Gökçebey Adliyesiz Kaldı -Sırada Hangi Kurumlar Var

Yakın bir dönemden itibaren Gökçebey, adaleti Devrek’te arayacak!
Durumun boyutlarını belirginleştirmek için kısaca   “Adalete erişim” toplumun tüm kesimlerinin ihtiyaç duydukları adalete kolaylıkla ulaşabilmesi ve haklarını etkili bir şekilde arayabilmesi için devletin gerekli tüm imkânları sağlaması ve bu imkânların varlığını etkin bir şekilde tanıtması olarak tanımlanmaktadır. Herkesin eşit bir şekilde adalete ulaşabilmesi, demokrasinin ve günümüz toplumunun temel yapı taşlarındandır.

 Gökçebey’in var oluş hikayesi:
1986–1987 yılında dönemin Belediye Başkanı (merhum) Kamil Karademir (1984-1989) Gökçebey’ in sınırlarını genişletmek için Devrek’e bağlı 4 köyü (Kaypaklar, Karabaşlı, Çorak, Örmeci ) Gökçebey hudutlarına dâhil ederek Gökçebey’in ilçe olması için, dönemin hükümetinin desteğini alarak İlçe oluş temelini attı. Kamil Karademir’den sonra Belediye Başkanı olan  (merhum) (1989-1999) Saim Aydemir’de İlçe temelini devir alıp Binaya dönüştürdü ve Gökçebey nahiyesi Gökçebey ilçesi oldu.
Karademir ve Aydemir’in binaya dönüştürüp Hukuki ilçe statüsünü kazandırdıkları Gökçebey ilçesinin on yıldır taşları sökülmekte, en son binanın temel taşı İlçe oluşumuzun hukuki temeli Adliye kurumu d sökülerek başka bir ilçeye taşınmaktadır. Sırada neler var, artık tahmin etmek zor değil.
Artık ilçe halkı merkezden 20 kilometre, köylerden 50 kilometre uzaktaki başka bir ilçeye giderek adalet aramaya gidecekler. Gökçebey hukuki kimliğini kaybetti; şu an sadece idari kimliği kaldı.Bilindiği üzere Gökçebey ilçesinin köylerin ilçe merkezine en yakının 15-20 km olduğu, en uzak köylerinin kalabalık köyleri oluşturduğu, bu köylerinde komşu ilçeye  45-50km uzaklıkta olduğu dikkate alındığında Gökçebey ilçesinde ve köylerinde yaşayan vatandaşın ne kadar ağır bir şekilde mağdur durumda kalacağı aşikardır.

İlçelerde Adliyenin kapatılmasında HSYK iş durumu, en yakın adli teşkilata uzaklığı, nüfusu, ulaşım imkanları gibi kriterleri göz önünde tutmaktadır. Gökçebey Adliyesinin iş durumu 2014 yılına kadar dolu olduğu bilinmektedir. Öyleyse kapatılma iş durumundan değil.
Peki neden? Diğer kapatma kriterlerinden biride Nüfus ise
Şimdi Gökçebey son on yıldır merkez nüfusu azaldığı için bu gelişmelere tâbi tutulduğunu düşünmekteyiz. Şöyle ki; Kamil Karademir ve Saim Aydemir Belediye başkanlığı görevini yaptıkları dönemde Gökçebey, 1990 yılında ilçe statüsüne geçinceye kadar her yıl nüfus artışı gösterdi. Nüfusu 1990 yılında merkez 5081 genel 30428 kişi oldu. 1993 yılında ilçeye bağlı Bükköy, Çorak, Karabaşlı, Kaypaklar, köylerinin ilçe bağımlılığından ayrılması ile genel nüfusu düştü. İlçe merkez nüfusu 7939 kişi ile artış gösterdi. 2000 yılında 7939 olan ilçe merkezi nüfusu bu yıldan itibaren düşüşe geçerek 2011 yılında 7234 oldu. Burada açıkça görüldüğü gibi Gökçebey ilçe merkezi nüfusu % 10 azaldı.
Halbuki çok değil, tam bir sene önce 05.05.2011 tarihinde Gökçebey belediyesi olağan meclis toplantısında nüfus ile ilgili görüşlerimizi anlatmış “ İlçe merkezine yakın Köylerin merkeze alınması” için Gökçebey ilçe sınırlarını genişletelim diye teklif vermiştik. Teklifin linki http://tefen67.com/haberdetay1.php?did=981 27.12.2011 tarihinde de “Meclis üyeliği ile geçen üç yılın öyküsü” yazımızı Kamuyu ile paylaşmıştık. Linkihttp://tefen67.com/haberdetay1.php?did=1223   bu yazımızda Gökçebeyilçe sınırına yakın yerlerin ilçe merkezine alınması ilgili bölümünde “yarın bölge idare mahkemeleri kurulacak adliyenin taşınması gündeme gelecek bunun gibi örnekleri çoğaltarak sıralayabiliriz” demiştik.

Gökçebey’de Adliyenin kapanmasında siyasal ortamın yönü olduğu kadar, Gökçebey Belediye Başkanın da sorumluluğu vardır. Eğer teklifimiz mecliste görüşülüp karara bağlansa ve bir komisyon kurularak ilçe merkezi sınırımızı genişletip merkez nüfusumuzu 10.000 üzerine çıkarabilseydik bekli de bugün adliyemiz yerinde duruyor olacaktı.
       Sadi Uyar
Belediye Meclis Üyesi

 

tefen67

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-06-17
Bu haber 2108 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 759
  Bugün : 753
  Toplam: 5550504
   Online :

  57 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama