Anadolu Lisesi Konusunda Küçük Bir Rica

                     Her zaman yazdık, hep söyledik: “Bir ülkenin kalkınmasında ve gelişmesinde eğitim ve öğretimin çok önemli bir yeri vardır. Medeni mertebeyi yakalamış toplumların yapısını incelediğimizde, öncelikle eğitimi ön plana aldıklarını görürüz. Bu yönü ile eğitim geleceğe yatırımdır” 

                    “Anadolu Lisesi Hakkımızdır”diyerek “İlçemize Anadolu Lisesi İstiyoruz” adında bir yazı kaleme alıp 17.05.2012 tarihinde bu siteden duyurmuş ve kamuoyu ile paylaşmıştık. Gelişmeler sonucunda 06.06.2012  tarihinde de “Gökçebey’de Anadolu Lisesi Açılması İçin En Son Gelişmeler-Gökçebey’e Anadolu lisesi açılacak  mı ?” diye sormuştuk.
                    Tüm bu gelişmeler sonucunda ilçe halkı gerek e-posta yoluyla gerekse bizzat yanımıza gelerek görüşlerini belirtti. Aldığımız tepkilerden hareketle, Anadolu Lisesinin ilçe merkezinde açılmayacağı konusunda tereddütler olduğunu, buna karşın Anadolu Lisesini 2012-2013 yılı eğitiminde açılmasının çok yararlı bir iş olacağı görüşünde hemfikir olunduğunu fark ettik.                         
                   Bütün bu saydıklarımıza rağmen yaşanan son gelişmeler şu minvaldedir: 12 yıllık zorunlu eğitim kapsamında, ilçede yeni yapılanma çerçevesinde Cumhuriyet İlköğretim Okulu ile iki ayrı binadan oluşanBakacakkadı Durmuş Demirel İlköğretim Okulunun bir binasının boşaltılıp, Anadolu Lisesini olarak açılacak. Fakat bir küçük farkla:İmam Hatip Lisesini Cumhuriyet İlköğretim Okuluna; Anadolu Lisesi ise Bakacakkadı Durmuş Demirel İlköğretim Okulu binasının bir bölümüne açılması ihtimali ile!
                  Her şey güzel de önemli bir ayrıntı gözlerden kaçmış sanırız: İlçemizdeki çocuklar Anadolu lisesinde eğitim görmek için uzun zamandır Çaycuma, Devrek ve Zonguldak’a gidiyorlardı. Ha Çaycuma’ya gidilmiş ha Bakacakkadı’ya; ne fark eder! Biz söyleyelim: Hiçbir şey!          
                 Eğer İmam Hatip Lisesi, Cumhuriyet İlköğretim Okulu’na yapılacaksa yapılsın; hatta istenildiği gibi, 9000 m2lik arsasına yurt dahi yapılsın. Ama ilçenin doğal hakkı olan Anadolu lisesi de herkesin rahatça gidebileceği bir yere yapılsın. Böyle bir yapının en güzel örneği Gökçebey Çok Programlı Lisesidir.
                   Nedeni şu: Gökçebey Çok Programlı Lisesi 2012–2013 eğitim yılında düz Lise öğrencisi almayacak ve koca binada birçok derslik boşalacak! Elimizde böyle bir imkan varken gereksiz çalışmalara ve masraflara lüzum olmasa gerektir. Yaklaşık 200 öğrenci sabah köründe kalkıp 15-20 kilometre mesafedeki bir okula gitmesin. Bugün İlçe halkının en öncelikli haklı isteği budur. 

Acaba çok şey mi istiyoruz!

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-06-11
Bu haber 1628 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 937
  Bugün : 271
  Toplam: 5613771
   Online :

  74 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama