İlçemize Anadolu Lisesi İstiyoruz

Bir ülkenin kalkınmasında ve gelişmesinde eğitim ve öğretimin çok önemli bir yeri vardır. Uygarlığı yakalamış toplumların yapısını incelediğimizde, öncelikle eğitimi ön plana aldıklarını görürüz. Bu yönü ile Eğitim geleceğe yatırımdır.

Gökçebey İlçesi olarak Eğitime yatırım yapabilme konusunda yoğun eksiklikler yaşanmaktadır. Bu eksiklerin başında Anadolu Lisesi gelmektedir. İlçemiz Zonguldak ilinin Anadolu Lisesi olmayan tek ilçesi olup, sınavla öğrenci alan çevre İl ve İlçelerdeki Fen Lisesi, Anadolu Lisesi ve Anadolu öğretmen liselerinde 300 yakın öğrenci eğitim öğrenim görmektedir. Bu durum ilçemizde Anadolu Lisesi ihtiyacını acilen karşılanması için yeterli bir göstergedir. Orta Öğretim genel müdürlüğünün 06.05.2010 tarihli ve 2010/30 sayılı genelgesi kapsamında düz liselerin Anadolu liselerine çevrilmesi işlemlerinin tamamlanmasından sonra çok programlı liselerin bünyesindeki düz lise bölümlerinin kapatılacak olması öğrencilerinin mağduriyetini daha da artıracaktır. Bu nedenle ÇPL bünyesindeki düz lise bölümü açılması için iki kapı formülü hep gündemde idi. Fakat 20 Ocak 2012 tarihine kadar gerekli işlemler yapılmadığı için şu an bu avantajımızı kaybetmiş durumdayız. Çünkü 2012 yılı sonunda düz liselerinin Anadolu liselerine dönüşecek olmasıdır.

 Eğitim sistemindeki yeni yapılanma ile ülke genelinde 4+4+4 yeni eğitim sistemi 2012- 2013 eğitim öğretim yılında başlanacak olması nedeniyle Gökçebey’de Cumhuriyet ilköğretim okulu boşa çıkmaktadır. Cumhuriyet ilköğretim okulu 18 derslik olarak planlanarak 12 derslik olarak inşa edilmiş ve 2004–2005 eğitim-öğretim yılında hizmete açılmıştır. Bugün Cumhuriyet ilköğretim okulu Anadolu Lisesi olarak açılması için en uygun yerdir.

 Peki Anadolu Lisesi açılması için şartlar nedir  bir bakalım, MEB.Mart 2010/2630 –Düzelteme Nisan 2010/2631 Kurum açılması ve kapatılmasına ilişkin esaslar yönetmeliği

 MADDE 5- (1) Genel lise ve Anadolu liselerinin açılabilmesi için;

 a) 9 uncu sınıfa kayıt olacak en az 30 öğrenci,

 b) Binada en az 8 dershane bulunması,

 c) Okulun açılacağı yerleşim birimi merkez nüfusunun 10.000 veya ilçeye bağlı çevre köyleri ile birlikte en az 20.000 olması

   Şartlarımız 5 Maddeye uygunmu bakalım

5 Maddeye göre a) Öğrenci sayımız mevcut b) Cumhuriyet ilköğretimde 12 dershane şu an faal c)  Merkez nüfusumuz 10.000 değil ama çevre köylerle birlikte 2011 yılı itibarı ile 23.028 yani 20.000 üzerindeyiz.

Buna göre Anadolu Lisesi açılması için şartlar Gökçebey’de uygun gözükmektedir ayrıca Cumhuriyet ilköğretim okulunun arsası yaklaşık 9000 m2dir. Okulun binası yeni olup 3 kat çıkılabilir ve arsa üzerine sosyal imkanlar yapılabilir.

 Yukarıda yazdığımız gibi şartlar uygun olup bir an önce İlçemize Anadolu Lisesi İstiyoruz.

         Sadi Uyar
Belediye Meclis Üyesi
Yerel Tarih Araştırmacı

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-05-17
Bu haber 2542 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 687
  Bugün : 628
  Toplam: 5552099
   Online :

  103 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

hakan67 2012-05-19 :

cumhuriyet i.ö.o imam hatip olmasını isteyen arkadaşlar devrek ve çaycuma imam hatiplere kaç öğrenci gidiyor bir araştırsınlar,sonrada anadolu lisesi için kaç öğrencimizin dışarı gittiğini araştırsınlar,illa imamhatip yapılacaksa dokap ilkokulu ve dokap binasıda alınarak yurdu,sosyal tesisi vb. imkanlarla oraya yapılmalı bu konuda hiç bir siyasi parti geride durmadan elbirliği ile şu gökçebeye birşeyler yapın artık!!!!!!!!!


Murat KARAKAŞ 2012-05-19 :

Gökeçebey de yaşayan bir birey olarak bende bu konuya %100 katılıyorum Cumhuriyet İ.Ö.O nun Anodolu lisesi yapılamsı için herkes birlik olmalı bu okul Anadolu lisesi yapıldı yapıldı ha yapılmadı bundan sonra Gökçebey e Anadolu lisesi yapılmasına %99 ihtimal verebilirim.


İSMET KARCI 2012-05-19 :

CUMHURİYET İLKÖGRETİM OKULU KURUCU MÜDÜRÜ OLARAK BU OKULUN A.LİSESİ OLMASINI .OLMASI İÇİNDE YETKİLERİN ÇABA SARF ETMESİNİBU FIRSATI KAÇIRMAMASINI CANI GÖNÜLDEN İSTİYORUM.ANCAK BURAYA A.LİSESİ AÇILMASI ÇEVRE İLÇELERİN İŞİNE GELMEZ ONUN İÇİN SİYASETCİLER GÖKÇEBEY İ SEVENLER BİRLİKTE HAREKET ETMELİLER.HADİ HAYIRLISI


TANER SEFEROĞLU 2012-05-18 :

İLÇEMİZE ANADOLU LİSESİ YAPILMASI HEM ÇOCUKLARIMIZIN HEMDE İLÇEMİZİN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİDİR.BU KONUYU DESTEKLİYORUM VE İLÇEMİZ HALKININ SAHİP ÇIKMASINI DİLİYORUM.SADİ BEYEDE YAPMIŞ OLDUĞU ARAŞTIRMA VEÇALIŞMALAR İÇİN TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.


karaelmas kalemi 2012-05-17 :

Sadi hocama Anadolu lisesi açılması konusunda sonuna kadar destek veriyorum lakin bir ilkokulun kapatılıp Anadlu Lisesi yapılması Gökçebey için güzel bi kazanım olabilir ama biz isterken güzeli değil en güzelini istemeliyiz ilk okul kapatılmamalı ve yeni bir bina yapılmalı ve bu bina anadolu lisesi binası olmalıdır. Lütfen bu konuyu bu şekilde ele alalım kazanım yaparken kaybımız olmasın


YILMAZ DEMİRBAŞ 2012-05-17 :

Gökçebeyimiz için Cumhuriyet İ.O. Anadolu lisesi olması yönünde tek ve en güçlü dayanağımız, bu fırsatı kaçırdığımızda ilçemize anadolu lisesi kurulması kaf dağının ötesinde olur. Bu fırsata parti gözetmeksizin herkesin sahip çıkması ve mücadele etmesi gerekir.


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama