Adliyeleri Kapatılınca Karayolunu Kapattılar

Adliyemizi İstiyoruz Dediler Karayolunu Kapattılar
Gökçebey Adliyesinin kapatılmasına tepki gösteren Gökçebey halkı 3 bin kişiyle Zonguldak-Ankara Karayolunu Dokap mevkiinde trafiğe kapatarak eylem yaptı.
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yaz kararnamesi ile Türkiye genelinde iş yükü az olduğu gerekçesiyle kapatılan 148 ilçe adliyesinden biri olan Gökçebey İlçesi'ndeki adliye binasının kapatılmasına Gökçebeylilerden tepki büyük oldu.
Gökçebey ilçesinden yaklaşık olarak 3 kilometre sloganlar atarak yürüyen 3 bin kişilik grup Zonguldak-Ankara duble Karayolunu Dokap mevkiinde trafiğe kapatarak eylem yaptı. Dev Türk Bayrağı açan grup yaklaşık olarak 1 saat trafik akışını durdurdu. 

Eylemciler 'Karabük'e bağlanmak istiyoruz', 'Adliyemizi istiyoruz' yazılı dövizler taşıdı. Yürüyüş sırasında, 'Adliyemizi söke söke alırız', 'Gökçebey burada vekiller nerede?', 'Vur vur inlesin Ankara dinlesin', 'Adliyemizi geri isteriz' şeklinde sloganlar attılar. 

Adliyemizi İstiyoruz eylemine Sivil Toplum Kuruluşları (STK) adına basın açıklaması yapan Gökçebey Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı Ali Çetin şunları söyledi; “İlçemizin 1990 yılı Genel Nüfusu 30.428; 2000 yılındaki Genel Nüfusu ise 25.588; Şimdi ise Genel Nüfus 23.028. Her geçen yıl ilçemizden yaprak dökümü yaşandı. İlçemiz 2000 li yıllardan sonra siyasilerin oyuncağı haline geldi. Gökçebey'in oylarıyla milletvekili seçilen siyasiler ilk önce sırtımızı sıvazladı. Sarıkaşı geçtikten sonrada kim takar Gökçebey'i dediler. Gökçebey ilçe olduktan sonra çok milletvekili gördü. Ülkemizi yöneten bakanları misafir etti. Hatta zamanın adalet bakanı "Biz açtığımız yeri kapatmayız" diyerek ağzımıza kocaman bir bal çaldı. Sırtımızı sıvazlayan milletvekilleri de ilçemizi çevre ilçelere peşkeş çekmeye başladı. Siyaset hakikaten bu kadar ucuz mu? İnsanların kaderiyle oynamak bu kadar kolay mı? Biz insanlara hiç mi güvenmeyelim. İlçemize gelen her milletvekiline, her bakana acaba ilçemizden şimdi neleri alacaklar gözüyle mi bakalım.

Elimizden değerlerimizi tek tek almaya başladınız. İlk önce burnumuzun dibindeki köylerimizi ve yerleşim yerlerini aldınız. Nüfusu düşürdünüz. İlçemize hiçbir yatırım yapmadınız. İlçemizdeki genç nüfusu ekmek parası için göçe zorladınız. Nüfusu düşürdünüz. Bu seferde nüfusunuz az diye Telekom'u elimizden aldınız. Yetti mi? Yetmedi. Arkasından Elektrik kurumumuzu elimizden aldınız. Tabi ki oda yetmedi. Sizin siyasi menfaatleriniz yüzündün ilçeye parasızlıktan inemeyen köylümüz mecburen çevre ilçelerin yolunu tutmaya başladı. Şimdi de adliyemizi elimizden alıyorsunuz. İlçemize hiçbir yatırım yapmadığınız gibi elimizdeki değerleri tek tek alıyorsunuz. Artık Yeter. Bizim verecek hiçbir şeyimiz kalmadı. Hani derler ya. Başka kapıya diye. Bizde Gökçebeyli olarak ‘Başka Kapıya Kardeşim Diyoruz.’

Bizler Gökçebeyliler olarak A Partisi, B Partisi demeden, A görüşünden, B görüşünden demeden esnafıyla, işçisiyle, memuruyla; genciyle yaşlısıyla davamıza, ilçemize sahip çıkmaya geldik. Bu yolda, ilçemize sahip çıkma anlamında bedel ödenecekse her türlü bedeli ödemeyi göze aldık ta geldik.
Bu saten sonra meşru olarak yapılacak her türlü işlemi ilçe halkı olrak yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın Biz ilçe halkı olarak bütünleştik. Bundan sonra ilçemiz üzerinden oyun oynayanlar düşünsün.
Bir cümle de bölge milletvekillerine söylemek istiyorum Bu davamızda ilçemize nasıl sahip çıktıysanız ilçe halkı olarak ta zamanı gelince bizde sizlere sahip çıkacağız.” 

Basın açıklamasının ardından karayolu tekrar trafiğe açıldı
 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-06-21
Bu haber 2433 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1033
  Bugün : 532
  Toplam: 5551316
   Online :

  91 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Ertan Sengül 2012-06-21 :

Peki, Gökcebey'imiz hangi atilimlari yapti 1992'den itibaren büyümek icin? Dünkü beldeler, örnek Caydegirmeni, Gökcebey'den fazla atilim yapiyor, cabaliyor. Ya Gökcebey'imizi yönetenler? Biraz da igneyi kendimize batirlim. Sonucta bizi ve Gökcebey'imizi yonetenleri biz sectik.


YILMAZ DEMİRBAŞ 2012-06-21 :

Onurlu,kişilikli, heyecanlı ve olağanüstü cesaretli bir toplumsal tepkiden dolayı Gökçebey halkını yürekten kutluyorum. Bu tepkinin amaca ulaşacağından kuşkumuz yok. Bu onurlu mücadeleyi Gökçebeyimize anadolu lisesi kazandırmada da yapsaydık, çocuklarımız bugün diğer merkezlere gitmek zorunda kalmayacaktı. İnanıyorum ki, bu toplumsal tepki, bundan sonraki kazanımlarda örnek teşkil edecek.


songül öztürk ergül 2012-06-21 :

helal sana gökçebeyim.uzaktanda olsa gönlüm sizinle işte her zaman böyle birlikte olalım.partili olmak değil mesele memleket meselesi sizleri çok seviyorum her zaman destekliyorum.memleketimize sahip çıkalım.


Tarık 2012-06-21 :

Tek kelimeyle Gökçebeylileri tebrik ediyorum


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama