Teşekkürler Gökçebey

Gökçebey Merkezindeki Nüfus Azlığı Sebebiyle Büyük Tehlike Atlattı
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun 15.06.2012 tarihinde Adliyelerin yeniden yapılandırılması kapsamında birleştirilmesine karar vermesi sonucu Gökçebey Adliyesi Devrek Adliyesi ile birleştirilip Gökçebey Adliyesinin kapatılacağı gündeme bomba gibi düşmüştü.
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun belirlediği Adliyelerin yeniden yapılandırma çalışması kriterleri olan A.B.C kriterlerinden C kriterinin değerlendirilmesi sonucu Gökçebey Adliyesi kapatılma kararı alınmıştı.

C kriteri
nelerdir bakalım
1: En uygun adli teşkilata uzaklığı 15–40 km. arasında olan Adliyeler
Uzaklık kriteri Devrek Adliyesine Gökçebey ilçe merkezi uzaklığı 21 km Çaycuma’ya 17 km. dir eğer bu kriter uygulansaydı Gökçebey Adliyesi Çaycuma Adliyesi ile birleştirme kararı alınması gerekirdi demek ki kapatılma adli teşkilata uzaklığı kriterine göre değil.
2: İş ortalaması 1200’ün altında olanlar
İş ortalaması kriterine göre iş ortalamasının 1200 altında olması gerekmektedir Gökçebey Adliyesinin iş ortalaması Bakanlık verilerine göre 1284 olup ortalamanın üzerindedir. Demek ki kapatılma iş ortalaması kriterine göre de değil.
3:Merkez Nüfusu 10.000’i toplam Nüfusu 30.000’i Geçmeyen yerler
Merkez Nüfusu 2011 yılı verilerine göre 7234 Genel Nüfus ise 23028 kişidir buna göre Gökçebey ilçe merkezi Nüfusu 10.000 altında olduğundan kapatılma kararına Nüfus etkili olmuştur. Halbuki çok değil, tam bir sene önce 05.05.2011 tarihinde Gökçebey belediyesi olağan meclis toplantısında nüfus ile ilgili görüşlerimizi anlatmış “yarın bölge idare mahkemeleri kurulacak adliyenin taşınması gündeme gelecek bunun gibi örnekleri çoğaltarak sıralayabiliriz” demiş “ İlçe merkezine yakın Köylerin merkeze alınması” için Gökçebey ilçe sınırlarını genişletelim diye teklif vermiştik. Teklifimiz Bir yıldır belediye meclisinin tozlu raflarında beklemektedir.

Diğer yandan 13.06.2012 tarihinde Gökçebey ilçesinde Adliyemizi İstiyoruz Platformu adı altında sivil toplum kuruluşları ve ilçe halkı bir araya gelerek eylemler yaptı.“Adliyemizi İstiyoruz” eylemine Sivil Toplum Kuruluşları (STK) adına Gökçebey Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı Ali Çetin komite başkanı olarak seçildi. Bu eylemlerin en etkilisi 20 Haziran Çarşamba günü yapılan eylemdi 3 bin kişi 5 km yolu yürüyerek Ankara –Zonguldak karayolunu bir saate yakın kapatması oldu. Bu olay gerek yerelde gerekse ulusal basında çok ses getirdi.

6087 sayılı HSYK kararı kanununun 33 maddesi gereğince yeniden incelenmesi taleplerimizi de içeren 22.06.2012 tarihli Av. Feyzi Tavukcu tarafından ilçe mukimler (ikamet edenler,) adına verilen itiraz dilekçesinde İlçe ve Köy yerleşim haritası, Kışın kapanan köy yolları raporu, Gökçebey Adliyesi 2010/2011 dosya bilgileri, İlçe mukimlerine (ikamet edenler) ait 2587 adet imza ile birlikte şu gerekçelerde sunuldu.
İlçeye bağlı köylerin adliyeye uzaklığı, İş potansiyeli ve adli hareketlilik nedeniyle ilçe nüfuslar dikkati alındığında Avukat sayısının yüksekliği, İlçedeki davaların büyük kısmı gayrimenkul davaları olması nedeniyle keşfi gerektiren davalar olup keşif ve yargılama giderleri uzaklık nedeniyle daha da artarak mağduriyete neden olması, Bu durum Adalete en kolay ve en ucuz erişim imkanını ortadan kaldıracak olması gösterildi.

22 Haziran 2012 tarihinde HSYK yapılan açıklamada” 15/06/2012 tarih ve 347 sayılı Kararının 6087 sayılı Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu’nun 33 üncü maddesi gereğince yeniden incelenmesi talebini içeren 21/06/2012 tarihli yazısı Genel Kurulumuzca görüşülerek; Birleştirilmesine karar verilen adliyelerin bulunduğu yerleşim yerlerinin coğrafi şartları, nüfusu, güvenlik ve iş durumları ile birleştirilen adliyelere olan uzaklık ve ulaşım imkânları dikkate alınarak; ekli listede belirtilen yer adliyelerinin birleştirme kararı iptal edilmiş olup, anılan adliyelerin faaliyetlerinin devam etmesine 22/06/2012 tarih ve 383 sayı ile karar verilmiştir” denildi

Buna göre Gökçebey Adliyesi Devrek Adliyesi ile birleştirme kararı iptal edilmiş olup Gökçebey Adliyesi Görevine devam etmesi kararı verilmiştir. Gökçebey Adliyesini kapatılma kararını şimdilik durdu. Bu konuda yapılacak daha çok iş var. Bir araya gelip sorunlarımızı en üst makamlara iletip çözülmesini sağlamalıyız.

Sonuçta Gökçebeyliler Adliyelerini geri aldılar. Adliyesine sahip çıkan tüm Gökçebeylilere candan şükranlarımızı sunar emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Sadi Uyar
Tefen67

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-06-24
Bu haber 2357 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 937
  Bugün : 437
  Toplam: 5613937
   Online :

  99 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

İsa YILMAZ 2012-06-26 :

Değerli kardeşim önceliklebizleri en doğru şekilde aydınlattığın için bende bu olayların başından sonuna kadar içinde olan bir gökçebeyli olarak sana teşekkür ve şükranlarımı sunarım. Bazı basın mensuplarının taraflı şekilde yazdığı yazılar ayrıca bazı insanların biz bunu şu sahsa yaptırdık demesi beni derinden üzmüştür. senin gerçek ve doğru yazdığın yazı sayesinde gerçekler ortaya çıkmıştır.Gökçebey adliyesinin geri gelmesi için emeği geçen herkese şahsım ve gökçebeyliler adına teşekkür ederiz.çünkü biz en büyük gökçebey halkıyız haklarımızı kendimiz arar kendimiz alırız.herkese sonsuz saygı ve sevgilerimle,


Naci GİDEROĞLU 2012-06-25 :

Hak arayan Yok Sayılan Görmezlikten gelinen Ezilen Ama Direnen Adaletten yana olan insanların Gönüllerine Taht kurdunuz Sizlerle gurur duyuyoruz Gönül isterdiki orada olsaydık ve en önde Slogan atıp yürüseydik Emeği geçen herkese Sonsuz Teşekkürler


gurbetçi 2012-06-24 :

Adliyemizi istiyoruz platformundaki Sadi uyar , Ali çetin ve arkdaşlarına , mitinge katılan tüm saygıdeğer gökçebey halkına kendim adıma çok teşekkür ederim... gökçebeyin gücünü gösterdiniz...


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama