GÖKÇEBEY’DEKİ ANTİK TİCARET MERKEZİNİ DAHA ÖNCE TARİHÇİ UYAR YAZMIŞTI

Gökçebey’in Üçburgu Mahallesi Kayıkbaşı mevkiinden geçen Filyos Nehri kenarındaki Roma Dönemine (İ.S.2-4 yy.) ait olduğu saptanan antik ticaret merkezinin, daha önce Gökçebeyli Tarih Araştırmacısı Sadi Uyar tarafından gün yüzüne çıkartıldığı ortaya çıktı.

    Önceki gün Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, Filyos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Sümer Atasoy ile birlikte bölgeye gelen ve incelemelerde bulunan Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım’ın bölgeyle ilgili olarak basına yaptığı açıklamaların daha önce, Gökçebeyli Tarih Araştırmacısı Sadi Uyar tarafından ortaya çıkartıldığı ve 2010 yılında kaleme alarak çeşitli tarih dergilerinde yayımlandığı ortaya çıktı.

    Tarihçi Sadi Uyar, Filyos Nehri'nin kenarındaki Roma Dönemine ait antik ticaret merkezinin ortaya çıkışını şöyle anlattı: “2009 yılı Temmuz ayıydı. Gökçebey’de meydana gelen sel felaketi sonucunda, Filyos Nehri kenarında yani Devrek ve Yenice Çayları’nın birleştiği yerde taş temellerin ortaya çıktığını gördüm. Bunun üzerine Ereğli Müze Müdürüyle irtibata geçerek buraların korunma altına alınmasını sağladım. 16 Ocak 2010 tarihinde hazırladığımız bu çalışmamızın bir nüshasını da Zonguldak’a gelen kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay’a da sundum. Daha sonra taş temellerden bulunan ve özel Çanakçılar Müzesi’nde sergilenen kurşun ağırlıktan yola çıkarak 2010 yılında Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. N. Eda Akyürek Şahin’le yaptığımız çalışmalar ve araştırmalar sonucunda buranın Roma Döneminde bir ticaret merkezi (Emporion) olduğunu saptadık.”

    “Antik taş temellerinde buldukları kurşun ağırlığın, Gökçebey ve çevresinin Roma Dönemindeki yoğun ticaret ağını gösteren işaretler olduğuna” dikkati çeken Tarihçi Uyar, bu çalışmaları sonucunda bir bölgede kazı çalışmalarının da başlangıcı olduğunu ifade etti.

    Uyar şöyle konuştu; “Gökçebey ve Filyos arasında iyi gelişmiş kara ve deniz ulaşım yolları sayesinde çok yoğun bir ticaret hayatı olduğu anlaşılmaktadır. Kurşun ağırlığın bulunduğu Filyos ve Devrek nehirlerinin kesiştikleri kavşak noktası Antik Dönem'de bölge için oldukça önemli olan bir pazar yeri yerleşmesi (yani Emporion) açısından her türlü uygun alt yapıya sahip gözükmektedir. Bölgenin iç kesimlerinden, yani Bolu’dan gelen büyük karayolu Filyos Nehri boyunca kuzeye, yani denize Filyos’a doğru uzanmakta idi. Filyos nehri Antik Dönem'de taşımacılıkta kullanılıyordu.”

    Bölgede yaptıkları araştırmalar sonucunu Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. N. Eda Akyürek Şahin’le birlikte 2010 yılında kaleme aldıklarını anlatan Uyar, bu makalelerin de, GEPHYRA isimli Almanya’da yayımlanan derginin 137-148.sayfalarında Almanca olarak, bu yılın Mayıs ayında da Eskiçağ Yazıları isimli Arkeoloji ve Sanat Yayınlarından çıkan kitabın 157-174 sayfalarında yer aldığını da kaydetti.

     Uyar, Vali Erol Ayyıldız’ın da bu antik alanın dikkatine çektiğini ve gün yüzüne çıkartılması amacıyla gerekli çalışmaların yapılması için ilgililere talimat verdiğini de, sözlerine ekledi.

Kaynak:Bölge haber

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-09-17
Bu haber 1457 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 687
  Bugün : 56
  Toplam: 5551527
   Online :

  17 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama