Seksen yıllık fotoğraf, asırlık belge. Sözcüklerden çok şey anlatıyor bize…

                Irmak- Filyos Devlet Demir yolları hattının yapım inşaatı İsveç-Danimarka ortaklığı olan Nydqvist Holm şirketine verilmiş şirket hattın yapımı sırasında bir çok fotoğraf çekmiş aşağıda 1927–1935 yıllarında çekilmiş fotoğraf bunlardan biri. 1930 lu yıllarda çekilmiş bu resimde Çaycuma Tren istasyonundan 4 km sonrası Filyos’a giden kısmı görünmektedir.
              Filyos ırmağının vadiye yayılmış geniş bir bölgeyi kapsadığı açıkça görünmektedir. Resimdeki görünen yer için Çaycuma tren istasyonu (369km)  ile (Ayaören –Ayağur ) Akyamaç tren istasyonu (376km)  ortasında kalan (373km)  yer Çaycuma tren istasyonundan Akyamaç tarafındaki 4 km deki mevkii yeri göstermektedir. 

            Fotoğrafı çeken adam. 1530 kayıtlarında olmasa da 1800’lü yıllar da haritalarda görülen Kabuklar yerleşmesinin evlerinin arasından çekilmiş. Çünkü bugün bile Akyamaçlılar arasında geçit olarak adlandırılan en geniş yatağın bu tarafında ve karşıda Saltukova Havaalanı için tıraşlanan tepe neredeyse bir asır öncesinden bir işaret, bize.
           Bu tarihi belge niteliğindeki fotoğrafta, Filyos Çayı’nın kıvrımlarını izleyen rayların yatağı birazdan tepenin arkasına dönüp Akyamaç’ın, yani Ayağur’un oraları selamlayacak gibi. Durakla, Akyamaçlılara, Günellilere ve o tarafın köylülerine 5. mevkide sunulacak konforla kömüre çok kolay yolculuklar...
            Bu Akyamaç Durağı’ndan sonraki en geniş alanlarda Akyamaç ve Hacılarlıların toprağı seven ve çalışkan insanlarının bahçecilik ve seracılık etkinlikleri. Bu etkinlikler, Filyos Çayının geçici bir süreliğine verdiği milli, humuslu verimli düzlükler. Bu düzlüğün az ilerisindeki, fotoğrafın sağındaki ikinci ve uzaktaki tepe de Putunburuntepe Höyüğünün ta kendisi olmalı. Bugün arada bir uçakların depar attığı uçak pistleri ve kontrol kulesiyle havaalanı da bu höyüğün 21.yüzyıl komşularından.
             Bazen gümüşi, bazen çamura yatmış toprak renkli bu ejder, yani Filyos Çayı, ta yüz yıl öncesinden kabadayılığını böyle gösteriyor. Ve o zamanın demiryolu ustaları bu yatağa saygı da kusur da etmiyorlar… Yüksekten ve uzaklardan takip ediyorlar bu gümüşi ejder Filyos Çayı’nı. Doğadan bir şey alırken önce aldığımız şeyin yerine ne koyacağız. Bu çok önemli.
            Doğanın bize ihtiyacı yok. Bizim doğaya ihtiyacımız var

tefen67

Çaycuma:369 km Resim :373 km = 4 kmÇaycuma:369 km Resim:381 km =12 km  Saltukova'nın kuzeyinden geçen Kokaksu deresi köprüsü


Çaycuma:369 km Resim:383.9 km =14.9 km Derecikören. tarafı


Çaycuma:369 km Resim:363 km: -6km Dereköseler tarafı Bakacakkadı Geriş arası

      

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-04-22
Bu haber 2947 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 937
  Bugün : 214
  Toplam: 5613714
   Online :

  41 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

Henüz Hiç Yorum Yazılmamış.

Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama