Yurt Dışı Seferlerine İlgi Var

Batı Karadeniz Bölgesi’ne hizmet eden Zonguldak Havalimanı’ndam Almanya’nın Düsseldorf şehrine haftada üç uçak seferi gerçekleşiyor. Uzun süre bölge halkının açılması için çaba sarf ettiği Havaalanı, gurbetçilerin yoğun talebi ile hareketliliğini sürdürüyor. Ancak aynı ilgi iç hatlarda yaşanmadığı ifade edildi. 2011 yılında yolcu kapasitesinin az olması nedeniyle iç hat seferleri iptal edildi.

Konu hakkında 67TV kameralarına açıklama yapan Zonguldak Havalimanı Genel Müdürü Hasan Özşahin, dış hat seferlerine talebin yoğun olmasından memnunluk duyduklarını kaydetti. İç hat seferlerinin de yeniden başlamasını istediklerini ifade eden Özşahin, Yerel Yönetimleri ve Sivil Toplum Örgütlerini bu konuda çalışma yapmaya davet etti.

ALMANYA’YA HAFTADA ÜÇ UÇAK SEFERİ

Dış hat seferlerine yoğun talep olduğu için haftada 1 seferden 3 sefere çıkarttıklarını ifade eden Zonguldak Havalimanı Genel Müdürü Hasan Özşahin, “Zonguldak Havalimanı, Batı Karadeniz Bölgesinde bölgesellik özellik taşıyan bir havalimanı konumunda. Yani Zonguldak, Bartın, Karabük illeri ile birlikte çevredeki özellikle Kastamonu, Bolu’ya kadar uzanan sınırlar içerisinde istifade edilmektedir. Malumunuz geçmiş yıllardan beri bu bölgedeki havaalanının aktif hale gelmesi için bir istek ve yoğun bir gayret vardı. Bu gayretler sonucu 2009 yılında haftada bir seferle Düseldorf’tan başlattığımız yurtdışı seferleri bize büyük bir ümit verdi. Talebin olduğunu gördük. Bunun üzerine 2010 yılından itibaren sefere sayısını haftada üçe çıkartarak bu bölgeye olan taleplerin karşılanması, kolaylıkların sağlanması adına mesafe aldığımız kanaatindeyim.”dedi.

“İÇHATLARDA YOLCU KAPASİTESİ AZ”

İç hatlarda ise yolcu kapasitesinin az olduğu için birt yıl önce iç hat seferlerinin iptal edildiğini hatırlatan Özşahin; “2010 yılından itibaren iç hatlarla ilgili talepleri karşılayabilmek için Borajet Havayollarıyla temaslar kurarak haftada üç sefer olmak üzere İstanbul ve Trabzon bağlantılı seferler başlattık. Ne yazık ki 2010 yılında gerçekleşen iç hatlardaki doluluk oranı %17’yi geçmedi. Tabi ticari bir şirket bunun pekiyi gitmediğini görerek 2011 yılında biraz askıya aldı. 2011 yılı temmuz ve haziran ayında itibaren tekrar Anadolujet bağlantılı İstanbul aktarmalı yine iç hatlar başlattık. İzmir, Antalya, Bodrum, Adana ve İstanbul üzerinden diğer vilayetlerle bağlantısını sağlayacak ama yine İzmir’den, Antalya’dan 3 kişiyi geçmedi doluluk oranı uçakta. Yeterli yolcu potansiyeli olmadığı için iç hat seferleri iptal edildi. Tabi değişik yorumlar yapıldı ama iç hat seferleri başlatılacaktır, çünkü talebe göre bu. Burada Yerel Yönetimlere, Sivil Toplum Örgütlerine büyük sorumluluk düşüyor. Hep beraber bu çalışmayı yapıp ileriki yıllarda iç hat seferlerini de başlatmalıyız.”dedi.

“YURTDIŞI SEFERLERİNE TALEP FAZLA”

Bu yıl dış hat seferlerinde %20’ye varan artış yaşandığını söyleyen Özşahin; “Bu gün geldiğimiz noktada özellikle Duesseldorf, Dortmund bölgesinde bölgemizin Karabük, Bartın, Zonguldak illerinin ortalama 300 bin yaşayan nüfusu var. Bu nüfusun her yıl memleketine değişik amaçlarla ziyarete ya da tatile geldiğini biliyoruz. Büyük bir ilginin olduğunu görüyoruz. Bundan dolayı sefer sayısını haftada beşe çıkardığımız günler var. Bu talepler doğrultusunda ileriki yıllarda mutlaka sefer sayıları artacak. Geçmiş yılarda yaptığımız uçak seferleri ve yolcu istatistiklerine baktığımız zaman her yıl bir artışın olduğunu görüyoruz. Bu sene de ortalama %15 ile 20’ye yakın bir yolu artışının olduğunu görüyoruz. Bizim amacımız güvenli, huzurlu ve kaliteli bir hizmet sunabilmek. Bu konuda baya bir mesafe aldık, inşallah bundan sonra da yapılacak çalışmalarla havaalanındaki iyileşmeleri hep beraber yerine getireceğiz. Bu konuda kimsenin endişesi olmasın. Geleceğe yönelik geliştirmelerle ilgili her türlü plan ve projeler yapıldı. İlgili kurul ve kuruluşlarla bu koordine ediliyor. Büyümesi ve büyütülmesi için de bu projeler ileriki yıllarda mutlaka devreye girecek. Batı Karadeniz bölgesine bu havalimanı en iyi şekilde hizmet edecektir. Mutlaka ulaşımın en kolay ayağı havacılık. Yurt dışında yaşayan hemşerilerimize önerim şu; burayı kendi evleri gibi görsünler. Biz onları karşılamaktan büyük keyif alıyoruz ve her zaman buraya bekliyoruz. Güvenli, hızlı ve emniyetli bir hizmet verebilmek için buradayız. Kendi memleketlerine sahip çıkmaları, buraya ilgi göstermeleri en büyük arzumuz. Bu konuda büyük bir mesafe aldık. Bundan sonra ilginin daha fazla artacağına inanıyorum.”dedi.
Almanya’nın Düseldorf şehrinden uçakla gelen yolcular ise Havaalanında verilen hizmetten memnun olduklarını dile getirerek emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Kaynak: CUMA


 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-08-10
Bu haber 1464 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1024
  Bugün : 679
  Toplam: 5606696
   Online :

  78 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama