Gökçebey’de 2000 yıllık bir ticaret merkezi

 2009 Temmuz ayında Filyos ırmağında ortaya çıkan taş temeller (Gümrük depoları) hakkında hazırlanan makale 2010 yılı Eylül ayında Almanya’da  yayınlanmıştı. Almanca olarak yayınlanan makalenin Türkçesini de 08.05.2012 tarihinde sitemizde yayınlamıştık. Makalede Gökçebey ilçesi sınırları içinde bulunan taş temellerin (Gümrük depoları) 2,000 yıl öce Roma dönemi ticaret merkezi olduğunu yazılmış.

Yayınlanan makalede; “2009 yılında Zonguldak ili Gökçebey/Tefen İlçesi yakınlarında, Kayıkbaşı (Üçburgu) Mevkii'nde, Filyos (Billaios) ve Devrek (Ladon) çaylarının birleştiği yerde tesadüfen bulunan, her iki yüzü de yazıtlı bir kurşun ağırlık tanıtılmaktadır Aynı sene sel sonucu nehirdeki sular geri çekilince, nehir kenarında Roma Dönemi'ne ait yapı temelleri ortaya çıkmıştır. Filyos ve Devrek çaylarının taşımacılıkta kullanıldığı antik kaynaklardan bilinmektedir. Nehirlerin birleşme noktası ise önemli bir kavşak olmalıdır. Dolayısıyla buluntu yerinin, bu nehirlerde ticari malları taşıyan kayıkların mallarını boşalttığı, ticaretle ilişkili depo yapılarının temelleri olduğunu düşünmek mantıklıdır. Tios kenti ile buluntu yeri olan iki nehrin birleştiği kavşak noktası arasında büyük bir antik yol bulunmaktadır. Bu yol Tios (Filyos) ile Klaudiupolis ( Bolu) kentlerini birbirine bağlamaktadır. Buluntu yerindeki olası depo yapılarının, belki de çok yakında yer alan ama Tios kentinin denetimine bağlı olarak işlev gösteren bir emporion'a (pazar yerleşmesi, Ticaret merkezi) ait olduğu düşünülebilir. Emporion'lar ticaret gereği genelde yol kenarlarında ya da kavşak yakınlarında kurulmuşlardır” denmektedir ALTTA MAKALEYİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ…MAKALEYİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

  

Akdeniz Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü; öğretim üyesi Doç. Dr. N. Eda Akyürek Şahin ve Sadi Uyar’ın beraber hazırladıkları“Ein neues Bleigewicht aus dem Territorium von Tios in Ostbithynien”  adlı makale, Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Dilleri ve Kültürlerini Araştırma merkezinin (ADKAM) hazırladığı “GEPHYRA” adlı dergide Almanya’da  yayınlanmıştı. 12 sayfa Almanca olarak basılan makale Gökçebey’in antik dönemi (İ.S 1. Yüzyıl) hakkında önemli bilgiler içermektedir. 

Kaynak: N.E. Akyürek Şahin - S. Uyar, Tios'un Teritoryumu'ndan (Doğu Bithynia) Yeni Bir Kurşun Ağırlık, Akron 1. Antik Çağ Yazıları I (Akdeniz Üniversitesi - Akdeniz Dillerini ve Kültürlerini Araştırma Merkezi Yayını), İstanbul 2012, 151–164. 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-09-13
Bu haber 2052 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 945
  Bugün : 317
  Toplam: 5616107
   Online :

  79 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama