AYYILDIZ, ANTİK TİCARET MERKEZİNİ İNCELEDİ

Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız Gökçebey’in Üçburgu mevkiinde bulunan Antik Roma Dönemine ait ticaret merkezi kalıntılarında incelemelerde bulundu.

    Vali Erol Ayyıldız’ın antik kenti ziyaretinde, Gökçebey Kaymakamı Bülent Hamitoğlu, Kültür ve Turizm Müdürü Zekai Kasap, Filyos Antik kazı Başkanı Prof.Dr. Sümer Atasoy, Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım, Tarihçi Sadi Uyar da hazır bulundu.

    Prof.Dr. Sümer Atasoy da Vali Ayyıldız’a bölge hakkında bilgiler verdi. Atasoy konuşmasında, bu alanın antik Roma Döneminde bir ticaret merkezi olduğunu, alanın temizliği sırasında bulunan tarihi kalıntılardan da bunun anlaşıldığını ve buranın daha büyük bir kazı çalışması yapılarak ortaya çıkarılmasının bölgenin turizm açısından önemli bir rol oynayacağını, kaydetti.

    Vali Ayyıldız, bölgeyi gezdikten sonra DSİ Yetkililerine, antik ticaret merkezinin nehirden korunması için proje hazırlanması talimatı verdi.

    Tarihçi Sadi Uyar da Vali Ayyıldız’a bölge ile ilgili yaptığı araştırmaları içeren bir kitap sondu.  

Kaynak:Bölge haber 


 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-09-17
Bu haber 1743 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 467
  Bugün : 1233
  Toplam: 5647938
   Online :

  108 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

cemal DELİOĞLU 2012-09-19 :

bu çalışmalarınız için seni gönülden kutluyorum sadi abi senin gibi yeni ufuklar açacak insanlara çooook ihtiyacımız var gerçekten heleki gökçebey biliyosun komalık durumda kan kaybetti diyemiyorum artık ağır koma halinde çünkü umarım böyle çalışmalar sonucunda bölgemize ilçemize faydaların olur kolaylıklar dilerim biliyorum seni geç saatlere kadar çalışmaktasın.cemal DELİOĞLU. GÖKÇEPEN PLASTİK DOĞRAMA:)


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama