Gökçebey’de Doğalgaz - Bir Yılan Hikâyesi

2009 Aralık ayında eski AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, TBMM’ de Enerji Piyasası Kurulu’nun 2010 yılı bütçesi hakkında yaptığı konuşmasında “doğalgaz dağıtım lisans ihalesi yapılmayan 12 ilden ikisi olan Zonguldak ve Bartın’da 2010 yılında ihale ilanına çıkılmasının planlandığını” söylemişti.

Aradan geçtikten bir sene sonra, 8 Aralık 2010 tarihinde dönemin Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref yaptığı açıklamada “Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu”ndan üç kişinin inceleme için kente geleceğini söyledi. Eşref ayrıca; Zonguldak merkez, Kozlu ve Kilimli’de yapılan incelemenin ardından üç kişilik heyetin 9 aralık Perşembe günü “Çaycuma, Devrek ve Gökçebey’de” incelemelerde bulunacaklarını söyledi.

12 Ocak 2011 tarihinde Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen, “Doğalgaz ile ilgili dosyalar tamam. Bu sene içinde mutlaka kazma vurulacak” diyerek Zonguldak, Bartın, Kozlu, Kilimli, Çaycuma ve Devrek Belediyelerinin almış olduğu meclis kararlarının Enerji Piyasası Denetleme Kurulu Gaz Dağıtım Daire Başkanlığına ulaştığını söyledi.

Zonguldak, Bartın, Kozlu, Kilimli, Çaycuma ve Devrek'ten oluşan dağıtım bölgesi için “Zonguldak-Bartın Doğalgaz Dağıtım Lisansı” ihalesi açıldığını bildiren EPDK duyurusu, Resmi Gazete’nin 1 Şubat 2011 tarihli sayısında yayımlandı.

 Bütün bu gelişmeler olurken Gökçebey Belediyesi, hala doğalgaz için meclis kararı almadı. Aradan 9 aylık bir süre geçtiği halde herhangi bir girişim olmadı ve sonuçta 22 Ekim 2011 tarihinde Bartın- Zonguldak Doğalgaz Dağıtım İhalesi Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından Ankara’da gerçekleşti. Belediye meclis kararı alan Zonguldak Bartın, Kozlu, Kilimli, Çaycuma ve Devrek şehirlerinde 5 yıl içinde dağıtım bölgesindeki imarlı alanlar, bütününde doğalgaz kullanmak isteyen her müşteriye tesis edeceği dağıtım şebekesine bağlanmaya başlanacak.

 Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Bartın- Zonguldak Doğalgaz Dağıtım İhalesi olduktan sonra EPDK’ ya başvurmak için 2 Kasım 2011 tarihinde Gökçebey Belediye Meclisi karar aldı. Ancak hatırlanacağı gibi, doğalgaz ihalesi 21 Ekim 2011 tarihinde yapılmıştı; Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından gerçekleştirilen, ihalede “Zonguldak, Bartın, Kozlu, Kilimli, Çaycuma ve Devrek” bölgelerinden oluşuyordu, doğalgaz dağıtım ihalesinde Gökçebey yoktu! Yani, belediye, meclisinden karar alıp başvurmamıştı. Gerçi söylendiğine göre, Gökçebey Belediyesi başvurmuş; fakat meclis kararı olmadığı için başvuru kabul edilmemiş. İhale yapıldıktan sonra meclisten karar alıp başvurması ne kadar yararlı olacak bekleyip göreceğiz. Gökçebey Belediyesinin tek şansı, ilçemizde faaliyet gösteren sanayi kuruluşu olan Çanakcılar Seramik Fabrikası’nın kendi imkanlarıyla doğalgaz hattını çekmesi idi. Bu, Gökçebey ilçesine doğal gaz gelmesi için bir avantaj olabilir; bilindiği üzere, doğalgaz hattı yapılacak bölgelerde kanun gereği doğalgazın yüzde 55' i elektrik üretiminde, yüzde 22'si konutlarda, yüzde 23' ü de sanayide kullanılmaktadır.

 

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-06-05
Bu haber 1815 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Bugün : 748
  Toplam: 5613311
   Online :

  84 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama