Gökçebey’de Anıt Ağaç Tabelası Nihayet Dikildi

                       Tarihe ve doğaya meraklı Veyisoğlu Köyü doğumlu ,Gökçebey ilçesinde oturan Nail Yurtaçan ‘ın  ilk girişimleri ve TRT Gökçebey ve Bölge Haber Gazetesi Muhabiri Zeki Başoğlu’nun desteğiyle keşfedilen ANIT AĞAÇ macerası ,yaklaşık 2 yıl süren mücadele sonucu Anıt Ağaç önüne tabelası diktirilerek son buldu.
                          Bilindiği üzere  Zonguldak İli Gökçebey İlçesine bağlı Veyisoğlu Köyü  ,Koca Meşe Mevkiinde yer alan palamut  meşe ağacı, T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından 18.10.2010 tarihinde ANIT AĞAÇ olarak tescillenerek koruma altına alınmıştı.
                      2010 Yılında 500 Yıllık olarak tescillenen  Anıt Ağacın  gövde çevresi 510 cm. ,yerden yüksekliği 15m. ve kapladığı alan 300 metrekaredir.
                    Zeki Başoğlu  ve Yurtaçan yaptıkları ortak açıklamada özetle şöyle dediler:’’Anıt Ağaç’ın tescillenmesi ,çevre düzenlemesi ve  .tabelasının dikilmesine kadar geçen zamanda,  büyük emeği geçen, tayin nedeniyle ilçemizden ayrılan Tefen Orman İşletme Şefi Şenol Çakmaklı ve yerine atanan Selahattin Özkan’a,Bartın Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi Öğretmeni Alirıza Yılmaztürk’e,.İlçe Kaymakamlığı’na ,Zonguldak Valiliği  İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne, T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ‘ne ,emeği geçen diğer kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkürü bir görev biliyoruz.İlçemizin tanıtılmasında tarihi ANIT AĞAÇ’ın daha büyük rol almasını ,çevresinin düzenlemesinin  iyileştirilerek halkın hizmetine sunulmasını diliyoruz.’’dedi 

 Haber –Fotoğraf:Zeki BAŞOĞLU

 
Facebook'ta Paylaş...

Haber Tarihi:2012-04-20
Bu haber 3652 kez okunmuştur...

 
  İstatistik
  Dün : 1602
  Bugün : 181
  Toplam: 5611902
   Online :

  77 konuk,

 
Tefen67.com

<< Ana sayfaya Geri Dön <<

Yorumlar

MUHAMMET EMİN TEMEL 2012-10-09 :

GÖKÇEBEY ADINA TEŞEKKÜR EDERİZ


nail yurtaçan 2012-06-01 :

gökçebeyin kültürel ve tabii güzelliklerinin gün yüzüne çıkarılmasında yaptığı çalışmalarla ve tefen 67 haber sitesinde yaptığı haberlerle katkı yapan sadi uyara teşekkürler


Yılmaz DEMİRBAŞ 2012-04-27 :

Emeği geçenleri yürekten kutluyorum. Toplum olarak kültürel ve doğal güzelliklerimize sahip çıkmak zorundayız. Aksi takdirde onlar bizi yavaş yavaş terkeder, yok olduklarını dahi farkedemeyiz.


taner seferoğlu 2012-04-25 :

Bu anıt ağacı ilçemize ve turizme kazandıran Nail Yurtaçan ve Zeki Başoğlunu çalışmalarından ve özverilerinden dolayı kutluyorum.


Bu Habere Yorum Yazın

ELEŞTİRİYE EVET HAKARETE HAYIR!...
Yorum köşemiz düşüncelere zenginlik katmak için hizmet vermektedir.
Adı Soyadı :
Email :
Mesajınız :
Güvenlik Doğrulama