Çaycuma’da Karikatür Davası

Hak-hukuk derdi olmayan çevre, Çaycuma Eğitim Sen'le uğraşıp duruyor!” başlığıyla Çaycuma Sanat adlı internet sitesinde yayınlanan karikatür nedeniyle karikatürist Ayhan Kiraz mahkemelik oldu.

Zonguldaklı karikatür sanatçısı Ayhan Kiraz’ın çizdiği karikatür için suç duyurusunda bulunan Mazlum Der yöneticisi Recep Karagöz’ün başvurusu üzerine mahkemeye sevk edilen çizer Ayhan Kiraz 25 Eylül 2012 tarihinde Çaycuma Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanacak.

SÜREÇ NASIL BAŞLADI;

Kutlu Doğum Haftası’nda, bazı din görevlileri Çaycuma’daki okullara gitmişler, üzerinde dini içerikli yazılar bulunan balon ve Kuran kitabı dağıtmıştı.

Buna tepki gösteren Çaycuma Eğitim Sen Temsilciliği, yaptığı basın açıklamasıyla; “Cami İmamları, Kadın Vaizeler ve Kur’an Kursu Öğreticilerinin Anasınıflarında ve Okullarda İşi Ne?” başlıklı bir açıklama yapmıştı. Eğitim Sen’in açıklamasında; “Kutlu Doğum Haftası, toplumun büyük bir bölümü için önem taşıyor olabilir ve buna saygı gösterilmelidir. Ancak temel ilkesi laiklik olan bir eğitim sisteminde, bir din açısından önemli olan bir etkinliğe, okulları ve öğrencileri de katarak kutlamak; bu doğrultuda imamları, Kadın Vaizeleri ile Kur’an Kursu Öğreticilerini anasınıfları başta olmak üzere okullara sokmak laiklik ilkesinin açıkça ihlal edilmesinden başka anlam taşımamaktadır. Cami İmamları, Kadın Vaizeler ve Kur’an Kursu Öğreticileri kendi görev alanlarına çekilmelidir. Bilimsel ve laik eğitime aykırı davranışta bulunanlar hakkında yasal işlem başlatılmalıdır.” şeklinde eleştirmişti.

Bunun üzerine Çaycuma’da örgütlü bazı sendika ve dernekler, Çaycuma Öğretmenler Evi önünde bir basın açıklaması yaparak, Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği Yönetim Kurulu ve sendika temsilcisi İsmet Akyol’a yönelik ağır eleştirilerde bulunmuşlardı.

Zonguldaklı karikatür sanatçısı Ayhan Kiraz’ın çizdiği karikatür “Hak-hukuk derdi olmayan çevre, Çaycuma Eğitim Sen'le uğraşıp duruyor!” başlığıyla Çaycuma Sanat adlı internet sitesinde yayınlandı.

Mazlum Der yöneticisi Recep Karagöz “dini değerleri aşağıladığı” gerekçesiyle Çaycuma Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Karikatürist Ayhan Kiraz ve Çaycuma Sanat Editörü Mevlüt Kırnapçı konuya ilişkin ifadeye çağrıldı. Savcılık, site Editörünü tanık, karikatürist Ayhan Kiraz’ı da sanık olarak mahkemeye sevk etti.

KARİKATÜRİST AYHAN KİRAZ’IN AÇIKLAMASI

Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan karikatürist Ayhan Kiraz; “Misyon üstlenen bir tipi (prototip) karikatürleştirdiğim için bunlar. Ne dedim: “Hak hukuk derdi olmayan çevre Çaycuma Eğitim-Sen ile uğraşıyor.” Niçin: Çünkü alan dışındaki bazı örgütler öğretmen sendikası Eğitim Sen’in görüş beyan etmesine tepki gösterdi. Daha açık deyişle asıl etkinlik alanları dururken eğitimcilerin sendikasının beğenmedikleri bir düşüncesini yerme eylemini kendilerine vazife yapmaları… Eğitim Sen iyi ya da kötü kendi alanıyla konuşuyor, tartışıyor, eleştiriyor. Bu onun kuruluş/var oluş gerekçesi. Faaliyet alanıyla ilgili Eğitim Sen görüş beyan edince siyasi oluyor, bu alana uzak örgütler beyan edince siyasi olmuyor!
Mazlum Der Başkanının bir çırpınması daha, son dönemde Avrupa’da ırkçı, gerici-şovenist çevrelerin yarattığı düşmanlıkları benim karikatürümle bir göstermeye çalışması! Günün modası bu ya elden ne gelir?
Ömrüm billah ırkçılığa, dil-din –millet ayrımına karşı çıktım. Bu konuda onlarca karikatürüm ve yazım yayımlandı. Amerikan emperyalizmini ve İsrail militarizmini yazı ve çizilerimle eleştirdim. Onların yerli işbirlikçilerini de…
Sanatın görevi milletleri dost yapmak iken onları bölen dini-siyası şeytanlıklara da her zaman karşı çıktım. Dünyanın sağlıklı ruh hali için maddi-sosyal-kültürel aşamalara inanırım.
Dini değerleri aşağıladığım görüşüne gelince, dini kişisel bir irade olarak görürüm; toplumsal irade olmasına şiddetle itirazım vardır. Dini kendine ait (duygusal) görenlere sözüm yok. Ancak başkalarını yönetmeye (siyasi) araç yapılırsa elbette savaşırım. Zaten karikatürümde bu anlaşıldığı için kavga başladı. Bu nedenle toplum katmanları arasında kin ve nefret oluşturma, yayma ve provoke etme iddiasını aynen Başkana iade ediyorum. Şeriatı savunan bir kısım arkadaşlarım var iken, akrabalarımın yüzde doksanı ibadet yapar iken provokasyonu ülkede başarmak biraz da başkanın tasavvur boyutunu anlatıyor!” dedi.

AKYOL'UN ŞİKAYETİNE TAKİPSİZLİK

Diğer taraftan geçtiğimiz Ocak ayında Diyanet İşleri Başkanlığının, 10 günlük umre turuyla ilgili olarak müftülükler aracıyla il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yazı göndererek, okullarda gerekli duyuruların yapılmasını ve katılım durumlarının da bildirilmesinin istenmesi üzerine Eğitim-Sen Çaycuma Temsilciliği tarafından “Okullar, Diyanetin ve Müftülüklerin Şubesi Değildir; Eğitim Sisteminin Dinselleştirilmesine Sessiz Kalmayacağız” başlıklı bir açıklama yapılmış ve okulların sürece dahil edilmesine tepki gösterilmişti.

Eğitim Sen’in açıklamasına Türkiye Diyanet ve Vakıf Hizmetleri Kolu Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası (DİVA-SEN) Çaycuma Temsilcisi Yusuf Bayhan’dan, sert yanıt gelmiş ve Eğitim-Sen’i “umre düşmanı sendika” diye suçlayıp, Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol’u da “Sizi önce yüce rabbime sonra da milletimize havale ediyorum. Böyle bir öğretmene çocuklarımızı nasıl güvenip teslim edebiliriz” demişti. Hedef gösterildiği gerekçesiyle Çaycuma Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunan Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol’un şikâyetine savcılık tarafından takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararına itiraz eden Akyol’un başvurusu Bartın Ağır Mahkemesi tarafından reddedildi ve DİVA-SEN Çaycuma Temsilcisinin sözleri “cevap ve eleştiri niteliğinde” olduğu belirtildi.Kaynak: CUMA, ÇaycumaSanat

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-09-20
Bu haber 2103 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 937
  Bugün : 344
  Toplam: 5613844
   Online :

  90 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama