya götürdüğü, Çaycuma Sanat internet sitesi karikatüristi Ayhan Kiraz’a ait karikatür yargılaması 25 Eylül 2012 Salı günü yapıldı. Çaycuma Sulh Ceza Mahkemesi yargıcı, “Atılı suçun oluştuğu kanaatine varılmadığından” suç oluşmadığını ve bu nedenle beraat kararı verdiğini açıkladı.

Bilindiği gibi Müftülüğe bağlı kimi görevlilerin izinsiz olarak okullara giderek birtakım faaliyetlerde bulunması üzerine Eğitim Sen tarafından, Milli Eğitim Müdürlüğünü konuya ilişkin açıklama yapmaya çağıran basın açıklamasına, başında Mazlum Der Yönetim Kurulu Üyesi Recep Karagöz’ün bulunduğu ve on dokuz kuruluşu temsil ettiği söyleyen bir grup Çaycuma Öğretmenler Evi önünde karşı bir basın açıklaması yapmış ve bunun üzerine de ortam gerilmişti.

Yaşanan bu süreçte, Eğitim Sen’nin ilgisiz kimi kuruluşlarca eleştirilmesini hicveden bir karikatürü Çaycuma Sanat internet sitesinde yayınlayan karikatürist Ayhan Kiraz, Recep Karagöz tarafından suç duyurusu yaparak ihbarda bulunmuştu. İlgili savcılığın sevk ettiği mahkeme bugünkü yargılamada verdiği beraat kararıyla süreci –Temyiz yolu açık olmak- koşuluyla bitirdi.

Konuya ilişkin, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliğinde yapılan basın açıklamasıyla sürece ilişkin bilgi verildi.

Çaycuma Sanat editörü Mevlüt Kırnapçı, “Sitemiz Çaycuma Sanat, kurulduğu günden bu yana sorumlu yayıncılık ilkelerinden ödün vermeden işlevini yürütmüştür. Yaşanan toplumsal olaylara yaklaşımımız hiçbir zaman tarafları mağdur eder biçimde olmamıştır. Nitekim, karikatür olayında da bunun böyle olduğu yargı yoluyla kanıtlanmış oldu. Doğal olarak insanların dinsel inançları ve felsefi bakış açıları bizim ilgi alanımızda değildir. Ancak, felsefi inançların ve dinsel değerlerin birtakım amaçlar için malzeme edilmesi bizi de rahatsız ediyor. Yaşanan süreci hicveden karikatür de bu bakış açımızın ürünüdür. Bu karikatürün yargılamaya muhatap olması bizi üzdüyse de sonuç gerçeği saptama açısından yararlı olmuştur” dedi.

Çaycuma Sanat karikatüristi Ayhan Kiraz da; “Eğitim Sen gibi bir sendikayı karikatür çizerek savunmak benim görevim değil. Buna gerek de yok. Sendika kendini savunur. Ancak benim eleştirim yaşanan süreçte, Eğitim Sen’e ilgisiz kurumların suçlamalarda bulunması olmuştur. Asıl muhatap Milli Eğitim Müdürlüğüyken ve Eğitim Sen’in dile getirdiği sorunda açık yasal usulsüzlük ortadayken, sanki her şey yasa ve yönetmeliklere uygunmuş da, Eğitim Sen dini değerlere karşı çıkıyormuş gibi basın açıklaması yapanlaraydı. Bu çevrenin gerekli gereksiz suçlamaları ve tehditleri her vesileyle sürerken otuz iki yıllık bir karikatürist olarak duyarsız kalamazdım. Ben dini değerlere saygılıyım ve inanç özgürlüğünden yanayım. Ancak, dini değerler kullanılarak birtakım söylemlerin baskı aracı oluşturmasına da karşıyım. Çizdiğim karikatürdeki tip elbette ki bu kesimi simgelemektedir ve bu asla kendi inanç dünyasını yaşayanları kapsamamaktadır. Karikatür sanatı belirli tipleri belirli kalıplarla çizer. Örneğin bir işçiyi çizerken sırtında tulumu, başında şapkası ve elinde anahtarla çizersiniz. Bunu başka türlü çizme olanağı yoktur. Davaya konu olan karikatürüm de dini değerleri kendi siyasal ve ekonomik çıkarlarına malzeme eden kişilerin simgesidir. Yargının verdiği karar sanatım adına beni sevindirdi. Umarım kimi çevreler sanata ve eleştiriye biraz daha hoşgörülü bakarlar” şeklinde konuştu.

Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akyol da yaptığı açıklamada şöyle dedi; “Özellikle Ocak 2012 ayından bu yana okullar, diyanet ve müftülüklerin birer şubesi haline gelmeye ve Milli Eğitim Müdürlüklerine direk talimatlar verilmeye başlandı. Geçtiğimiz Ocak ayında diyanet ve müftülükler kanalıyla okullara gönderilen umre gezisi yazısı, Kutlu Doğum Haftası’nda okullara izinsiz girilerek kadın vaizlerin, cami imamlarının konuşma yapması, cami imamlarının öğretmen odalarına girip, Kuranı Kerim dağıtmaları, almak istemeyen öğretmenlerin teşhir edilerek hedef gösterilmesi bunlara birer örnektir. Yaptığımız açıklamada Milli Eğitim Müdürlüğünü göreve çağırarak özetle, Kutlu Doğum Haftası, toplumun büyük bir bölümü için önem taşıyor olabilir ve buna saygı gösterilmelidir. Ancak temel ilkesi laiklik olan bir eğitim sisteminde, bir din açısından önemli olan bir etkinliğe, okulları ve öğrencileri de katarak kutlamak, bu doğrultuda imamları, kadın vaizeleri ve Kuran Kursu öğreticilerini, anasınıfları başta olmak üzere okullara sokmak laiklik ilkesinin açıkça ihlal edilmesinden başka anlam taşımamaktadır. Cami imamları, kadın vaizeler ve Kuran Kursu öğreticileri kendi görev alanlarına çekilmelidir. Bilimsel ve laik eğitime aykırı davranışta bulunanlar hakkında yasal işlem başlatılmalıdır demiştik. Bu konuda Milli Eğitim Müdürlüğü yerine alakasız kurumların açıklamalarıyla karşılaştık. Keşke Ayhan Kiraz hakkında işlem başlatan savcılık sendikamızın dile getirdiği okullardaki ilgili usulsüzlüklerle ilgili bir işlem başlatmış olsaydı”.

İsmet Akyol, açıklamasından bir başka tartışmayı da gündemine taşıdı. 16 Temmuz 2012 tarihinde Çaycuma Müftülüğü’nce aylık olarak düzenlenen din görevlileri toplantısında kendi fotoğrafının sinevizyonda gösterildiği bilgisinin sendikalarına geldiğini ifade eden Akyol; “Müftülüğe ait bir iç etkinlikte benim fotoğrafım ne niyetle gösteriliyor? Bunun gerekçesini İlçe Müftüsü Ömer Kekin Bey’in açıklamasını bekliyorum. Konunun takipçisi olacağız, olup bitenlere sesiz kalmayacağız” dedi.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-09-26
Bu haber 1292 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1024
  Bugün : 485
  Toplam: 5606502
   Online :

  57 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama