Uyar; Filyos ırmağından çıkan kurşun ağırlıklar tarihe ışık tutuyor

Filyos Irmağında bulunan Roma dönemine ait iki kurşun ağırlık özel müzede sergileniyor.Filyos Irmağı’nın Gökçebey ilce sınırlarında Roma dönemine ait iki kurşun ağırlık bulundu. Irmakta bulunan iki tarihi eser Çanakçılar Arkeoloji ve Etnografya Özel Müzesi’nde sergileniyor. Roma dönemine ait terazilerde kullanılan ağırlıkların üzerinde ise Roma yazıları ve kral figürü yer almakta. Gökçebey ilçesinde yaşayan yerel tarih araştırmacısı Sadi Uyar, bulunan kurşun ağırlıkların bölgede 2000 yıl önce medeniyetlerin yaşandığını ve bu medeniyetlerin ticaretle uğraştıklarının göstergesi olduğunu söyledi.

FİLYOS VADİSİNDE ESKİ MEDENİYET
Bölgede arkeolojik çalışmalar yapılırsa yeni eserler ortaya çıkacağını dile getiren yerel tarih araştırmacısı Sadi Uyar, yaptığı değerlendirmede; “Bunlar Roma Dönemi kurşun ağırlıklar. Bu ağırlıklar bizim Filyos ırmağının içindeki tarihi taş yapıların içinde bulunmuştur. İsa’dan sonra 1. 2. yüzyıl dönemine aittir ve orada bir ticaret merkezi olduğunu gösterir. Bu gün Zonguldak’ta Filyos Projesi diyorlar, aslında 2000 yıl önce orada bir Filyos vadisi varmış, bir serbest bölge varmış.” dedi.

“BÖLGEDE BULUNAN ESERLER SERGİLENMEKTE”
Çanakçılar Arkeoloji ve Etnografya Özel Müzesi Müdürü Barbaros Aydemir ise Filyos nehrinden çıkan ve müzede sergilenen eserler hakkında şu bilgileri verdi; “Bunlar Devrek çayı ve Filyos çayı Karabük’ten çayın birleşmesi onucunda meydana gelen Üçburgu mevkiinde birleşmesi sonucu meydana gelen eskiden diğer ismiyle serbest ticaret merkezi olan bir bölgede bulunmuş olup yani yöremizde bulunmuş olup biz de bunları müzemizde değerlendirmek üzere satın almış bulunmaktayız. Müzemizde görünen eserlerin hepsi yaklaşık 1200 tanedir. Hepsi envanter defterinde kayıtlı eserlerdir. Müze eser bakımında üç bölümden oluşabilir. Onları şöyle sıralayabiliriz. Sikkeler, arkeolojik eserler ve etnografik eserler adı altında toplayabiliriz. Biz Ereğli Müzesine bağlı bulunmaktayız. Ereğli Müzesi bizim denetimimizi yapıyor. Müzemizin yaklaşık on yıllık bir mazisi var. 2003 yılında Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mithat Çanakçı’nın girişimleri doğrultusunda, koleksiyonculuk belgesiyle birlikte ilk adımı atmış bulunmaktayız.”
Kaynak: CUMA

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-06-15
Bu haber 1941 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 687
  Bugün : 262
  Toplam: 5551733
   Online :

  98 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama