Çaycuma’da Filyos Nehri’ne 15 karanfil bırakıldı

KESK Çaycuma Bileşenleri 1 Mayıs nedeniyle Filyos Nehri kenarında toplanarak basın açıklaması yaptı, köprü faciasında hayatını kaybeden 15 kişi için nehre 15 karanfil bırakıldı.  

KESK Çaycuma Bileşenleri 1 Mayıs’ta köprü faciası nedeniyle Filyos Nehri kenarında toplandı. Filyos Çayı üzerindeki köprünün çökmesi ve 15 yurttaşın yaşamını yitirmesinin anısına kayıp yakınları ve ölenlerin aileleri ile beraber 15 karanfil suya bırakıldı. Kayıp yakınları ve ölenlerin aileleri ile birlikte yoğun bir katılım oldu. Etkinliğe CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Nebioğlu Belediye Başkanı Ertan Aydoğan, ile siyasi partilerin başkan ve yöneticileri de katıldı. Çaycuma için buruk bir 1 Mayıs geçirdiklerini belirten;  “Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi İsmet Akyol; İçinde bulunduğumuz sosyal ve siyasal koşullara baktığımızda, birliğe ve dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Çünkü karşımızda, kazanılmış haklarımıza saldırılarda tam bir işbirliği yapan sermaye güçleri ve onlardan aldığı cesaretle her geçen gün daha da pervasızlaşan AKP iktidarı var. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar amaçlarına ulaşamayacaklar. Çünkü bugün tüm ülkede sesini dünyadaki sınıf kardeşleriyle birleştirmek için alanlarda olan; İşgale, savaşa, işsizliğe ve sömürüye karşı, barışı, kardeşliği ve yaşamı savunan; Açlığı, yoksulluğu, sömürüyü, savaşı, acı ve gözyaşlarını yenmek için mücadele eden milyonların birleşik gücü bu kirli hesabı bozacaktır.

İşçi sınıfının uluslararası bayramını kutladığımız bugün AKP hükümetinin dış ve iç cephede emek düşmanı, halk düşmanı saldırıları doruk noktasına çıkmış durumda. Emperyalizmin taşeronluğuna soyunulan dış cephede Suriye’ye yönelik savaş tehdidinin dozajı gittikçe arttırılıyor. Sınıf savaşı cephesinde ise çok yönlü saldırılar tüm hızıyla sürüyor. Yıllardır özelleştirme ve taşeronlaştırma ile örgütsüzlüğü dayatanlar yeni iş cinayetlerini arttırmaya devam ediyor. Resmi rakamlara göre geçtiğimiz yıl 1543 işçi kardeşimiz sermayenin kar hırsına kurban verildi. Çok basit önlemler alınmadığı için sadece bu ay içerisinde 57 işçi kardeşimiz hayatını kaybetti. İş kazalarında Türkiye’yi Avrupa’da birinci dünyada üçüncü sıraya yükseltiler. Buna rağmen utanmadan çıkıp Çin’den sonra en hızlı büyüyen ekonomiye sahip olmakla övünüyorlar. Buradan soruyoruz:  Hangi büyüme?Kim büyüyor?

Sayısını 9 yıllık iktidarınızda 4 ten 38 e çıkardığınız dolar milyarderleri mi yoksa 751 TL’ye mahkûm ettiğiniz asgari ücretli mi büyüyor? Kim büyüyor?  Teşvik üstüne teşvik yağdırdığınız sermaye mi yoksa 1050 TL’yi aşan açlık sınırının altına ittiğiniz milyonlar mı? Kim Büyüyor? Gemcikler aldığınız çocuklarınız mı yoksa doğalgaz, elektrik, akaryakıt gibi temel tüketim maddelerine zam üstüne zam yaparak sefalete ittiğiniz yoksul halk mı?

Büyüyen sadece bu iktidar, bu iktidarın yandaşları ve sözcülüğünü yaptığı sermayedir. Emekçilerin ve yoksullaştırılan halkın ise sıkıntıları, sefaleti büyüyor.  Alın başınıza çalın böyle büyümeyi. İşçilerin ölümü, halkın yoksulluğu üzerinden sağladığınız büyümeniz olmaz olsun.

 ÇAYCUMA'DA 1 MAYIS'I BURUK KUTLUYORUZ
Ülkemiz; denizi, havası ve toprağıyla, dağları, ovaları ve gölleriyle güzellikleri üzerinde barındıran bir yapıdadır. Bu topraklar üzerinde yaşayan insanlar olarak, doğanın hunharca katledilmesini, birilerini zenginleştirmek için talan edilmesini istemiyoruz. Biliyoruz ki, doğaya yapılan her müdahale geri dönüşsüz şekilde zarar vermekte ve bu zarar doğrudan insan yaşamına doğa tarafından fatura edilmektedir. Bizler, ülkemizin yeraltı ve yerüstü varlıklarından, bu ülkede yaşayan herkesin hakça ve eşit olarak yararlanmasını istiyoruz. İstiyoruz ki birilerine zenginlik, diğerlerine yoksulluk değil, herkese mutluluk ve huzur getirsin! İstiyoruz ki insanlar üretsin ve paylaşsın!

Çaycuma’da bu 1 Mayıs’ı buruk kutluyoruz. Çünkü 6 Nisan 2012 tarihinde Çaycuma Köprüsü’nün yıkılması sonucunda 15 yurttaşımız Filyos Irmağı’nda yaşamını yitirdi. 15 yurttaşımızı saygı ve sevgiyle anıyor; ailelerine, akrabalarına ve tüm Çaycuma halkına bir kez daha başsağlığı diliyoruz. Yaşadığımız şehrin acısı bizim de acımızdır. Yıkılan köprü, aldığı canlarla bizim de yüreğimizi dağlamıştır. Biliyoruz ki acılar paylaşıldıkça azalır, mutluluk paylaşıldıkça çoğalır. Bizler bu şehirde yaşayan insanlar olarak acılar değil mutluluklar paylaşılsın istiyoruz. Böylesi yürek yakan acıları yaşamak istemiyoruz. Gelecek güzel günlerin Çaycuma’sında acılar değil mutluluklar olsun istiyoruz.

İnsanın insanı sömürmediği; hiçbir halkın dil, din, kültür farklılıkları nedeniyle baskı ya da ayrımcı uygulamalarla karşılaşmadığı;  İnsanların açlıktan ölmediği; çocukların savaşlar sonucunda anasız babasız kalmadığı; Türkiye’de ve bütün dünyada emeğin, barışın, dayanışmanın ve kardeşliğin hüküm sürdüğü bir gelecek yaratmak için mücadelemize kararlılıkla, azimle, inançla devam edeceğiz." dedi. 

 Basın açıklamasında sonra, köprünün yıkılması nedeniyle yaşamını yitiren 15 kişinin anısına, kayıp yakınları ve ölenlerin aileleri ile beraber Filyos Irmağı’na 15 karanfil bırakıldı. Ardından otobüslerle Zonguldak Madenci Anıtında yapılacak olan 1 Mayıs kutlamasına gidildi.

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-05-01
Bu haber 1586 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 945
  Bugün : 148
  Toplam: 5615938
   Online :

  22 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama